سرپرست پژوهشکده پولي و بانکي منصوب شد

کوروش پرويزيان با حکم محمدرضا فرزين رييس کل بانک مرکزي به عنوان سرپرست پژوهشکده پولي و بانکي منصوب شد.

نخستين جلسه هيات عالي بانک مرکزي تشکيل شد

در راستاي اجراي قانون بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از ماه جاري، نخستين جلسه هيات عالي که جايگزين شوراي پول و اعتبار شده است.

دستورالعمل مرابحه پروژه اي به شبکه بانکي ابلاغ شد

دستورالعمل «مرابحه پروژه‌اي يا اعتبار براي پروژه» که کاربردي نوين از عقد مرابحه است و همان کارکرد عقد مرابحه در سطح خرد را در ارتباط با طرح‌ها و پروژه‌ها در سطح کلان برعهده دارد با هدف تأمين مالي پروژه‌هاي توليدي و بخش واقعي اقتصاد به شبکه بانکي کشور ...

بانک مرکزي در يکسال گذشته، فراتر از هدف گذاري‌ها عمل کرد

سال‌ها بود که نظارت روي عملکرد بانک‌ها رها شده بود اما حالا شرايط بهتر شده و خبري از بي انضباطي‌ها نيست.

تاکيد بانک مرکزي بر بازگشت سود بانکي به نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار

تهران- ايرنا- بانک مرکزي از همه بانک‌ها خواست سود بانکي را به نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار برگردانند و آن‌ها را در صورت تخطي به سلب صلاحيت تهديد کرد.

دکتر سيدمحمدمهدي احمدي به عنوان مدير عامل بانک شهر ابقا شد

با تصميم اعضاي هيئت مديره و موافقت بانک مرکزي، دکتر سيد محمدمهدي احمدي از مديران شناخته شده و موفق نظام بانکي بارديگر به عنوان مديرعامل بانک شهر معرفي شد.

رشد ۲۸.۲ درصدي تسهيلات بانکي در ۱۴۰۲

تهران- ايرنا- مديرکل اقتصادي بانک مرکزي با اشاره به رشد ۲۸.۲ درصدي تسهيلات‌دهي بانک‌ها علي‌رغم کنترل و کاهش رشد نقدينگي و پايه پولي در سال ۱۴۰۲ گفت: اين رشد بيانگر تسهيلات‌دهي قابل قبول بانک‌ها است و بهبود کيفيت تسهيلات‌دهي براي حمايت از توليد و تامين مالي ...

معيار تامين‌مالي بنگاه‌ها

دنياي اقتصاد : وزير صمت در نشست خبري در حاشيه ايران‌اکسپو۲۰۲۴ تاکيد کرد بنگاه‌هاي صادراتي و ارزآور و واحدهايي که ارزبري کمتري دارند، در اولويت تامين ارز هستند. به گفته او در تامين مالي ريالي هم، ميزان تحقق شعار سال، بهره‌وري، ايجاد ارزش افزوده، ...

انتصاب مديرعامل جديد بانک پارسيان

مراسم توديع و معارفه مديران عامل بانک پارسيان؛ شنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ برگزار شد.

اطلاعيه جديد بانک مرکزي درباره تخصيص ارز

بانک مرکزي در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: تخصيص يا تمديد ثبت‌سفارش ارز نيمايي و ارز اشخاص از محل صادرات به شرط وجود منابع سيستمي در سقف منابع ارزي اعلامي به وزارتخانه هاي متبوع صورت مي‌گيرد.

اعلام سياست رئيس‌کل

دنياي اقتصاد : محمدرضا فرزين در جديدترين اظهارات خود به اعلام برنامه‌هاي سياستگذار براي سامان‌دهي بازار ارز پرداخت. او سه عامل «رشد نقدينگي»، «تراز تجاري» و «رشد اقتصادي» را بر نرخ ارز اثرگذار دانست و به وضعيت خوب اين متغيرها در سال ...

نرخ تسعير ارز شبکه بانکي کشور در سال ۱۴۰۲ اعلام شد

بانک مرکزي نرخ تسعير اقلام پولي دارايي ها و بدهي هاي ارزي شبکه بانکي کشور براي گزارشگري مالي پايان سال ۱۴۰۲ را بر اساس نرخ خريد حواله ETS مرکز مبادله ارز و طلاي ايران تعيين کرد.

مهار تورم و حمايت از توليد؛ برنامه امسال بانک مرکزي

معاون بانک مرکزي اعلام کرد: هدايت نقدينگي به بخش‌هاي مولد براساس اولويت ها، تداوم سياست کنترل رشد نقدينگي و مهار تورم و همچنين بهره گيري از شيوه هاي نوين تامين مالي از مهمترين رويکردهاي بانک مرکزي به منظور تحقق اهداف طراحي شده در راستاي تحقق شعار جهش توليد با مشارکت ...

پيش‌بيني‌پذير شدن اقتصاد، شرط هدايت نقدينگي مردم به سمت توليد است

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي بر ايجاد يک ساختار انگيزشي مناسب براي مشارکت مردم در فعاليت‌هاي اقتصادي تاکيد کرد و گفت: پيش‌بيني‌پذير شدن اقتصاد، شرط هدايت نقدينگي مردم به سمت توليد است.

فرشيد فرخ نژاد مديرعامل بانک ملت شد

تهران - ايرنا - فرشيد فرخ‌نژاد به عنوان مديرعامل جديد بانک ملت انتخاب و معرفي شد.

عضو هيات مديره بانک ملي با حکم وزير اقتصاد منصوب شد

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي در حکمي محمد نجف‌زاده ضياءالدين را به‌عنوان عضو هيأت مديره بانک ملي ايران منصوب کرد.

۳ اقدام بانک مرکزي براي جلوگيري از خروج سرمايه

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: ثبات اقتصادي، تقويت نظارت بر نقل و انتقالات ريالي و ارتقاي حکمراني ريال، سه محور اصلي برنامه دولت و بانک مرکزي براي پيشگيري از خروج سرمايه بوده است.

اتمام حجت بانک مرکزي با مديران ۶ بانک متخلف

معاون نظارت بانک مرکزي از اتمام حجت اين بانک با مديران ۶ بانک متخلف در زمينه نقض نرخ سود سپرده هاي بانکي مصوب شوراي پول و اعتبار خبر داد.

گام بلند بانک مرکزي براي تامين مالي بنگاه‌هاي توليدي

با انتشار گواهي سپرده خاص بخش فراواني از اعتبار و سرمايه‌هاي بي هدف و سرگردان به سمت واحد‌هاي توليدي و اقتصادي هدايت خواهد شد.

موافقت اوليه بريکس با پيشنهادات بانک مرکزي ايران

پيشنهادهاي بانک مرکزي ايران در ايجاد سازوکارهاي مشابه سوئيفت و FATF و نهاد رتبه بندي اعتباري اعضا در دستور کار بريکس قرار گرفت.

اصلاح نظام بانکي با کمترين هزينه اقتصادي و اجتماعي اجرايي مي‌شود

سياست‌هاي اصلاحي باهدف سالم سازي ترازنامه بانک‌ها در دستور کار سياستگذار پولي است و تاکنون برنامه اصلاحي به ۸ بانک ارائه شده است.

امضاي تفاهمنامه ۴۵۰هزار ميليارد ريالي بانک ملت و هلدينگ خليج‌فارس

بانک ملت و هلدينگ خليج فارس در نخستين همايش و نمايشگاه بين‌المللي ايران پتروکم تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند.

مديريت ۲۰۰ ميليارد دلار از تجارت خارجي کشور به وسيله شبکه بانکي

رئيس‌کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه پايه‌هاي اقتصاد کشور بر روي نظام بانکي استوار شده است و 90 درصد تأمين مالي کشور برعهده نظام بانکي است گفت: هم‌اکنون نزديک به 200 ميليارد دلار تجارت خارجي کشور در جهان به وسيله نظام بانکي مديريت مي‌شود

بانک شهر در جمع 40 شرکت برتر ايران قرار گرفت

بانک شهر بر اساس رتبه بندي سازمان مديريت صنعتي، در جمع 40 شرکت برتر ايران قرار گرفت.

ناترازي بانکي را به صفر رسانديم

مديرعامل بانک توسعه تعاون با بيان اينکه به‌طور ميانگين بيش از ۹۰ درصد تعهدات بانک در زمينه تسهيلات تکليفي پرداخت شده است، گفت: در کنار تکليف سنگين و انجام تعهداتي که بانک مرکزي در قانون بودجه تعيين کرده بود، اضافه‌برداشتي از بانک مرکزي نداشتيم و ناترازي بانکي ما ...

تامين ارز از مرز ۵۷ ميليارد دلار گذشت

رئيس کل بانک مرکزي گفت: سال آينده وضعيت ارزي به مراتب بهتري خواهيم داشت و نوساناتي که در بازار غير رسمي وجود دارد گذراست.

بانک رفاه کارگران برترين بانک ايران شد

بانک رفاه کارگران بر اساس رتبه‌بندي معتبر سازمان مديريت صنعتي ايران، رتبه نخست را در بين بانک‌ها و موسسات اعتباري در شاخص بهره‌وري کل عوامل (TFP) از آن خود کرد.

بانک مرکزي مکلف به تسعير ۲۰ هزار همت از دارايي‌هاي مسدودي ايران شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي مکلف شد معادل ريالي مسدودي‌هاي ارزي استفاده نشده حساب ذخيره ارزي را با نرخ تسعير بازار مبادله ارز و طلا تا سقف ۲۰ هزار ميليارد تومان به‌حساب درآمدي بودجه واريز کند.

فرصت ۲ ماهه بانک مرکزي براي کاهش رشد پايه پولي و نقدينگي

بر اساس جديدترين آمار در آذر ماه رشد پايه پولي ۱۲ ماهه به ۳۳.۵ درصد و نرخ رشد ۱۲ ماهه نقدينگي به ۲۷ درصد رسيده و وعده بانک مرکزي اين است که تا پايان سال رشد پايه پولي به زير ۳۰ درصد و رشد نقدينگي به ۲۵ درصد برسد.

بانک مرکزي براي اصلاح ناترازي‌ شبکه بانکي چه کرد؟

يک کارشناس اقتصادي با بيان اينکه بانک مرکزي بايد بتواند خطوط اعتباري محدود توسعه‌اي عرضه کند،‌ گفت: چند ماه ديگر قانون جديد بانک مرکزي اجرا مي‌شود و همچنين با سياست کنترل ترازنامه، بانک مرکزي مي‌تواند نقش خود را به‌عنوان سياست احتياطي کلان ايفا کرده و در ...

افزايش قدرت بانک مرکزي براي برخورد با تخلفات بانکي در قانون جديد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: در قانون جديد بانک مرکزي شاهد افزايش قدرت در حوزه‌هاي مختلف به ويژه برخورد با تخلفات بانکي هستيم.

دانش جعفري، مشاور عالي رئيس‌ کل بانک مرکزي شد

محمدرضا فرزين طي حکمي داود دانش جعفري را به سمت مشاور عالي رئيس کل بانک مرکزي منصوب کرد.

ارتقاي همکاري‌هاي اقتصادي و بانکي ميان ايران و عمان

رئيس‌کل بانک مرکزي ايران و سلطان الحبسي وزير دارايي عمان در رايزني با يکديگر بر ضرورت افزايش همکاري‌هاي دو کشور تاکيد کردند.

مديرکل حوزه هيات عامل بانک مرکزي منصوب شد

تهران- ايرنا- رئيس‌ کل بانک مرکزي با صدور حکمي «محمود ابراهيمي» را به عنوان مشاور و سرپرست مديريت‌ کل حوزه هيات عامل بانک مرکزي منصوب کرد.

۱۰ گام براي بهبود عملکرد بانک مرکزي

قانون جديد بانک مرکزي نسبت به قانون قبلي تغييرات اميدوارکننده‌اي داشته است که مهمترين آن افزايش اختيارات قانوني و نظارتي بانک مرکزي بر روي بانک‌هاي خصوصي است.

بزودي نخستين بانک ايراني در سوريه آغاز بکار مي‌کند

رئيس‌کل بانک مرکزي در ديدار با رئيس بانک مرکزي سوريه بر ضرورت توسعه همکاري‌هاي پولي و بانکي ميان ايران و سوريه تاکيد کرد.

تدوين اساسنامه تخصصي بانک‌ها در بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي از تدوين اساسنامه بانک‌هاي تجاري، قرض‌الحسنه و توسعه‌اي در بانک مرکزي خبر داد.

طرح بانک مرکزي بالاخره قانون شد + متن کامل قانون

قانون بانک مرکزي پس از بررسي موارد اختلاقي در مجمع تشخيص مصلحت نظام، به‌زودي از سوي رئيس مجلس به دولت ابلاغ خواهد شد.

مديرعامل و اعضاي جديد هيأت‌مديره بانک صادرات ايران معرفي شدند

محسن سيفي کفشگري به عنوان مديرعامل بانک صادرات ايران معرفي شد.

نقش مديريت نقدينگي و سياليت پول در کنترل انتظارات تورمي

در ۶ ماه اخير با اجراي سياست تثبيت اقتصادي، کاهش سياليت پول و بهبود متغير‌هاي اقتصادي شاهد ثبات در بازار‌هاي مالي بوده‌ايم.

معاون جديد توسعه مديريت و منابع بانک مرکزي منصوب شد

رئيس‌کل بانک مرکزي طي حکمي خانم دکتر يکتا اشرفي را به سمت معاون جديد توسعه مديريت و منابع بانک مرکزي منصوب کرد.

صيانت از منابع بانک مرکزي با قانون جديد

طبق قانون جديد، بانک مرکزي در صورتي مجاز به پرداخت ريال ارز خريداري شده از دولت است که ارز به حساب بانک مرکزي منتقل شده باشد.

برگزاري مجمع بانک آينده منوط به پاسخ بانک مرکزي است

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي درباره علت تأخير در برگزاري مجمع بانک آينده، گفت: با توجه به معرفي اعضاي جديد هيئت‌مديره بانک، بايد پاسخ بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران دريافت مي‌شد تا بتوانيم جلسه مجمع بانک را برگزار کنيم؛ اکنون منتظر پاسخ بانک مرکزي در ...

افزايش اقتدار و استقلال سياست‌گذار پولي

معاون نظارت بانک مرکزي با تشريح برخي مواد مهم قانون جديد بانک مرکزي، از افزايش قدرت و اقتدار بانک مرکزي در شبکه بانکي خبر داد.

ايران سهامدار بانک بريکس مي‌شود

معاون وزارت امور خارجه خبر داد که بانک مرکزي براي خريد سهام بانک بريکس اقدام کرده و مي توانيم از اين بانک وام دريافت کنيم.

قانون جديد بانک مرکزي نهايي شد

رييس کميسيون اقتصادي مجلس اظهار داشت: قانون جديد بانک مرکزي که اصلاح قانون گذشته بوده، ١٠ روز اخير در مجمع نهايي شد و همين روزها ابلاغ مي‌شود.

افزايش تاب‌آوري اقتصاد ايران

تهران- ايرنا- معاون اقتصادي بانک مرکزي با اشاره به رشد متوازن بخش‌هاي مختلف اقتصادي ايران و افزايش تاب‌آوري اقتصاد ايران در برابر شوک‌هاي اخير جهاني گفت: وضعيت ذخاير ارزي ايران به دليل رشد صادرات نفتي و غيرنفتي در حال افزايش است.

با بنگاه‌داري بانک‌ها برخورد مي‌شود

معاون اجرايي رئيس‌جمهوري گفت: گزارش‌هاي متعددي از پرداخت تسهيلات از سوي بانک‌ها به زيرمجموعه‌هاي خودشان اعلام شده که تخلف است و بايد با آن برخورد شود.

وصول معوقات بانکي کلان و پروژه‌هاي خاص

رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر گسترش همکاري‌ها به‌ويژه تشکيل بانک جامع اطلاعات املاک بانک ملي و ساير بانک‌ها در سراسر کشور جهت شناسايي و صدور اسناد املاک فاقد سند و تبديل اسناد دفترچه‌اي به تک برگ حدنگاري و وصول با اولويت معوقات بانکي کلان و پروژه‌هاي ...

ارائه خدمات تامين مالي از طريق بانک‌هاي تجاري ايران و بلاروس

در ديدار ابوالحسني قائم مقام بانک مرکزي و الکساندر راگوژنيک وزير صنعت جمهوري بلاروس دو طرف بر گسترش روابط اقتصادي و تجاري تاکيد کردند.

عدم نظارت وزارت اقتصاد و مجلس بر بنگاه‌داري بانک‌ها

دبير کميسيون اقتصادي دبيرخانه مجمع تشخيص گفت: وزارت اقتصاد بايد هر سه ماه يک بار گزارش نظارت مستقيم بر بنگاهداري بانکها را به مجلس ارائه دهد اما اين گزارش ارائه نشده است.

افزايش ۲۶ درصدي تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۵ ماهه سال ۱۴۰۲

‌تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۵ ماهه سال ۱۴۰۲ در مقايسه با دوره مشابه سال قبل ۳۷۲ همت معادل ۲۶.۳ درصد افزايش داشته است.

فشار به شبکه بانکي کاهش مي‌يابد؟

دولت سيزدهم و بانک مرکزي به دنبال متنوع کردن روش‌هاي تامين مالي غير از شبکه بانکي هستند تا نقدينگي به سمت درستي هدايت شود.

به زودي دلار از مبادلات سياحتي با کشورهاي منطقه حذف مي‌شود

رئيس‌کل بانک مرکزي، جايگزيني عرضه و تحويل دينار به زائران اربعين حسيني را که براي نخستين‌بار با موفقيت انجام شد، تجربه عملي حذف دلار از مبادلات غير تجاري و سياحتي اعلام کرد و گفت: تعميم تجربه رضايت‌بخش اربعين حسيني به ساير کشورهاي منطقه در حال بررسي کارشناسي و ...

سرپرست بانک صادرات ايران منصوب شد

​محسن سيفي کفشگري به عنوان سرپرست بانک صادرات ايران منصوب شد.

معاون جديد نظارت بانک مرکزي منصوب شد

رئيس‌کل بانک مرکزي طي حکمي دکتر فرشاد محمدپور را به سمت معاون جديد نظارت بانک مرکزي منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر فرشاد محمدپور معاون جديد نظارت اين بانک پيش از اين عضو هيات عامل و معاون توسعه مديريت و منابع بانک مرکزي بود. وي ...

تشريح دلايل اصلي ناترازي بانک‌ها و راه‌هاي برون‌رفت از آن

فرزين گفت: با سخت‌گيري در حوزه اضافه برداشت‌ها سعي در کاهش ناترازي بانکها داشته‌ايم که نتيجه آن کاهش رشد نقدينگي به ۲۷.۵ درصد است.

منشأ ناترازي بانک‌ها، قيمت‌گذاري دستوري نرخ سود، کارمزد و تسهيلات است

تهران- ايرنا- رييس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: منشأ ناترازي بانک‌ها قيمت‌گذاري دستوري نرخ سود، کارمزد و تسهيلات است که دامنه فعاليت مديران را محدود مي‌کند.

مجوز سرمايه‌گذاري بانک‌ها با چارچوب جديد اعطا شد

تهران- ايرنا- معاون سياست‌گذاري وزارت امور اقتصادي و دارايي با اشاره به اينکه طرح تامين مالي و جهش توليد به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است، گفت: در اين طرح عملا مجوز سرمايه گذاري به بانک‌ها داده شده است که اين سرمايه‌گذاري‌ها در چارچوب‌ها و قواعد جديد ...

بهبود عملکرد نظام بانکي، از حذف ناترازي تا سوددهي بانک‌هاي زيان‌ده

تهران- ايرنا- اصلاح نظام بانکي همواره مورد تاکيد کارشناسان و صاحبنظران بود و دولت سيزدهم در جهت رفع اين موضوع گام‌هاي مثبتي همچون رفع ناترازي، شفافيت در انتشار ليست ابربدهکاران، خروج بانک‌ها از زيان‌دهي و اعطاي تسهيلات خرد برداشت.

خاندوزي: بانک‌هاي دولتي از زيان‌دهي خارج شدند

وزير اقتصاد گفت: براي اولين‌بار پس از سال‌ها بانک‌هاي دولتي غير از بانک سپه از زيان‌دهي خارج شدند.

برگزاري مجمع انحلال سه موسسه اعتباري تا مهر ماه

رييس کل بانک مرکزي از برگزاري مجمع انحلال سه موسسه اعتباري تا مهر ماه خبر داد و گفت: يکي از اين سه موسسه از سال‌هاي گذشته هيچ مجمعي برگزار نکرده اما به طور کلي مجمع انحلال اين موسسه‌هاي اعتباري تا مهرماه برگزار خواهد شد.

بازگشت ثبات به اقتصاد و بهبود شاخص‌هاي اقتصاد کلان دو رويکرد اصلي بانک مرکزي

توجه به انتظارات تورمي و جلب اعتماد عمومي ضروري ست که اين اعتماد از مسير ثبات اقتصادي و بهبود شاخص‌هاي اقتصاد کلان به دست مي‌آيد.

گسترش روابط تجاري و توسعه همکاري‌هاي بانکي ايران و سريلانکا

رئيس کل بانک مرکزي در ديدار با علي صدري وزير امور خارجه سريلانکا با تاکيد بر علاقه دو کشور بر گسترش روابط تجاري، توسعه روابط پولي و بانکي را لازمه تقويت و توسعه روابط اقتصادي دو کشور دانست.

همکاري پولي و بانکي تقويت مي‌شود

با توجه به نياز بازار سوريه و پتانسيل بالاي ايران، راه‌اندازي بانک مشترک را مي‌توان گامي بزرگ در راستاي توسعه روابط دو کشور دانست.

جلسه هم‌انديشي نمايندگان صرافي‌هاي سراسر کشور با مسئولان بانک مرکزي

جلسه هم‌انديشي نمايندگان صرافي‌هاي تضامني و بانکي سراسر کشور با مسئولان بانک مرکزي فردا برگزار مي‌شود.

آغاز فعاليت بانک ايراني در سوريه از هفته آينده

وزير راه و شهرسازي از آغاز فعاليت بانک ايراني در سوريه از هفته آينده خبر داد و گفت: مجوزهاي لازم فعاليت بانک ايراني در سوريه از سوي بانک مرکزي صادر شده و توافقات انجام شده و از هفته آينده بانک ايراني در سوريه آغاز به کار مي‌کند

بانک‌ها و صندوق توسعه ملي مجاز به مشارکت در سرمايه‌گذاري‌ شدند

تهران - ايرنا - نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به بانک‌ها، موسسات اعتباري غيربانکي و صندوق توسعه ملي اجازه دادند از محل منابع خود در هر يک از طرح‌هاي زيربنايي و تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي مشارکت کنند.

کنترل ترازنامه بانک‌ها منجر به کاهش پرداخت تسهيلات نشد

پرداخت تسهيلات در شبکه بانکي در سال ۱۴۰۱ رشد ۴۵.۳ درصدي و در سه ماهه اول ۱۴۰۲ نيز رشد ۲۵.۸ درصدي داشته است.

اعضاي هيات عامل بانک مرکزي مي‌توانند مدير بانک شوند؟

طبق دستورالعمل نحوه احراز صلاحيت حرفه اي مديران موسسات اعتباري، حداکثر سن مديران عامل بانک‌ها ۷۰ سال خواهد بود؛ ضمن اينکه تصدي مديريتي اعضاي هيات عامل بانک مرکزي در موسسات اعتباري غيردولتي مشروط شد.

سامانه شفاف‌سازي اموال و مستغلات بانکها ايجاد مي‌شود

تهران- ايرنا- سخنگوي کميسيون تلفيق برنامه هفتم توسعه گفت: اين کميسيون دولت را ملزم کرد تا سامانه اي براي شفاف سازي اموال، مستغلات و سهام داري بانکها تشکيل دهد و اگر اموال، ملک و مستغلاتي و يا سهامي کشف شود که در سامانه مذکور ثبت نشده باشد، بانک مرکزي اختيار تملک اين ...

«حسيني» مديرعامل بانک مسکن شد

با حکم وزير اقتصاد «عباس حسيني» مديرعامل بانک مسکن شد.

دو انتصاب جديد در بانک سپه

مديرعامل بانک سپه با صدور احکام جداگانه، محمدعلي بيداري را به سمت معاون مالي و بودجه و امير باقري را به سمت معاون برنامه‌ريزي و هدايت راهبردي اين بانک منصوب کرد.

راهبرد بانک مرکزي براي مهار تورم و رشد توليد

کاهش نرخ رشد نقدينگي منجر به رکود اقتصادي نمي‌شود بلکه با هدايت منابع به سمت توليد و کاهش تورم شرايط براي رشد اقتصادي مهيا مي‌شود.

ادغام و انحلال هيچي بانکي در دستور کار بانک مرکزي نيست

عضو شوراي پول و اعتبار گفت: در شوراي پول و اعتبار موضوعي تحت عنوان گريز مطرح است و اگر بانکي به تخلف کشيده شد با آن بانک برخورد مي‌شود که اين برخورد مي‌تواند لغو امتياز يا ادغام در بانک ديگري باشد. ادغام هم يک روش علمي است اما در حال حاضر موردي براي ادغام بانکي در ...

«سامانه سياق» بانک مرکزي با حضور رييس قوه قضاييه رونمايي شد

بانک مرکزي در ادامه پروژه‌هاي خود در حوزه فناوري‌هاي نوين، با همکاري قوه قضاييه از سامانه يکپارچه احکام قضايي (سياق) رونمايي کرد.

پيمان قرباني رئيس پژوهشکده پولي و بانکي شد

پيمان قرباني با حکم رئيس کل بانک مرکزي، رئيس پژوهشکده پولي و بانکي شد.

تداوم کاهش تورم در ماه‌هاي آتي

معاون اقتصادي بانک مرکزي‌ ضمن تشريح تحولات مهمترين متغيرهاي اقتصادي در مدت فعاليت دولت سيزدهم گفت: انتظار مي‌رود که در سايه ثبات ايجاد شده در بازار ارز، نرخ تورم نيز در ماه‌هاي آتي سال جاري به سطوح پايين‌تر تنزل يابد.

توسعه سامانه نيما در دستور کار بانک مرکزي قرار دارد

مدير اداره پايش بازار ارز بانک مرکزي گفت: توسعه سامانه نيما با استفاده از ظرفيت‌هاي مرکز مبادله ارز و طلا در دستور کار بانک مرکزي قرار دارد.

کنترل ترازنامه بانک‌ها براي تحقق هدف‌گذاري ۲۵ درصدي ادامه دارد

رشد نقدينگي طي يک روند نزولي از ۳۹.۰ درصد در پايان سال ۱۴۰۰ به ۳۱.۱ درصد در پايان سال ۱۴۰۱ کاهش يافت.

افزايش سقف تسهيلات خرد به ۳۰۰ ميليون تومان

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در بخشنامه‌اي به شبکه بانکي، حداکثر مجموع اصل تسهيلات خرد قابل پرداخت به هر مشتري در هر مؤسسه اعتباري را به ۳۰۰ ميليون تومان افزايش داد.

بايد ناترازي‌هاي بانکي را علاج کنيم

قائم مقام بانک مرکزي گفت: ناترازي‌هاي بانکي يکي از مشکلات امروز اقتصاد کشور طي دهه‌هاي گذشته است که بايد علاجي براي آن پيدا کنيم.

رئيس جمهور چه اختياراتي به بانک مرکزي مي‌دهد؟

رئيس جمهور لايحه‌اي را براي افزايش اختيارات بانک‌مرکزي در مديريت ارزي کشور به مجلس ارسال کرد.

ديدار روساي کل بانک مرکزي ايران و روسيه

روساي کل بانک مرکزي ايران و فدراسيون روسيه بر تقويت مبادلات تجاري و بکارگيري پول‌هاي ملي دو کشور در تجارت دوجانبه تاکيد کردند.

صندوق تثبيت ارزي به زودي راه اندازي مي شود

فرزين گفت: صندوق تثبيت ارزي نيز براي اثبات بازار ارز در کشور راه اندازي مي شود.

رشد بدهي بانک‌هاي خصوصي به بانک مرکزي

بر اساس آمار، تا 25 اسفند سال گذشته بيشترين بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي متعلق به 4 بانک و موسسه اعتباري غير دولتي بوده است.

کسب چهار نشان توسط بانک پاسارگاد در اجلاس طرح انتخاب ملي

بانک پاسارگاد در اجلاس طرح انتخاب ملي موفق به کسب موفقيت در 4 حوزه: برترين انتخاب ملي صنعت بانکداري، استاندارد و جايزه بين‌المللي بالاترين سطح سودآوري و امنيت در ارائه خدمات بانکي، برترين و تأثيرگذارترين روابط‌عمومي در معرفي خدمات بانکي و انتخاب نخست مشتريان در ...

راهکارهاي خاندوزي براي کارايي بيشتر بانک توسعه اسلامي

تهران- ايرنا- وزير اقتصاد در ميزگرد بانک توسعه اسلامي راهکارهايي عملياتي براي تسهيل در انتقال دانش، استفاده از بخش خصوصي و تامين مالي موثرتر پروژه‌ها از سوي بانک توسعه اسلامي ارائه داد.

فرزين: ۱۱ ميليارد دلار از ابتداي امسال ارز تخصيص داده شده است

تهران - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: از ابتداي امسال تاکنون (تا ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲) مجموع تخصيص ارز معادل ۱۱ ميليارد و ۸۴۰ ميليون دلار بوده است.

مزاياي انحلال بانک‌هاي ناتراز

در اين گزارش به بررسي مزاياي انحلال بانک‌هاي ناتراز، راه حل رفع ناترازي و زيان مماشات با اين بانک‌ها خواهيم پرداخت.

مراودات مالي ۲۱ميليارد دلاري ايران با بانک‌هاي خارجي

تهران- ايرنا- بانک تسويه حساب‌هاي بين‌المللي با اشاره به رشد ۱۳ درصدي سپرده‌هاي ايران نزد بانک‌ها و مؤسسات مالي ۴۴ کشور دنيا در سال ۲۰۲۲ کل مراودات مالي ايران با اين بانک‌ها و موسسات را بيش از ۲۱ ميليارد دلار اعلام کرد.

ماراتن ۱۴ ساله اصلاح قوانين بانکي در گام‌ پاياني

با تصويب طرح قانون بانک مرکزي، فصل جديدي از سياست‌گذاري و اقدام در بانک مرکزي آغاز مي‌شود.

اصلاحيه دستورالعمل محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه مؤسسات اعتباري

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اصلاحيه «دستورالعمل محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه مؤسسات اعتباري» مصوب شوراي پول و اعتبار را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

معاون بانک و بيمه وزارت اقتصاد تغيير کرد

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي در حکمي «محمد جواد شريف زاده» را به سمت معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت اقتصاد منصوب کرد. 

راهکار بانک مرکزي براي درمان بيماري مزمن اقتصادي چيست؟

بانک مرکزي تمام قواي خود را براي ريشه‌کن کردن معضلات ارزي به خط کرده و به دنبال استفاده از ابزار‌هايي براي ثبات بلندمدت است.

دستورالعمل اوراق «گام» اصلاح و براي اجرا به شبکه بانکي ابلاغ شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي دستورالعمل اوراق «گام» را اصلاح و بازنگري کرده و براي اجرا به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

تصميم مهم براي افزايش سرمايه بانک‌هاي دولتي

معاون وزير اقتصاد از افزايش سرمايه ۵۰ هزار ميليارد توماني بانک‌هاي دولتي در سال ۱۴۰۲ از محل فروش اموال مازاد خبر داد.

احکام و تکاليف نظام بانکي در قانون بودجه ۱۴۰۲ ابلاغ شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در بخشنامه‌اي، احکام و تکاليف مرتبط با شبکه بانکي کشور مندرج در قانون بودجه ۱۴۰۲ را براي اجرا ابلاغ کرد.

برنامه‌هاي بانک مرکزي براي اصلاح ناترازي بانک‌ها تشريح شد

تهران- ايرنا- معاون نظارت بانک مرکزي با تشريح برنامه‌هاي اين بانک براي اصلاح ناترازي بانک‌ها گفت: بانک مرکزي حافظ و مراقب سپرده‌هاي مردم است و در اين مسير نگراني خاصي متوجه سپرده‌هاي مردم نخواهد بود.

کاهش نرخ رشد نقدينگي به ۳۲ درصد در بهمن ماه ۱۴۰۱

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در پاسخ به گزارش يک روزنامه درباره شاخص‌هاي پولي مرتبط با تورم، ضمن مرور اقدامات خود در چند ماه اخير براي کنترل عوامل پولي مرتبط با تورم، از کاهش نرخ رشد نقدينگي از ۳۹.۷ درصد در بهمن ۱۴۰۰ به ۳۲ درصد در بهمن ۱۴۰۱ خبر داد.

ذوب دارايي منجمد بانک‌ها در دولت سيزدهم

تهران- ايرنا- بررسي آمارها حاکي از اين است که در ۲۰ ماه گذشته فروش اموال مازاد بانک‌ها ۵۸ هزار ميليارد تومان بود که اين رقم چهار هزار ميليارد تومان بيش از فروش اموال در ۴ سال دولت قبل است.

نرخ تسعير اقلام پولي دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي بانک‌ها در ۱۴۰۱ ابلاغ شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي، نرخ تسعير اقلام پولي دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي در گزارشگري مالي منتهي به اسفندماه ۱۴۰۱ را براي هر يورو معادل ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان، براي هر دلار آمريکا معادل ۲۵ هزار تومان و ساير اسعار بر مبناي نرخ برابري ...

افزايش ۳۸ درصدي ‌تسهيلات پرداختي بانک‌ها در ۱۱ ماهه ۱۴۰۱

تهران- ايرنا- تسهيلات پرداختي بانک‌ها در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ مبلغ ۳۶۶۹۳.۹ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل، مبلغ ۱۰۱۳۲.۸ هزار ميليارد ريال (معادل ۳۸.۱ درصد) افزايش داشته است.

اجراي قانون شفافيت تسهيلات کلان بانکي، بستر نظارت را فراهم کرد

تهران - ايرنا - کميسيون اصل نود قانون اساسي مجلس شوراي اسلامي در گزارشي اعلام کرد: اجراي قانون شفافيت تسهيلات کلان و اشخاص مرتبط توسط بانک مرکزي بستر لازم براي اقدامات مناسب توسط دستگاه‌هاي نظارتي را فراهم کرد.

گشايش در روابط بانکي با کشورهاي حاشيه خليج فارس

شنيده‌ها از منابع موثق حاکي از گشايش در روابط بين بانکي با کشورهاي حاشيه خليج فارس در آينده نزديک است.

افزايش ۱۰۴ هزار ميلياردي سرمايه بانک‌هاي دولتي

معاون امور بانکي وزير اقتصاد گفت: در چند ماه گذشته ۱۰۴ هزار ميليارد تومان افزايش سرمايه در شبکه بانکي زيرمجموعه وزارت اقتصاد اتفاق افتاده است.

آمار تورم پس از ۵ سال در دولت سيزدهم منتشر شد

انتشار منظم آمار تورم توسط بانک‌مرکزي موجب اعتماد مردم به اين نهاد و سياست‌هاي آن شده و به اجراي درست سياست‌ها کمک مي‌کند.

مغلطه عجيب برخي رسانه‌هاي سياسي براي زدن بانک مرکزي!

از نظر کارشناسان اقتصادي، قياس ارزش پول ملي کشور‌ها با يکديگر نمي‌تواند به درستي واقعيت‌هاي موجود در آن دو کشور را نشان دهد.

پيرهادي: اموال مازاد بانک‌ها بيش از ۲۰۰ هزار ميليارد تومان تخمين زده مي‌شود

نايب رييس فراکسيون انقلاب مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه انجماد سرمايه در بانک ها حمايت از توليد را دشوار کرده است، گفت: نرخ بالاي تورم مانع  ريسک سرمايه گذاري بانک ها در بخشي غير از صنعت ساختمان شده است.

قدرت تسهيلات‌دهي بانک‌ها افزايش مي‌يابد

اجراي دقيق مصوبه مولدسازي دارايي‌هاي دولت در حوزه بانکي مي‌تواند خلق پول و تورم را کاهش داده و قدرت تسهيلاتي بانک‌ها را متحول کند.

بي‌‌‌‌‌‌‌توجهي به تعيين جايگاه بخش خصوصي

دنياي‌اقتصاد : در نشست شوراي روساي اتاق‌هاي استاني ضمن ارائه گزارشي از بودجه‌۱۴۰۲، عنوان شد که ماليات اشخاص حقوقي غيردولتي نسبت به سال‌گذشته با ۱۲۸‌درصد بيشترين افزايش را دارد. به گزارش روابط‌عمومي اتاق ايران محمد قاسمي، رئيس مرکز پژوهش‌هاي ...

جزييات جديد از بسته جديد بانک مرکزي براي دلار

تهران - ايرنا - بانک مرکزي در بسته جديد ارزي که از (سه شنبه) به اجرا در مي‌آيد، از تجربه روسيه در بازگرداندن ارزش روبل استفاده کرده است.

پشت‌صحنه ملاکي بانک‌ها

دنياي‌اقتصاد- نجمه رجب : حقوقي‌هاي بازار ملک، همچون افراد حقيقي، با احتياط و با شدت کمتر از سال‌هاي گذشته، مشغول ساختمان‌سازي و ساختمان‌داري هستند؛ اما يک گروه از آنها يعني بانک‌ها به‌عنوان بازيگر پرپول اين بازار، همچنان مشغول ...

پرداخت ۳۱۵ فقره تسهيلات بانک صنعت و معدن به دانش‌بنيان‌ها

حمايت از دانش بنيان‌ها اولويت بانک صنعت و معدن است و در ۱۰ ماهه امسال نيز ۳۱۵ فقره تسهيلات به شرکت‌هاي دانش بنيان پرداخت شده است.

ترکيب سياست‌گذاري پولي و بانکي تخصصي شد

در هجدهمين روز از يازدهمين ماه سال، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ترکيب جديدي از اعضاي هيأت عالي بانک مرکزي

نقش تصميم جديد بانک مرکزي در افزايش اشتغال

ميزان افزايش نرخ سود بانکي هنر سياستگذاران بانک مرکزي است تا همزمان با افزايش آن، بازار سرمايه، اشتغال و سرمايه‌گذاري آسيب نبيند.

بانک مرکزي: نشت ۷۰ ميليارد دلار منابع مالي با آمار اقتصادي و منطق عقلاني سازگار نيست

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در واکنش به گزارش يکي از روزنامه‌ها درباره خروج سرمايه از ايران، اعلام‌کرد: نشت منابع مالي در مقياس ۷۰ ميليارد دلار از مراودات رسمي کشور، به هيچ‌وجه با آمار اقتصادي و منطق عقلاني سازگاري ندارد. 

همه چيز درباره نرخ‌هاي جديد سود بانکي و شرط سپرده‌گذاري

نرخ سود بانکي از امروز بر اساس آخرين مصوبه شوراي پول و اعتبار افزايش يافت؛ براين اساس، به انواع سپرده‌هاي کوتاه و بلند مدت از پنج درصد تا ۲۲.۵ درصد سود تعلق مي‌گيرد و نرخ سود تسهيلات هم ۲۳ درصد تعيين‌ شده که افزايش پنج درصدي دارد.

مبادلات بانکي ايران و ۱۰۰ بانک دنيا تحريم‌ناپذير شد

مطابق سند دولت مردمي، اولين اقدام تحريم ناپذير بانک‌مرکزي ايران در تعامل با کشور روسيه انجام شد.

احکام وزير اقتصاد براي انتصاب رئيس و اعضاي هيات نظارت بانک مرکزي

وزير امور اقتصادي و دارايي طي احکام جداگانه‌اي رئيس و اعضاي هيات نظارت بانک مرکزي را منصوب کرد.

واردات طلا به کشور تسهيل شد

شرايط واردات طلا به کشور با مصوبه مورخ ۹ بهمن ۱۴۰۱ بانک مرکزي تسهيل شد.

ارز در سرفصل تأمين نيازهاي ضروري در ۵ بانک عرضه مي شود

از شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱علاوه بر صرافي‌هاي مجاز، شعب منتخب بانک‌هاي ملي ايران، ملت، تجارت، سپه و صادرات ايران نسبت به فروش ارز در سرفصل تأمين نيازهاي ضروري در سقف معادل ۵۰۰۰يورو اقدام خواهند کرد.

فين‌تک‌ها ضامن ارتقاي جايگاه ايران در بازار دارايي مالي اسلامي

کسب جايگاه متناسب با ظرفيت‌هاي ايران در حوزه دارايي‌هاي مالي اسلامي، نيازمند بسترسازي مناسب براي رشد فين‌تک‌ها در کشور است.

راهکارهاي فرزين براي کنترل بازار ارز

رييس کل بانک مرکزي از افزايش ۲۰.۵ ميليارد دلاري ذخاير ارزي کشور خبر داد و گفت: هيچ مشکلي براي تامين ارز کالاها نداريم.

ثبت کمترين نرخ رشد نقدينگي در ۳۲ ماه اخير

تهران- ايرنا- طبق گزارش جديد بانک مرکزي، کاهش رشد پايه پولي و نقدينگي همچنان ادامه دارد؛ نکته جالب در اين ميان، ثبت کمترين نرخ رشد نقدينگي ۳۲ ماه اخير در آذر ماه بود به طوري که نرخ رشد نقدينگي در ۱۲ ماه منتهي به آذر ماه امسال از ۴۰.۵ درصد در شهريور سال گذشته به ۳۳.۴ درصد ...

سند اقدام مشترک بانک‌هاي مرکزي ايران و روسيه در ايستگاه پاياني

رئيس‌کل بانک مرکزي در ديدار هيئت بانکي و اقتصادي روسيه بر پيگيري اجراي موضوعات سند اقدام مشترک بانک‌هاي مرکزي دو کشور تاکيد کرد.

مهار تورم؛ سياست محوري و اصلي بانک مرکزي

رئيس‌کل بانک مرکزي در نشست هم‌انديشي با اقتصاددانان و کارشناسان، مهار تورم را سياست اصلي بانک مرکزي در دوره جديد اعلام کرد.

توضيح کانون بانک‌هاي خصوصي درباره حذف ضامن از وام‌هاي خرد

دبير کانون بانک و موسسات اعتباري خصوصي گفت: بخشنامه حذف ضامن براي دريافت وام خرد به بانک‌ها ابلاغ نشده است.

امارات، مقصد دوم حوزه پولي و بانکي ايران

ديدار و گفتگو با رئيس‌کل بانک مرکزي امارات متحده عربي و ديگر مقامات اين کشور همسايه در جهت تقويت مناسبات اقتصادي و افزايش همکاري‌هاي پولي و بانکي جمهوري اسلامي ايران و امارات متحده عربي از برنامه‌هاي رئيس‌کل بانک مرکزي در سفر به ابوظبي است.

نجارزاده، سرپرست بانک ملي شد

سيد احسان خاندوزي طي حکمي ابوالفضل نجارزاده را به سمت سرپرست بانک ملي ايران منصوب کرد.

اعمال 6 اقدام تنبيهي براي بانک‌هاي متخلف

بانک مرکزي در بخشنامه اي به شبکه بانکي با تاکيد بر لزوم پايبندي بانک ها در خصوص نرخ مصوب سپرده هاي بانکي از اعمال اقدمات تنبيهي براي بانک ها و موسسات اعتباري متخلف خبر داد.

بانک مرکزي از تداوم افزايش عرضه ارز خبر داد

تهران - ايرنا - سخنگوي بانک مرکزي از تداوم افزايش عرضه ارز خبر داد و تصريح کرد: امروز در سامانه نيما(حواله) معادل ۴۳۲ ميليون دلار عرضه و معادل ۲۵۲ ميليون دلار هم معامله شد.

جزئيات توزيع ۳۵ هزار ميليارد تومان افزايش سرمايه در ۸ بانک دولتي

معاون وزير اقتصاد گفت: براي اولين بار در تاريخ اکثر بانک‌هاي دولتي از کفايت سرمايه قابل قبول و استاندارد برخوردار مي‌شوند.

دارايي خارجي نظام بانکي ۸۴۵ هزار ميليارد تومان در ۳ماهه نخست ۱۴۰۱

تهران- ايرنا- خالص دارايي خارجي نظام بانکي در ۳ ماهه نخست امسال برابر ۸۴۵ هزار ميليارد تومان بود و نسبت به اسفند سال قبل از آن ۰.۲ درصد رشد داشت.

تشکيل سرمايه ثابت ۷.۳ درصد رشد کرد

تشکيل سرمايه ثابت ناخالص که در سال‌هاي دولت گذشته ارقام منفي را تجربه کرده بود، در تابستان امسال رشد چشمگير ۷.۳ درصد داشته است.

افزايش ۱۲۲ درصدي پرداخت تسهيلات به شرکت‌هاي دانش بنيان

۸ ماهه ۱۴۰۱ به ۱۷۰۰ شرکت دانش بنيان معادل ۸۹۷.۱ هزار ميليارد ريال پرداخت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۲.۶ درصد افزايش داشت.

نرخ سود بانکي چقدر زياد مي‌شود؟

با توجه به احتمال بررسي افزايش نرخ سود بانکي در شوراي پول واعتبار، رئيس کل بانک مرکزي روز گذشته افزايش پنج درصدي سود بانکي را رد کرد اما مسئولان بانکي افزايش سه تا پنج درصدي نرخ سود بانکي و رسيدن اين سود به ۲۱ تا ۲۳ درصد را مناسب مي‌دانند.

کاهش ۱۹۶ هزار ميليارد ريالي خالص بدهي بخش دولتي به بانک مرکزي

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: خالص مطالبات بانک مرکزي از بخش دولتي در مهرماه ۱۴۰۱ نسبت به شهريورماه سال جاري معادل ۱۹۶.۸ هزار ميليارد ريال کاهش‌يافته است.

شوک هاي تورمي در سال آينده تکرار نمي شود

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي تاکيد کرد: انتظارات تورمي مردم در سال آينده کاهشي و روند تورم آرام بوده و شوک‌هاي تورمي تکرار نخواهد شد.  

۲۰ اقدام ايجابي بانک مرکزي براي مديريت بازار ارز

بانک مرکزي در ماه‌هاي اخير اقدامات متنوع و متعددي براي مديريت بازار ارز انجام داده است.

بازگشت قطار واگذاري اموال مازاد بانکي به ريل قانوني

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي با تاکيد بر اينکه اصلاح رويه‌هاي نادرست، تغيير ريل و بازگرداندن اقتصاد به مسير قانوني و درست از اولويت‌هاي اصلي دولت سيزدهم بوده است، اعلام کرد: اکنون شاهد ثبت رکوردهايي در شناسايي و فروش اموال مازاد نظام بانکي هستيم که نشان ...

هماهنگي حداکثري بانک مرکزي و وزارت صمت

تفاهم‌نامه انطباق سياست‌هاي ارزي و تجاري کشور با هدف تطبيق حداکثري نقشه راه تجاري و ارزي کشور بين بانک مرکزي و وزارت صمت امضا شد.

اصلاح نظام بانکي؛ از کفايت سرمايه تا کنترل ترازنامه بانک‌ها

سياست‌گذار پولي براي جلوگيري از خلق پول بي‌ضابطه، اقدامات موثري از جمله کنترل مقداري ترازنامه بانک‌ها انجام داد.

ابزار‌هاي جديد بانک مرکزي سوداگري را کنترل مي‌کند

عضو ناظر مجلس در شوراي پول و اعتبار گفت: ابزار‌هاي مالي بانک مرکزي، سوداگري غيرقانوني را کنترل مي‌کند.

افزايش ۱۰ برابري انتشار اوراق گام

در يک سال و نيم منتهي به خردادماه ۱۴۰۱، ۱۸ فقره اوراق گام منتشر شده بود، اما در حال حاضر اين تعداد به ۱۸۰ فقره افزايش يافته است.

رشد ۱۴ درصدي پرداخت تسهيلات بانک‌ها و موسسات اعتباري تا شهريور۱۴۰۱

تهران- ايرنا- بانک‌ها و موسسات اعتباري تا شهريور ماه امسال ۴۰۳۴ هزار ميليارد تومان تسهيلات اعطا کردند که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۳.۹ درصد رشد داشت.

تفاوت نرخ اعلام شده براي تسهيلات و دريافت عدد ديگري تخلف است

دبير و سخنگوي شوراي فقهي بانک مرکزي اظهار داشت: اگر يک شعبه بانکي خاص عددي را به عنوان نرخ سود تسهيلات به مشتري اعلام کند، اما در عمل و هنگام بازپرداخت اقساط اين تسهيلات عدد ديگري اعمال شود، شبهه شرعي ايجاد مي‌شود. زيرا اين عمل در چهارچوب فقه اسلامي ممکن است با قواعدي ...

سقف تسهيلات و حواله‌جات ارزي افزايش يافت

بانک مرکزي ضمن تامين و تخصيص ارز براي واردات کالا‌هاي اساسي، سقف تسهيلات و حواله‌جات را افزايش و کارمزد انتقال ارز را کاهش داد.

کاهش بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي/ خالص بدهي‌ دولت به بانک مرکزي منفي ۲۷ هزار ميليارد تومان شد

تهران- ايرنا- بدترين نوع رشد پايه پولي، رشد از محل اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزي است که منجر به رشد اين شاخص مهم تورم‌ساز در کشور مي‌شود؛ گزارش بانک مرکزي از تحولات پولي و بانکي شهريور ماه نشان مي‌دهد بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي با افت همراه بوده است.

بانک‌ها ۳ نوع صندوق سرمايه‌گذاري تاسيس مي‌کنند

بانک مرکزي امکان راه‌اندازي سه نوع صندوق سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت مختص اوراق دولتي، املاک و مستغلات را براي بانک‌ها فراهم کرد.

کفايت سرمايه بانک‌ها از جهان تا ايران/ اثر مقررات بانک مرکزي بر وضعيت مالي بانک‌ها

کارشناس پولي و بانکي گفت: در يک سال گذشته با بهبود نظارت بر شبکه بانکي کفايت سرمايه بانک‌ها تقويت شده است.

مدل جديد تامين‌ مالي از طريق عقد اجاره با ابتکار شوراي فقهي بانک‌ مرکزي

شوراي فقهي بانک‌مرکزي راهکار جديدي براي اعطاي تسهيلات را به تصويب رسانده که در آن منابع در اختيار مشتري، آزاد و تمليکي است.

نرخ سود بين بانکي در کنترل کامل بانک مرکزي

بانک مرکزي در دولت سيزدهم نرخ بين بانکي را کنترل کرده به صورتي که اين نرخ، تاکنون نوساني بيش‌تر از ۲۱ درصد نداشته است.

اعطاي تسهيلات ۱۵ ميلياردي به صنايع پيشرفته

مديرعامل صندوق حمايت از تحقيقات و توسعه صنايع پيشرفته در گفت‌وگوي تفصيلي با ايسنا درباره عملکرد و افزايش سرمايه اين صندوق، چالش‌هاي صنايع پيشرفته و امکان انتقال فناوري از کشورهاي پيشرفته صحبت کرد.

صفر تا صد ابزار ارزي جديد بانک مرکزي/ بجاي اسکناس، اوراق معاف از ماليات بخريد

مردم مي‌توانند با پرداخت معادل ريالي حداقل ۱۰۰۰ دلار و حداکثر ۴۰۰۰ دلار خريدار اوراق گواهي ارزي بانک مرکزي باشند.

جزئيات و ضوابط اجرايي انتشار اوراق گواهي ارزي بانک مرکزي اعلام شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در بخشنامه‌اي به بانک ملي ايران، جزئيات و ضوابط اجرايي انتشار اوراق گواهي ارزي را اعلام کرد.

به گزارش ايرنا از بانک مرکزي، براي گسترش و تسهيل استفاده از ابزارهاي مالي در شبکه بانکي کشور، بانک عامل (بانک ملي ايران) مجاز است به نيابت از بانک ...

معرفي ابزار جديد بانک مرکزي در حوزه بازار ارز به زودي

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه حجم عرضه‌هاي اين بانک در بازار ارز بيشتر شده و از سوي ديگر تقاضاي کاهش يافته است، گفت: افرادي که نگران نوسان در بازار ارز هستند و به اين دليل خريد ارز انجام مي‌دهند بايد بدانند که از روزهاي آينده ابزار جديد را در اين حوزه ...

وزير اقتصاد: بانک مرکزي از بانکداري ديجيتال حمايت کند

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي از بانک مرکزي خواست با وضع اهداف کمي و مشوق‌ها از بانک‌هايي که از الگوي سنتي به سمت حوزه نوآوري مي‌روند، حمايت کند.

ضوابط خريد اسکناس ارز از بانک‌ها ابلاغ شد

بانک مرکزي ترتيبات تأمين تقاضاي ارز را به صورت اسکناس در سرفصل مصارف خدماتي ساير (سرفصل ۲۴) به بانک‌هاي عامل ابلاغ کرد.

گام‌هاي بانک مرکزي در حمايت از بورس

با توجه به اذعان کارشناسانِ بورس، بانک مرکزي در دولت سيزدهم اقدامات موثري براي حمايت از بازار سرمايه انجام داده است.

آغاز عرضه ارز از طريق سامانه برخط بازار متشکل ارزي

بر اساس بخشنامه بانک مرکزي، تمامي صرافي‌هاي عضو باز متشکل ارزي موظف به عرضه ارز از طريق سامانه برخط بازار متشکل ارزي شدند.

۶۶ درصد تسهيلات بانکي براي توليد و صادرات پرداخت شده است

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي گفت: ميزان تسهيلاتي که بانکها به حوزه سرمايه در گردش بنگاههاي اقتصادي و توليدي پرداخت کرده‌اند معادل۶۶ درصد تسهيلات پرداختي نظام بانکي بوده است.

بانک مرکزي؛ مجري اول و آخر انتقال حساب شرکت‌هاي دولتي به خزانه

بانک مرکزي طبق قوانين بايد حساب‌هاي بانکي تمامي شرکت‌ها، نهادها، وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي وابسته به دولت را به حساب واحد خزانه منتقل کرده و مانع از اتلاف منابع عمومي شود.

نظارت بانک مرکزي بر خلق نقدينگي از سوي بانکها تشديد مي شود

تهران- ايرنا- ستاد هماهنگي اقتصادي دولت بانک مرکزي را ملزم کرد که اقدامات نظارتي خود را براي کنترل خلق نقدينگي توسط بانک ها با جديت و دقت بيشتر پيگيري کند.

تامين مالي ۱۰۰ هزار ميليارد توماني معاملات بورس کالا با اوراق گام

تهران- ايرنا- مدير اداره تامين مالي زنجيره توليد بانک مرکزي گفت: در راستاي متنوع سازي روش‌هاي تامين مالي غير تورمي توليد و رفع مشکلات اعتباري بنگاه‌ها امسال حداقل ۱۰۰ هزار ميليارد تومان از معاملات بورس کالا با ابزارهاي اعتباري مانند اوراق گام تامين مالي مي‌شود ...

جهش ۳ برابري سود خالص بانک ملت

سود خالص بانک ملت با جهش حدود سه برابري از مبلغ ۳۰.۹۰۵ ميليارد ريال در پايان شهريورماه سال گذشته به رقمي بالغ بر ۱۱۵.۶۹۲ ميليارد ريال در پايان نيمه اول سال جاري رسيد.

حذف امکان تامين مالي مکرر براي بنگاه‌هاي اقتصادي

آذرمند گفت: در روش‌هاي تامين مالي زنجيره‌اي هيچ خلق پولي پيش از اينکه توليد اتفاق بيفتد، رخ نمي‌دهد.

تفويض اختيارات به بانک‌هاي دولتي استان‌ها در دستور کار قرار گرفت

اصفهان- وزير اقتصاد و دارايي از رسيدگي فوري به درخواست تفويض اختيارات تمام بانک‌هاي دولتي استان‌ها خبرداد وگفت: اين موضوع در شوراي هماهنگي بانک‌هاي کشور مطرح و با قيد دو فوريت ابلاغ مي‌شود.

استفاده دولت از تنخواه بانک مرکزي ۹۱.۶ درصد کاهش يافت

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: در پايان شهريورماه سال ۱۴۰۱ استفاده از تنخواه گردان بانک مرکزي که واجد آثار پولي ناشي از عمليات مالي دولت است، از کاهش قابل توجه ۹۱.۶ درصدي نسبت به مقطع مشابه سال قبل برخوردار شد که اين امر نشان از اهتمام دولت در جهت انضباط ‌بخشي به ...

ممنوعيت جديد براي بانک‌ها و مؤسسات اعتباري

بانک مرکزي اعلام کرد که هرگونه تعهد به اعطاي تسهيلات يا مشارکت حقوقي جديد از طرقي نظير انعقاد تفاهم‌نامه‌ توسط شبکه بانکي قبل از اخذ موافقت بانک مرکزي ممنوع است و عدم رعايت آن، اقدامات نظارتي و انتظامي مقتضي را در پي خواهد داشت.

۱۱۴ هزار مجوز از طريق درگاه ملي مجوزها صادر شد

تهران- ايرنا- وزير اقتصادي با اشاره به صدور ۱۱۴ هزار مجوز کسب و کار از طريق درگاه ملي مجوزها و به صورت کاملاً بر خط گفت: براي نخستين بار از ظرفيت قانوني صدور مجوزهايي که از سوي دستگاه معطل مانده از طريق درگاه ملي مجوزها استفاده خواهد شد و دستگاه متخلص هم اختيار صدور مجوز ...

شانه‌هاي بانک‌ها زير بار تسهيلات تکليفي افتاد

رييس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي اظهار داشت: درباره موضوع تسهيلات تکليفي رييس کل بانک مرکزي نامه‌اي را به رهبري تقديم کرده و اين موضوع به مجلس هم منعکس شده و نمايندگان مجلس هم با توجه به شرايط بانک‌ها ملاحظاتي نسبت به اين موضوع داشتند و اين درخواست‌ها ...

با اعطاي بيشترين تسهيلات اثبات شد؛ بانک ملت، پيشرو در حمايت از شرکت هاي دانش بنيان

بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، وضعيت نظام بانکي را در اعطاي تسهيلات به شرکت هاي دانش بنيان در پايان شهريور ماه ۱۴۰۱ تشريح کرد که بر اين اساس، بانک ملت بيشترين تسهيلات را به اين شرکت ها اعطا کرده است.

انتشار اوراق گام از مرز ۳۰هزار ميليارد تومان گذشت

تهران- ايرنا- مجموع اوراق گام صادر شده توسط بانک‌ها از بهمن ۱۳۹۹ تا پايان مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰.۲ هزار ميليارد تومان مي‌باشد که بيش از ۲۱.۴ هزار ميليارد تومان آن مربوط به عملکرد ماه‌هاي اخير است. 

انتقاد وزير اقتصاد از بي‌انضباطي مالي در برخي بانک‌هاي خصوصي

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: متاسفانه شاهد عدم توجه به انضباط مالي در برخي بانک‌هاي خصوصي هستيم و در سامانه کدال مي‌بينيم که نرخ‌هاي مصوب را صراحتاً پشت سر مي‌گذارند.

گام مهم بانک مرکزي براي رفع مشکل تراکنش در کارگزاري‌هاي بورس

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس گفت: با افزايش سقف تراکنش کارگزاري‌هاي بورسي، نقل و انتقال وجوه بين مشتريان کارگزاران و صندوق‌هاي سرمايه گذاري تسهيل خواهد شد.

اعلام برخط و لحظه‌اي نرخ توافقي ارز در دستور کار بانک مرکزي است

تهران- ايرنا- سخنگوي بانک مرکزي اعلام کرد: نرخ توافقي خريد و فروش ارز به صورت لحظه‌اي و برخط و براي شفاف‌سازي معاملات بازار ارز در دستور کار جدي بانک مرکزي است. 

به گزارش ايرنا، «مصطفي قمري وفا» در توييتي نوشت: در کمتر از دو هفته، ۱۳۷ صرافي فعال در بازار ...

بانک مرکزي اطلاعات تسهيلات کلان شبکه بانکي را به روزرساني کرد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي فهرست اطلاعات تسهيلات و تعهدات کلان و اشخاص مرتبط بانک‌هايي که در پايان سه ماه اول سال جاري مورد بررسي نهايي قرار گرفته‌اند به همراه اطلاعات تسهيلات کلان غيرجاري به تفکيک هر بانک به روزرساني و منتشر کرد.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي بانک ...

نظام بانکي بايد به قواعد بانک مرکزي پايبند باشد/ افزايش نرخ سود سپرده ضربه به توليد است

تهران- ايرنا- کارشناس اقتصادي با بيان اينکه افزايش نرخ سود سپرده بانکي بزرگ‌ترين ضربه را به توليد مي‌زند، گفت: نظام بانکي بايد به قواعد بانک مرکزي پايبند باشند تا بتوان تورم را کنترل و به توليد و اشتغال کمک کرد.

«صمد عزيزنژاد» در گفت‌وگو با ايرنا در خصوص ...

تسهيل معاملات، ماحصل همکاري بانک مرکزي و بورس

کارشناس بازار سرمايه گفت: با ۱۰ برابر شدن سقف تراکنش کارگزاري‌ها، فشار به سامانه‌هاي معاملات برخط کارگزاران کاهش يافته که در نتيجه معاملات اوراق بهادار نيز روان‌تر مي‌شود.

سازوکار تشکيل «دبيرخانه شوراي فقهي بانک مرکزي» تعيين شد

تهران - ايرنا - نمايندگان مجلس شوراي اسلامي سازوکار دبيرخانه شوراي فقهي را در طرح بانکداري جمهوري اسلامي ايران تعيين کردند.

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، در جلسه علني روز چهارشنبه (۲۰ مهرماه) مجلس شوراي اسلامي، ادامه رسيدگي به گزارش شور دوم کميسيون اقتصادي در مورد ...

بلوکه کردن بخشي از تسهيلات و اخذ سپرده به عنوان وثيقه ممنوع است

تهران- ايرنا- بانک مرکزي مجددا با ابلاغ بخشنامه‌اي به بانک‌ها تاکيد کرد که اخذ هرگونه سپرده به عنوان وثيقه نقدي به هر عنوان، قبل و يا بعد از اعطاي تسهيلات توسط بانک ها و موسسات اعتباري غيربانکي ممنوع است.

به گزارش ايرنا از بانک مرکزي، اين بانک در بخشنامه‌اي به ...

تصميم جديد بانک مرکزي براي تسهيل معاملات در بورس

تهران- ايرنا- سخنگوي بانک مرکزي از تصميم جديد اين بانک براي تسهيل معاملات در بازار سرمايه خبر داد. 

به گزارش ايرنا، «مصطفي قمري وفا» در توئيتي نوشت: با مصوبه هيات عامل بانک مرکزي و براي تسهيل معاملات در بازار سهام، سقف تراکنش درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي و ...

بانک آينده يا خزانه شخصي؟

تهران-ايرنا- گزارش اخير بانک مرکزي در افشاي تسهيلات کلان و مرتبط بانک‌هاي کشور نشان مي‌دهد بانک آينده، طي سالهاي اخير در نقش خزانه‌اي بي‌انتها اقدام به تامين مالي هنگفت براي سهامدار عمده خود کرده و هزينه آن را در قالب تورم به جامعه منتقل کرده است.

احتمال اجرايي شدن زبان گزارشگري XBRL تا دهه فجر

کارشناس پولي و بانکي گفت: احتمال دارد بانک مرکزي تا بهمن ماه و در دهه فجر XBRL را اجرايي کند، هر چند که ممکن است به دليل پيچيده بودن، اين زبان گزارشگري سال آينده محقق شود.

خبرهاي خوب درباره آزادسازي ارزهاي بلوکه شده در راه است

رئيس کل بانک مرکزي گفت: در بازار توافقي، در شش ماهه نخست امسال بيش از ۶۰۰ ميليون دلار اسکناس ارز معامله شد که به عمده نياز‌هاي خدماتي پاسخ داده است.

رويکرد جديد بانک مرکزي براي شفافيت در بازار ارز؛

بانک مرکزي از ابتداي شروع به فعاليت خود در دولت سيزدهم همواره به دنبال شفافيت در بازار پولي و ارزي کشور بوده و سياست‌هايي که تاکنون به کار گرفته حاکي از همين امر است.

شفافيت و عدالت دستاورد الکترونيکي شدن قرارداد تسهيلات بانکي

ثبت الکترونيکي قرارداد‌هاي تسهيلات بانکي که در چارچوب سند تحول دولت براي هوشمندسازي نظارت بانکي دنبال مي‌شود، علاوه بر شفافيت، به جلوگيري از اعمال سليقه و برقراري عدالت تسهيلاتي منجر مي‌گردد.

راهکار کاهش مطالبات غيرجاري بانک‌ها چيست؟

يک کارشناس حوزه بانکي گفت: ارکان و دستگاه‌هاي نظارتي براي وصول مطالبات بايد به اين نکته توجه کنند که اگر بانک‌ها را از وصول مطالبات خود منصرف کنند، طبيعي است که بانک از پرداخت مجدد تسهيلات به يک توليدکننده بازمي‌ماند.

جزييات حمايت غير تورمي بانک مرکزي از بخش توليد اعلام شد/ انتشار ۱۰۰ هزار ميليارد تومان اوراق گام

تهران- ايرنا- مدير اداره تامين مالي زنجيره توليد بانک مرکزي با تشريح جزييات حمايت غيرتورمي از توليد، اعلام کرد: در راستاي متنوع‌سازي روش‌هاي تامين مالي غير تورمي توليد و رفع مشکلات اعتباري بنگاه‌ها امسال حداقل ۱۰۰ هزار ميليارد تومان از معاملات بورس کالا با ابزارهاي ...

دولت تشکيل صندوق منابع ملي را پيگيري کند

عضو سابق کميسيون اقتصادي در مجلس دهم گفت: دولت بايد صندوق منابع ملي را تشکيل دهد و در نتيجه آن تمام درآمد حاصل از فروش نفت، معادن و مخازن به آن واريز شود.

چه کساني بدهکار و متخلف بانکي هستند؟

مدير عامل اسبق بانک صادرات گفت: با توجه به اينکه چک به نوعي پول، اسکناس و نقدينگي به شمار مي‌رود و بلا محل بودن چک به معناي خلق پول بي ضابطه و بي قاعده است اصولا در تمام دنيا کساني که چک بلامحل مي‌کشند مورد پيگرد قانوني قرار مي‌گيرند.

بانک مرکزي به پنجره واحد خدمات دولت الکترونيک متصل مي‌شود

تهران- ايرنا- معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي گفت: چهار خدمت پرکاربرد بانک مرکزي پس از بازبيني و طي مراحل نهايي، طي چند روز آينده از طريق پنجره واحد خدمات دولت الکترونيک ارايه مي‌شود.

به گزارش ايرنا از بانک مرکزي، «مهران محرميان» با بيان اينکه ظرف چند روز ...

پرداخت تسهيلات به اشخاص مرتبط با بانک‌ها محدود مي‌شود

تهران- ايرنا- مدير اداره ارزيابي سلامت نظام بانکي بانک مرکزي از مصوبه اين بانک در مورد پرداخت تسهيلات به اشخاص مرتبط با بانک‌ها خبر داد و گفت: در گذشته ساز و کار لازم براي تنبيه بانک‌ها خاطي در پرداخت تسهيلات به شرکت‌هاي زيرمجموعه بانک‌ها اثربخشي لازم را نداشت ...

گام جديد بانک مرکزي براي شفافيت در بازار ارز

تهران- ايرنا- سخنگوي بانک مرکزي در توئيتي نوشت: به‌زودي قيمت خريد و فروش ارز به مردم با نرخ توافقي «به تفکيک هر يک از صرافي‌ها» براي اطلاع عموم منتشر خواهد شد.

به گزارش ايرنا، «مصطفي قمري‌وفا» در پيامي توئيتري، ضمن اعلام اين مطلب افزود: از ۲۳ شهريور نيز ...

منتظر تصميم شوراي نگهبان درباره طرح بانکداري هستيم

عضو شوراي پول و اعتبار اظهار داشت: تا به امروز در شوراي پول و اعتبار چيزي درباره بازنگري در نرخ سود تسهيلات و سپرده تا پايان سال نشنيده‌ام و احتمال تغيير نرخ سود قابل تاييد نيست.

ليست وثيقه‌هايي که بانک‌ها مي‌توانند به بانک مرکزي بدهند اعلام شد

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي «شيوه‌نامه اخذ وثيقه از مؤسسات اعتباري در قبال اضافه برداشت و واگذاري و فروش وثايق دريافتي» را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

۴ اقدام براي تسهيل دسترسي مردم به خدمات بانکي

مديرکل مجوز‌هاي بانکي و مبارزه با پولشويي بانک مرکزي گفت: طرح اصلاح نظام بانکي با هدف رفع ناترازي بانک‌ها و جلوگيري از خلق پول نامتعارف و بي‌رويه توسط بانک‌ها و همچنين ارتقاي ثبات و سلامت شبکه بانکي؛ به صيانت از منافع سپرده‌گذاران و در خدمت بيشتر قرار گرفتن ...

منتظر تصميم شوراي نگهبان درباره طرح بانکداري هستيم

عضو شوراي پول و اعتبار اظهار داشت: تا به امروز در شوراي پول و اعتبار چيزي درباره بازنگري در نرخ سود تسهيلات و سپرده تا پايان سال نشنيده‌ام و احتمال تغيير نرخ سود قابل تاييد نيست.

سخت‌گيري به‌جا و به‌موقع بانک مرکزي در کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها

بانک مرکزي با اعمال قانوني محدوديت‌هاي انضباطي بر رشد بي‌رويه ترازنامه بانک‌ها که اخيرا مورد تأييد رهبر انقلاب قرار گرفته، يکي از ريشه‌هاي افزايش پايه پولي و تورم را کنترل کرده است.

توافق بازخريد ۶۸ هزار ميليارد توماني عمليات بين بانکي

بانک مرکزي اعلام کرد: با توجه به پيش‌بيني‌ها از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين هفته توافق بازخريد ۶۸.۴ هزار ميليارد توماني بود.

انضباط پولي بانک مرکزي جواب داد

در طول يک سال اخير، به دليل سياست‌هاي انضباطي دولت سيزدهم و بانک مرکزي، رشد پايه پولي با کاهش معنادار ۱۶.۴ واحد درصدي همراه بوده است.

پرداخت ۱۰۰۰ ميليارد تومان تسهيلات بانکي در سال ۱۴۰۱

رئيس‌کل بانک مرکزي به تشريح اقدامات يک سال اخير در کنترل رشد پايه پولي، نقدينگي، بازار ارز، فراريان مالياتي و تأمين مالي دولت پرداخت.

عملکرد يکساله بانک مرکزي دولت سيزدهم

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: با وجود پرداخت اصل و سود اوراق فروخته شده در دولت قبل توسط دولت سيزدهم، ما امروز شاهد ثبات نسبي قيمت‌ها و کنترل تورم در بازار در يک سالگي دولت سيزدهم هستيم.

گام بلند بانک مرکزي دولت سيزدهم به سمت بانکداري نوين

حرکت به سمت فناورين‌هاي نوين و ايجاد فضاي مقرراتي مناسب براي فعاليت‌هاي نوآورانه از اولويت‌هاي اصلي بانک مرکزي است و در اين مسير اقدامات فراواني نيز انجام شده که به مناسبت هفته دولت به بررسي مهم‌ترين فعاليت‌هاي حوزه فناوري بانک مرکزي در دولت سيزدهم ...

سامانه تسويه اوراق بهادار الکترونيکي رونمايي شد

تهران- ايرنا- سامانه تسويه اوراق بهادار الکترونيکي (تابا) براي اجراي چارچوب جديد سياست‌گذاري پولي رونمايي شد.

به گزارش ايرنا، هم‌زمان با هفته دولت، سامانه تابا (تسويه اوراق بهادار الکترونيکي) به عنوان ابزاري موثر براي اجراي چارچوب جديد سياست‌گذاري پولي توسط ...

فروش اموال مازاد براي اصلاح ناترازي بانک‌ها سرعت مي‌گيرد

تهران - ايرنا - شفافيت، نظارت، کنترل ترازنامه بانک‌ها و تسهيل در اعطاي تسهيلات خرد از رويکردهاي کلاني است که وزارت امور اقتصادي و دارايي در دولت سيزدهم آن‌ها را دنبال کرده است.

نمايندگان مجلس وظايف و اختيارات بانک مرکزي را تعيين کردند

تهران - ايرنا - نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با به‌کارگيري ابزارهاي سياست‌ پولي و ارزي مورد تأييد شوراي فقهي و ايجاد زيرساخت‌هاي بانکيِ لازم براي تسهيل مبادلات خارجي کشور در طرح بانکداري جمهوري اسلامي ايران موافقت کردند.

کاهش چشمگير رشد بدهي دولت به بانک مرکزي

تهران- ايرنا- در سه ماهه ابتداي امسال بدهي دولت به بانک مرکزي ۱۸ هزار ميليارد تومان افزايش يافته که يک‌سوم رقم مدت مشابه در سال گذشته و در دوره دولت قبل است.

مسئوليت استقرار بانکداري اسلامي برعهده بانک مرکزي قرار گرفت

تهران-ايرنا- نمايندگان در جريان بررسي طرح بانکداري اسلامي مسئوليت استقرار بانکداري اسلامي و برقراري مناسبات عادلانه در بخش پولي و بانکي اقتصاد کشور در چارچوب قوانين،را برعهده بانک مرکزي قرار دادند.

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، نمايندگان در نشست علني امروز ...

همکاري نزديک وزارت اقتصاد و بانک مرکزي در اصلاحات اقتصادي

معاون سياست‌گذاري اقتصادي وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به نقش برجسته رويکرد‌هاي بانک مرکزي در کنترل متغير‌هاي پولي، از همکاري نزديک دو دستگاه در پيشبرد اصلاحات اقتصادي دولت سيزدهم خبر داد.

چهار هدف اصلي طرح بانکداري جمهوري اسلامي تعيين شد

تهران- ايرنا-نمايندگان مجلس شوراي اسلامي چهار هدف کمک و تحقق اهداف و احکام اقتصادي در قانون اساسي، ارتقاي استقلال بانک مرکزي، ارتقاي سلامت شبکه بانکي و مديريت ايجاد اعتبار و تنظيم جريان نقدينگي در قانون بانکداري اسلامي را لحاظ کردند.

تاکيد مجمع تشخيص بر ضرورت اقتدار بانک مرکزي

رئيس شوراي فقهي بانک مرکزي گفت: افرادي که به عنوان ناظر تعيين مي‌شوند بايد يک دوره آموزشي بگذرانند، به اين شکل که متقاضيان در رقابتي شرکت مي‌کنند و گروهي که موفقيت به دست مي‌آورند، پس از احراز شايستگي‌ها براي انجام اين کار به بانک‌ها معرفي مي‌شوند.

بانک‌هاي خصوصي جزء قانون‌گريزترين نهادهاي مالي کشور هستند

رئيس کميته پولي و بانکي مجلس شوراي اسلامي در واکنش به نامه اعتراض بانکي‌ها به رييس مجلس براي توقف بررسي طرح بانک مرکزي گفت: بانک‌هاي خصوصي جزء قانون‌گريزترين نهادهاي مالي کشور، مهمترين عامل رشد افسارگسيخته نقدينگي و به‌تعبيري، ام‌المصائب اقتصاد ايران ...

استنکاف ۵۴ شرکت دولتي و دانشگاه‌ها از اجراي قانون حساب واحد خزانه

مديرکل خزانه وزارت اقتصاد با اشاره به استنکاف ۵۴ شرکت دولتي و دانشگاه‌ها از اجراي قانون حساب واحد خزانه گفت: بر اساس تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ تمام مراودات مالي بايد در بانک مرکزي انجام شود.

حذف انتشار تسهيلات جاري، خلاف اهداف مجلس از شفاف‌سازي بانک‌هاست

مدير گروه پول و بانک مرکز پژوهش‌هاي مجلس گفت: افشاي تسهيلات پرريسک اساساً براي منافع عمومي ضرورت دارد. لايحه‌ي اخير دولت مخالفان جدي در مجلس خواهد داشت

کاهش مستمر رشد نقدينگي و چاپ پول

تهران - ايرنا - کاهش چشمگير رشد سالانه نقدينگي از بيشترين رقم پس از انقلاب در دولت گذشته، نصف کردن اضافه برداشت بانک‌ها و کاهش محرز سرعت چاپ پول در دولت سيزدهم از جمله اقداماتي است که تعديل تورم در ماه‌هاي آينده و بازگشت اقتصاد به ثبات را ...

هشدار بانک مرکزي به بانک‌ها درباره تسهيلات‌دهي به اشخاص مرتبط

بانک مرکزي در خصوص تسهيلات دهي بيش از حد بانک ها به اشخاص مرتبط با بانک هشدار داد.

طرح مجلس بانک مرکزي را مستقل مي‌کند؟

دبير کميسيون حقوقي بانک‌هاي خصوصي و موسسات اعتباري با بيان اينکه طرح بانکداري مجلس داراي نقايص و ايرادهاي ساختاري اساسي است که در صورت عدم اصلاح و تصويب آن، به احتمال زياد نظام بانکي کشور و بانک مرکزي را دچار چالش‌هاي بسياري مي‌کند، گفت: با تغييراتي که در ساختار ...

وزير اقتصاد: مرحله جديد برنامه اقتصادي دولت کاهش نرخ تورم است

ساري - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي گفت : مرحله جديد برنامه اقتصادي دولت پس از اصلاح نرخ ارز ترجيحي، کاهش نرخ تورم و رونق توليد است.

تامين مالي غيرتورمي ‎توليد در دستور کار بانک

تهران- ايرنا- بانک مرکزي از شتاب انتشار اوراق گام در يک ماه گذشته خبر داد و اعلام کرد: انتشار اوراق گام در اين مدت هفت هزار و ۵۶۰ ميليارد تومان رسيد.

اعطاي تسهيلات به ۱۷۱۵ شرکت دانش‌بنيان

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بايد با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم درآمد‌هاي مالياتي جايگزين نفت در بودجه شود و درآمد‌هاي نفتي براي سرمايه گذاري در بخش‌هاي ضروري کشور استفاده شود.

تصميمات ستاد اقتصادي دولت به رياست رئيس جمهور براي بهبود روند بازار سرمايه

آخرين تحولات مربوط به بازار سرمايه در جلسه ستاد اقتصادي دولت مورد بررسي قرار گرفت و تصميماتي در راستاي ثبات‌بخشي و بهبود روند اين بازار اتخاذ شد.

اصلاح نظام بانکي گام بعدي اصلاحات اقتصادي

تهران - ايرنا - عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي، ‌اصلاح سيستم پولي و بانکداري را از مسائل بسيار مهم در حمايت از توليد دانست و گفت: اگر توجه سريع و جدي به اين موضوع نشود، اين روش بانکداري به ورشکسته شدن کشور ختم خواهد شد.

کاهش نرخ رشد مانده تسهيلات بانک‌ها، کنترل رشد نقدينگي را نشان مي‌دهد

تهران- ايرنا- کارشناس اقتصادي گفت: کاهش مانده تسهيلات بانک‌هاي خصوصي و دولتي نشانه‌ي مثبتي از روند بهبود کنترل ترازنامه بانک‌ها و کاهش نقدينگي است.

تامين مالي زنجيره‌اي؛ ابتکار دولت سيزدهم براي رونق توليد در شرايط تحريم

  تهران- ايرنا- يکي از مهمترين چالش‌هاي تحريم، تنگ شدن مجراي تامين مالي خارجي است. دولت سيزدهم اما براي اين مسئله از همان ابتدا چاره انديشي کرد؛ تامين مالي زنجيره اي، روشي که علاوه بر ارتقاي کمي و کيفي تامين مالي توليد، دستاوردهاي متعدد و مهم ديگري از جمله کاهش تورم ...

ضمانت اجرايي پرداخت تسهيلات جهش توليد مسکن از سوي بانک‌ها چه خواهد بود؟

به گزارش ايبِنا، مصطفي قمري وفا در صفحه شخصي توئيتر خود نوشت: بر اساس قانون جهش توليد مسکن، بانک‌ها مکلف هستند تسهيلات ساخت مسکن را متناسب با پيشرفت ساخت واحدها، به صورت مرحله‌اي به متقاضيان واجد شرايط پرداخت کنند.

وي افزود: طبق ...

تامين مالي هدفمند در بخش کشاورزي گسترش مي يابد

رئيس کل بانک مرکزي گفت: با اجراي طرح کشاورزي قراردادي تامين مالي هدفمند بخش کشاورزي گسترش مي يابد و از هدر رفت منابع جلوگيري مي شود.

تامين مالي هدفمند در بخش کشاورزي گسترش مي يابد

رئيس کل بانک مرکزي گفت: با اجراي طرح کشاورزي قراردادي تامين مالي هدفمند بخش کشاورزي گسترش مي يابد و از هدر رفت منابع جلوگيري مي شود.

اطلاعيه بانک مرکزي در واکنش به فروش دلارهاي تقلبي در يک واحد صنفي غيرمجاز

به گزارش ايبِنا؛ بانک مرکزي اعلام کرد: به دنبال انتشار اخباري مبني بر فروش دلارهاي تقلبي توسط واحدي صنفي غيرمجاز موسوم به قائم (قاسم حصارکي و شرکاء) واقع در مرکز تجارت جهاني فردوسي تهران، بدينوسيله به اطلاع مي رساند حسب قوانين و مقررات ذي‌ربط، بانک ...

دستيابي به ثبات مالي با اجراي تامين مالي زنجيره‌اي

تهران- ايرنا- مدير اداره تامين مالي زنجيره توليد بانک مرکزي با بيان اينکه در تامين مالي زنجيره‌اي بخش کشاورزي نگران خلق پول و نقدينگي نيستيم، بلکه براي دست‌يابي به ثبات مالي کمک مي‌کند، گفت: روش‌هاي تامين مالي زنجيره‌اي در بخش‌هاي صنعتي و کشاورزي به طور ...

طرح اصلاح قانون بانک مرکزي تا پايان مرداد به صحن مجلس مي‌رود

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: طرح اصلاح قانون بانک مرکزي که در حال حاضر در حال بررسي در کميسيون اقتصادي است تا پايان ماه جاري براي رسيدگي به صحن علني مجلس خواهد آمد.

برنامه اصلاح ساختار بانک‌هاي ناتراز تدوين شد

رئيس کل بانک مرکزي گفت: براي برخي بانک‌هاي ناتراز برنامه‌‌اي تدوين و مشخص کرديم مديريت بانک، سهامدار، بانک مرکزي و قوه قضائيه چه کارهايي انجام دهد تا وضعيت ناترازي آنها مرتفع شود.

سپرده‌هاي شرکت‌هاي دولتي نزد بانک مرکزي ۱۳.۸ هزار ميليارد ريال افزايش يافت

برخلاف ادعاي مطرح شده، نه تنها در سه ماهه ابتدايي سال ۱۴۰۱ برداشتي از حساب شرکت‌هاي دولتي صورت نگرفته بلکه سپرده‌هاي شرکت‌هاي دولتي نزد بانک مرکزي افزايش نيز داشته است.

تدوين قوانين جداگانه براي بانک‌هاي توسعه‌اي، تجاري و قرض‌الحسنه

تهران- ايرنا- معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت اقتصاد از تدوين قوانين و مقررات جداگانه براي بانک‌هاي تجاري، توسعه‌اي و قرض‌الحسنه خبر داد.

برنامه بانک‌ مرکزي‌ براي ساماندهي نظام بانکي

رئيس کل بانک مرکزي گفت: مجموعه اقداماتي که در حال انجام است در راستاي انضباط بخشي و ساماندهي ناترازي بانک‌هاست که اميدواريم تداوم داشته باشد و باعث شود آرامش را در نظام پولي و نهايتا کنترل متغيرهاي کلان اقتصادي داشته باشيم.

اماواگرهاي افشاي اسامي بدهکاران بانک‌ها

هرچند بانک مرکزي بر اساس قانون اقدام به انتشار اسامي ابر بدهکاران بانکي کرده، اما مشکل عدم دسترسي به اطلاعات تکميلي ساير سامانه‌هاي حاکميتي، از کيفيت اطلاعات منتشر شده کاسته است.

مديريت بازار ارز و انضباط پولي در دولت سيزدهم

تهران - ايرنا - سياستگذار پولي در دولت سيزدهم مجموعه اقداماتي با هدف کاهش بدهي بانک ها و اضافه برداشت آنها از منابع بانک مرکزي را در دستور کار قرار داده و با تمرکز بر بازار بين بانکي و سياست بازار باز به دستاوردهاي خوبي رسيده است.

۹۰ درصد تامين مالي روي دوش بانک‌ها

مديرعامل بانک صنعت و معدن گفت: مهم‌ترين اثر اجراي قانون جديد چک اين است که مسيرهاي سواستفاده و چک‌هاي بي‌محل بسته خواهد شد و در عين حال براي کسي که چک را تحويل مي‌گيرد امنيت خاطر نسبي به دنبال دارد.

تفاهم‌هاي پولي-بانکي ايران و روسيه به‌زودي اجرايي مي‌شود/ استفاده از پيام‌رسان بومي به جاي سوئيفت

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي با اشاره به اراده سياسي دو کشور ايران و روسيه براي توسعه روابط اقتصادي گفت: در حال حاضر ظرفيت‌هاي بسيار خوب اقتصادي بين دو کشور مهياست و در آينده نزديک تفاهمات انجام شده اجرايي مي‌شود و نتايج آن را فعالان اقتصادي دو کشور خواهند ديد ...

شتاب رشد نقدينگي کاسته شده است

کارشناس پولي و بانکي گفت: رشد نقدينگي طي ده سال اخير براي اولين بار در ماه فروردين منفي شده است، از همين رو مي توان اميدوار بود در ارديبهشت و خرداد هم شاهد آمارهاي خوبي باشيم.

توافق بانک مرکزي ايران و روسيه براي توسعه همکاري‌هاي پولي و بانکي

رييس کل بانک مرکزي در ديدار با معاون نخست وزير روسيه، از توافق بانک مرکزي دو کشور براي توسعه همکاري‌هاي پولي و بانکي خبر داد.

چرخش فرمان پايه پولي با اصلاح ترازنامه بانک‌ها

بررسي جديدترين گزارش‌هاي رسمي نشان مي‌دهد که مجموعه اقدامات دولت سيزدهم در جهت اصلاح نظام بانکي آثار خود را در کنترل متغيرهاي پولي نشان داده است.

فهرست «تسهيلات و تعهدات اشخاص مرتبط» ۱۹ بانک و موسسه منتشر شد

«فهرست تسهيلات و تعهدات اشخاص مرتبط» ۱۹ بانک و موسسه اعتباري غيربانکي به همراه فهرست تسهيلات و تعهدات کلان و تسهيلات غيرجاري دو بانک «خاورميانه» و «سرمايه» منتشر شد.

برگزيدگان رويداد “داده‌هاي باز” به سندباکس بانک‌مرکزي معرفي مي‌شوند

طرح‌هاي برگزيده رويداد «چالش توسعه سرويس‌دهي مبتني بر داده‌هاي باز 1401» با حمايت شرکت ملي انفورماتيک به سندباکس رگولاتوري بانک مرکزي راه پيدا مي‌کنند.

آغاز مرحله جديد کنترل رشد نقدينگي با انضباط شبکه بانکي

تهران- ايرنا- طبق اعلام رئيس کل بانک مرکزي، کنترل رشد نقدينگي وارد فاز جديدي شده است که بر اساس آن سقف رشد ترازنامه بانک‌هاي با کفايت سرمايه ضعيف ۱.۵ و بانک‌هاي با کفايت سرمايه مطلوب ۲.۵ درصد در ماه تعيين شد؛ با اين سياست ضمن کاهش شتاب رشد نقدينگي، انضباط بيشتري بر ...

تازه‌ترين گزارش بانک مرکزي از شاخص‌هاي مهم اقتصادي

در فروردين امسال حجم نقدينگي به ۴۸۲۳.۲۹ هزار ميليارد تومان رسيد که نسبت به ماه قبل از آن (اسفند ۱۴۰۰) ۲ دهم درصد کمتر شده است.

تخصيص ۳ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان تسهيلات به صنايع

مديرعامل بانک صنعت و معدن گفت: در حال حاضر ۳ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان از منابع تبصره ۱۸ را تخصيص داده‌ايم؛ به نحوي که ۱۶ استان کشور ۸۰ درصد سهميه‌بندي خود را تکميل کرده‌اند و همچنين آمادگي تخصيص ۳هزار ميليارد تومان ديگر را هم داريم.

کنترل ترازنامه بانک‌ها و عدم استقراض از بانک مرکزي نتيجه داد

از ابتداي فعاليت دولت سيزدهم، کنترل نقدينگي به عنوان يکي از مهم‌ترين راهکارها و سياست‌هاي مهار تورم در افق ميان مدت و بلند مدت در دستور کار قرار گرفت.

انعقاد تفاهم‌نامه همکاري بانک تجارت و اتحاديه تعاوني‌هاي تامين نياز صنايع پايين‌دستي پتروشيمي

تفاهم‌نامه بانک تجارت و اتحاديه سراسري تعاوني‌هاي تامين نياز صنايع پايين دستي پتروشيمي با موضوع گسترش همکاري‌هاي متقابل بين بانک، اتحاديه، تعاوني‌هاي زيرمجموعه و اعضاي آن‌ها منعقد شد.

رشد 45 درصدي درآمد تسهيلات بانک سينا در سال 1400

معاون مالي‌و‌سرمايه‌گذاري بانک سينا گفت: با تلاش همکاران و برنامه‌ريزي مناسب، درآمد اين بانک از محل پرداخت تسهيلات در سال 1400 در مقايسه با سال 99 از رشد 45 درصدي برخوردار شده است.

بانک‌ها بايد افزايش سرمايه داشته باشند

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بانک‌هاي خصوصي و دولتي بايد افزايش سرمايه داشته باشند.

برخورد سخت بانک مرکزي با بانک‌هاي بي‌انضباط

تهران - ايرنا - معاون اقتصادي بانک مرکزي با بيان اينکه با اعلام اينکه در ماه‌هاي آينده نرخ تورم کاهشي خواهد شد، گفت: تورم خردادماه در واقع تورم پنهان است که پس از اصلاح نظام پرداخت و حذف ارز ۴۲۰۰ توماني تومان نمايان شد.

تسهيلات بانک توسعه تعاون به طرح‌هاي داراي آثار مثبت اجتماعي تعلق مي‌گيرد

سرپرست بانک توسعه تعاون از تخصيص منابع بانک به طرح هاي داراي آثار مثبت اجتماعي از جمله طرح هاي مربوط به اشتغال پايدار روستايي خبر داد.

شفاف‌سازي بانک دي درباره شايعه اختلاس

بانک دي با صدور اطلاعيه‌اي به رفع ابهامات به وجود آمده درباره انتشار برخي اخبار منتشر شده در شبکه‌هاي خبري و فضاي مجازي درباره شرکت‌هاي زيرمجموعه بانک پرداخت.

سندباکس بانک مرکزي چيست و چه مزايايي براي اقتصاد دارد؟

هفته گذشته در بانک مرکزي يک اتفاق ويژه رقم خورد تا گامي موثر در جهت حمايت از کسب و کارهاي نوآورانه و پويا و تسهيل و توسعه آن باشد.

اجرايي شدن پيمان‌هاي پولي دو يا چند جانبه در دستور کار است

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي گفت: پيمان‌هاي پولي دو يا چند جانبه و اينکه بتوانيم با ارزهاي ملي تسويه‌هاي خود را انجام دهيم از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.

انعقاد پيمان‌هاي پولي با برخي کشورها در آينده نزديک

تهران - ايرنا - رئيس‌کل بانک مرکزي براي پيگيري انعقاد پيمان‌هاي پولي دو يا چندجانبه به يکي از کشورهاي مهم سفر مي‌کند.

بانک‌ها مجازند ضمانت‌نامه صندوق‌هاي دانش‌بنيان‌ها را بپذيرند

بانک ها مجازند ضمانت‌نامه‌هاي صادرشده توسط صندوق نوآوري و شکوفايي و صندوق‌هاي غيردولتي پژوهش و فن‌آوري را بپذيرند.

برگزاري مجمع عمومي بانک‌ها براي سال مالي ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي از برگزاري مجمع عمومي بانک‌ها براي سال مالي ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: سياست وزارت اقتصاد کمک به روشن شدن موتور سرمايه‌گذاري و بهبود کيفيت دارايي بانک‌ها است.

افزايش عرضه ارز با دستورالعمل جديد بانک مرکزي

کارشناس مسائل پولي و بانکي گفت: صادرکنندگان در بازار متشکل ارزي و بازار نيما، ارز حاصل از کار خود را ارائه مي دادند و جسته و گريخته هم مابعدالتفاوت آن را به صورت غير رسمي دريافت مي کردند. با دستورالعمل جديد اين کار تا حدودي شفافيت پيدا خواهد کرد و افزايش عرضه ارز هم بيشتر ...

چرا بانک مرکزي نرخ تورم را اعلام نمي‌کند؟

رئيس‌کل بانک مرکزي دلايل عدم اعلام نرخ تورم توسط بانک مرکزي را تشريح کرد.

نبرد بانک مرکزي در دو جبهه براي حفظ ارزش پول ملي

بانک مرکزي طي ماه‌هاي اخير از يک طرف تمرکز اصلي خود را بر مديريت عوامل بروز تورم قرار داده و همزمان برنامه‌هاي متنوعي را براي تقويت عرضه و مديريت تقاضاي ارز اجرا کرده است.

رشد ۱۰۷ درصدي تسهيلات اعطايي به بخش کشاورزي و صنايع تکميلي و تبديلي

بانک توسعه صادرات در سال ۱۴۰۰ با پرداخت ۳۶ هزار و ۶۰۵ ميليارد ريال تسهيلات به فعالان اقتصادي در حوزه کشاورزي، صنايع تبديلي و تکميلي، رشدي ۱۰۷ درصدي را در اين بخش نسبت به سال ۱۳۹۹ تجربه کرده است.

جهش ۲۳۶درصدي سود خالص بانک سينا

بانک سينا اطلاعات و صورت هاي مالي تلفيقي ۱۲ ماهه منتهي به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۰ را منتشر کرد که بر اساس آن سود خالص تلفيقي اين بانک نسبت به پايان سال ۱۳۹۹ با ۲۳۶ درصد رشد رو به رو شده است.

ضرورت تغيير قانون در جهت اقتدار و استقلال بانک مرکزي

يک اقتصاددان گفت: با توجه به اينکه رانت پاشي هميشه فسادزا است، سخت مي‌بينم افرادي که منابع صندوق توسعه ملي به عنوان وام دريافت کردند حاضر باشند ارزها را برگردانند بلکه آن را به عنوان صدقه يا کمک نقدي براي خانوارهايشان که معمولا هم در خارج از کشور زندگي مي‌کنند، ...

نتيجه سومين حراج اوراق مالي اسلامي دولتي در سال ۱۴۰۱ اعلام شد

بانک مرکزي، ضمن اعلام نتيجه‌ سومين مرحله از حراج اوراق مالي اسلامي دولتي در ۱۸ خرداد سال ۱۴۰۱ به اطلاع رساند که ‌چهارمين مرحله حراج اوراق ياد شده در تاريخ ۲۴ خرداد ماه سال جاري برگزار خواهد شد.

چشم‌پوشي دولت از تنخواه بانک مرکزي

يکي از ريشه‌هاي افزايش پايه پولي و تورم، استفاده بي‌ضابطه دولت‌ها از منابع بانک مرکزي بوده اما در دولت جديد نه‌تنها بدهي دولت قبل در اين زمينه تسويه شد که با گذشت دو ماه از سال، دولت از تنخواه بانک مرکزي استفاده نکرده است.

برنامه بانک مرکزي براي ايجاد آرامش در بازار ارز

رئيس‌کل بانک مرکزي گفت: انتشار اوراق ارزي پروژه‌اي است، يعني پروژه‌اي براي اين اوراق تعريف مي‌شود که هم درآمد ارزي و هم بازده قابل قبول داشته باشد تا بتواند بازپرداخت را هم ارزي انجام دهد.

اخذ ماليات سود سپرده‌هاي بانکي از سال آينده

رئيس مرکز تنظيم مقررات سازمان امور مالياتي از دريافت ماليات سودي که امسال به سپرده هاي بانکي اشخاص حقوقي تعلق مي گيرد، در سال آينده خبر داد.

اعلام جايگاه بانک ملت در شاخص‌هاي مالي

دنياي‌اقتصاد : بانک ملت آمار عملکرد مالي خود را در فروردين سال جاري منتشر کرد که بر اساس آن در اکثر شاخص‌هاي مهم، رتبه نخست را از آن خود کرده است. تراز عملياتي «وبملت» در فروردين ۱۴۰۱ (مازاد درآمد تسهيلات به سود پرداختي به سپرده‌ها) در مقايسه با ...

تابلو ايست بانک مرکزي در برابر رشد متغيرهاي پولي

بررسي کارنامه عملکرد ۸ ماهه بانک مرکزي در دولت سيزدهم نشان مي‌دهد نسبت به نيمه نخست سال ۱۴۰۰، تا حدودي از التهاب متغيرهاي پولي کاسته شده و چشم‌انداز سرعت رشد تورم نيز کاهشي شده است.

نصف شدن اضافه برداشت بانک‌ها

رئيس کل بانک مرکزي با اعلام اينکه رمز ريال شهريورماه سال جاري متولد خواهد شد، گفت: اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزي نسبت به سال گذشته نصف شده است.

برخورد هوشمند بانک مرکزي با حساب‌هاي اجاره‌اي

يک مقام بانک مرکزي اعلام کرد: خلافکارها اين را بدانند که بانک مرکزي علاوه بر ابلاغ بخشنامه‌ها به صورت سامانه‌اي با الگوريتم‌هاي هوشمند تمام بحث حساب‌ها و تراکنش‌ها را رصد مي‌کند و شبکه‌هاي تخلف را به درستي شناسايي مي‌کند.

نظارت هوشمند نياز امروز نظام بانکي

کارشناس بانکي گفت: شايد نياز باشد بخش نظارت بانک مرکزي مستقل عمل کند شبيه بعضي از کشورها کل سيستم فرايند نظارت از افزايش سرمايه، کفايت سرمايه، تاييد و تشخيص اعضاي هيات مديره، بازرسي‌هاي دوره‌اي و... همه در يک چارچوب جاي گيرد و به آن بها داده شود.

اعضاي هيئت‌مديره بانک صادرات ايران انتخاب شدند

تهران- ايرنا- مجمع‌عمومي عادي به طور فوق‌العاده بانک صادرات ايران به‌منظور انتخاب اعضاي هيئت‌مديره اين بانک برگزار شد.

الزامات اجرايي تعيين سطح فعاليت بانکي اشخاص حقيقي فاقد شغل و اشخاص حقوقي غيرفعال ابلاغ شد

بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي بايد نسبت به تعيين سطح فعاليت موردانتظار اشخاص حقيقي فاقد شغل يا اشخاص حقوقي غيرفعال اقدام کرده و مراتب را مطابق با رويه‌اي که بانک مرکزي تعيين مي‌کند به اين بانک اعلام کنند.

اصلاح نظام بانکي؛ پيش‌نياز اصلي تحقق رشد و توسعه اقتصادي کشور

رئيس جمهور اصلاح نظام بانکي و اصلاحات ساختاري در حوزه زمين را از پيش‌نيازهاي اصلي تحقق رشد و توسعه اقتصادي کشور دانست و خاطر نشان کرد: بايد در زمينه تعيين تکليف اراضي، اصلاحات ساختاري انجام شود تا جلوي زمين‌خواري گرفته شود.

۹۰ درصد تسهيلات پرداختي بانک‌ها وام‌هاي کلان است

تهران - ايرنا- کارشناس حکمراني انديشکده اقتصاد مقاومتي گفت: تسهيلات کلان يکي از مشکلات اصلي بانک‌ها است و درنتيجه آن نقدينگي و تورم افزايش مي‌يابد.

ضوابط اجرايي احراز هويت الکترونيکي در بانک‌ها ابلاغ شد

تهران - ايرنا - ضوابط اجرايي «دستورالعمل حدود و چگونگي ارائه غيرحضوري خدمات پايه به ارباب‌رجوع در بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي» ابلاغ شد.

راهکارهاي توسعه همکاري‌هاي بانکي و اقتصادي ايران و قزاقستان بررسي شد

در ديدار رئيس کل بانک مرکزي کشورمان و معاون نخست وزير قزاقستان راهکارهاي توسعه همکاري هاي بانکي همپاي گسترش مناسبات اقتصادي و تجاري مورد بررسي قرار گرفت و تصميم هاي لازم نيز در اين زمينه اتخاذ شد.

فهرست بدهکاران بانکي به‌روزرساني شد

بانک مرکزي در راستاي اجراي بخش ۱ بند د- احکام تنظيمي تبصره ۱۶- تسهيلات تکليفي قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و با عنايت به آمار منتشر شده در تاريخ ۳۱ فروردين ماه سال جاري، اطلاعات واصله از بدهکاران سه بانک سينا، توسعه تعاون و توسعه صادرات را منتشر کرد.

مزيت‌هايي طرح تامين مالي زنجيره‌اي

مدير اداره تامين مالي زنجيره توليد بانک مرکزي گفت: ضرورتي که ما را به سمت توسعه تامين مالي زنجيره‌اي و روش‌هاي مختلف آن برد، آسيب‌شناسي‌اي بود که ما روي نظامي تامين مالي و به‌طور خاص نظام تامين مالي سرمايه در گردش در اقتصاد ايران داشتيم که اين اولين نقطه ...

شناسايي بيش از ۲۰۰ هزار ميليارد تومان اموال مازاد بانک‌ها

معاون وزير اقتصاد گفت: بيش از ۲۰۰ هزار ميليارد تومان اموال مازاد (شامل سهام و املاک) نزد بانک‌ها شناسايي شده که با فروش آنها مي‌توان  منابع حاصله را صرف افزايش سرمايه همان بانک کرد.

تامين سرمايه در گردش بنگاه هاي اقتصادي مورد توجه سيستم بانکي است

تبريز - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي گفت: موضوع تامين سرمايه در گردش بنگاه‌هاي اقتصادي با توجه به اصلاح قيمتي صورت گرفته در کشور، مورد توجه ويژه سيستم بانکي است.

مثلث اصلاحات نظام بانکي در دايره اقتدار بانک مرکزي

وضعيت موجود نظام بانکي حاصل عمل و عکس‌العمل سه حوزه «بانک ها»، «دولت» و «مردم» است که در پاسخ به انگيزه‌هايي که توسط قوانين و نهادهاي پولي و بانکي کشور حاکم مي‌شوند، به دست آمده است.

تسهيل تامين مالي دانش‌بنيان‌ها

مديرعامل بانک ملي ايران از افتتاح شعب بانکي تخصصي شرکت‌هاي دانش‌بنيان در اين بانک خبر داد.

شبکه بانکي نيازمند اشتراک اطلاعات است

سامانه سمات به عنوان سامانه متمرکز الکترونيکي تسهيلات و تعهدات ضمن ارتقاي شفافيت، نظارت و اعتبار سنجي مشتريان و سنجش اهليت آنها براي پرداخت تسهيلات، مانعي براي سوءاستفاده خواهد بود.

ورود هر ميزان ارز به کشور معاف از ماليات است

بانک مرکزي در تاريخ ۷ فروردين ماه سال جاري موضوع معافيت مالياتي ورود ارز به داخل کشور را به گمرک ابلاغ کرد.

افزايش چشمگير تامين ارز در سال جاري با اصلاح يارانه‌ها

تهران – ايرنا- رئيس‌کل بانک مرکزي سياست ارز ۴۲۰۰ توماني را سبب هدر رفتن بخشي از منابع ارزي دانست و از بهبود چشمگير تامين ارز در سال جاري خبر داد.

تشکيل کارگروه تخصصي بهره‌وري بانک‌ها

رئيس سازمان ملي بهره‌وري با اشاره به اينکه افزايش بهره‌وري نظام بانکي به اقتصاد ملي کمک مي‌کند، تأکيد کرد: سياست هدايت اعتبار در بلندمدت اثر خود را در شاخص‌هاي بهره‌وري نشان مي‌دهد.

گسترش روابط بانکي و اقتصادي ايران و قطر

سفير قطر در تهران با حضور در ساختمان ميرداماد با رئيس کل بانک مرکزي ديدار و گفتگو کرد.

سرپرست بانک توسعه تعاون منصوب شد

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در حکمي «محمد شيخ حسيني» را به عنوان سرپرست بانک توسعه تعاون منصوب کرد.

تامين مالي کسب‌وکارها تسهيل مي‌شود

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: معوقات بانکي با اجراي اعتبارسنجي کاهش پيدا خواهد کرد زيرا گروهي که اعتباراتشان نزد بانک خوب نيست و تسهيلات خود را برنمي‌گردانند، قاعدتا تسهيلاتي دريافت نخواهند کرد.

تسهيلاتي که مانع تعطيلي واحدهاي توليدي نشد!

با وجود اينکه مهم‌ترين مشکل واحدهاي صنعتي راکد کمبود نقدينگي است و بارها هم اعلام شده که کمبود سرمايه در گردش يکي از مهم‌ترين مشکلات واحدهاي توليدي فعال است، آمارهاي وزارت صمت نشان مي‌دهد که بيشترين تسهيلات بانکي صرف سرمايه در گردش شده است.

پرداخت سود نقدي ارزي به سپرده‌هاي ارزي با منشأ اسکناس در بانک‌ها

بر اساس اصلاحيه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از ۱۰ ارديبهشت، هنگامي که سپرده‌گذاري با تحويل اسکناس ارز انجام شده باشد، بانک سپرده‌پذير در صورت درخواست سپرده‌گذار، مکلف و متعهد به عودت همان نوع ارز اسکناس به مشتري بوده و علاوه بر اين سود سپرده ارزي نيز ...

رمز پول ملي بانک مرکزي به زودي به صورت آزمايشي، عملياتي مي شود

رئيس کل بانک مرکزي گفت: رمز پول ملي بانک مرکزي در ماه هاي آتي به صورت آزمايشي، عملياتي مي‌شود.

۱۰ دستور مهم خاندوزي به بانک‌هاي دولتي

وزير امور اقتصادي و دارايي در سند راهبردها و سياست‌هاي بخش بانکي، ۱۰ فرمان مهم خود به بانک‌هاي دولتي را ابلاغ کرد.

بانک‌ها از هرگونه سرمايه‌گذاري در بازارهاي ملک، ارز و طلا منع شدند

وزارت اقتصاد، هرگونه سرمايه‌گذاري بانک‌ها در بازارهاي ارز، طلا، سکه، املاک و مستغلات را ممنوع کرد.

اعلام آمادگي وزارت کار براي راه‌اندازي بانک مردمي تعاون

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي، نظام پولي و بانکي را از ابزارهاي جدي گسترش بخش تعاون دانست و اعلام کرد: آماده عملياتي کردن زيرساخت‌ها براي راه‌اندازي بانک مردمي هستيم.

اعتبارسنجي منجر به اصلاح رفتار اقتصادي مي‌شود

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: اجراي اعتبارسنجي مي‌تواند يک اصلاح رفتاري اقتصادي را در جامعه کليد بزند و آن را به سرانجام برساند.

مهلت يک ماهه بانک‌ها براي پاسخ به درخواست تسهيلات بنگاه‌ها

معاون اداره اعتبارات بانک مرکزي گفت: از زماني که درخواست تسهيلات يک بنگاه ارائه مي‌شود، حداکثر بايد در يک ماه پاسخ مثبت يا منفي، مستدل، قابل استناد و پيگيري داده شود.

دستورالعمل تأمين مالي بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک و متوسط در سال ۱۴۰۱

بانک مرکزي به منظور هدايت بهينه منابع مالي موجود و حمايت از واحدهاي توليدي کوچک و متوسط، «دستورالعمل تأمين مالي بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک و متوسط در سال ۱۴۰۱» را به بانک‌ها ابلاغ کرد.

شرايط انتقال سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري بلندمدت اصلاح شد

انتقال سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري بلندمدت صرفاً به پدر، مادر، همسر و فرزندان سپرده‌گذار مشروط به بسته شدن سپرده و افتتاح يک حساب سپرده سرمايه‌گذاري مدت‌دار جديد به نام فرد موردنظر با شرايط سپرده بسته شده و حداکثر تا سررسيد آن سپرده مجاز است.

معوقات بانکي با اجراي اعتبارسنجي کاهش مي‌يابد

عضو کميسيون صنايع و معادن در مجلس شوراي اسلامي گفت: معوقات بانکي به طور معمول به رقم هاي درشت و افرادي که آن را براي انجام فعاليت هاي خاص دريافت کرده اند، ارتباط پيدا مي کند و از آنجا که اين وام ها رقم پائيني را در برمي گيرد، بنابراين در افزايش معوقات تاثيري نخواهد گذاشت ...

شرط بانک مرکزي براي بررسي صلاحيت داوطلبان مديران بانکي

از اين پس، بررسي صلاحيت حرفه‌اي داوطلبان تصدي سمت‌هاي مديريتي در بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي موکول به شرکت در آزمون‌هاي مربوط و اخذ گواهينامه‌هاي حرفه‌اي مرتبط خواهد بود.

افزايش ۵۴ درصدي تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي اقتصادي

تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۲۹ هزار و ۶۸۱ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۰ هزار و ۴۱۴ هزار ميليارد ريال، معادل ۵۴.۱ درصد، افزايش داشته است

حمايت از ساخت مسکن در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت

رئيس کل بانک مرکزي در نشست دوره‌اي با مديران عامل بانک‌ها، با تاکيد بر استفاده از ظرفيت‌هاي صندوق ملي مسکن ‌گفت: براي حمايت و تامين مالي بخش مسکن علاوه بر تسهيلات بانکي، روش‌هايي مانند تامين مالي زنجيره‌اي، انتشار اوراق و ساير ابزار تکميلي نيز در دستور ...

سرمايه‌گذاري‌هاي اشتغال‌آفرين در دستورکار کشورهاي گروه ۲۴

رييس کل بانک مرکزي گفت: جمهوري اسلامي ايران آماده است در صورت رفع تحريم‌ها، ظرفيت توليد نفت خود را متناسب با شرايط بازار تنظيم کند زيرا اين اقدام به بهبود چشمگير سرمايه‌گذاري‌ها منجر مي‌شود.

اتمام مرحله آزمايشي اجراي طرح تأمين مالي زنجيره‌اي

با اتمام مرحله آزمايشي اجراي طرح تامين مالي زنجيره‌اي قرار است در مرحله دوم و از ۱۵ ارديبهشت در تمام استان‌هاي کشور اين الزام عملياتي شود و در گام سوم و از ابتداي خردادماه تمامي صنايع براي استفاده از تسهيلات مرتبط با تامين مالي زنجيره توليد داراي صورتحساب ...

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين هفته توافق بازخريد بود. از اين رو، اين بانک به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۹۳۹.۰ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

افزايش تامين مالي دانش‌بنيان‌ها در سال ۱۴۰۱

مديرعامل بانک ملي ايران گفت: امسال سرمايه‌گذاري خوبي در حوزه دانش‌بنيان‌ها خواهيم داشت و سهم بانک ملي ايران در اين بخش ارتقا مي‌يابد.

شرکت در آزمون و اخذ گواهي؛ شرط بررسي صلاحيت داوطلبان مديران بانکي

از اين پس، بررسي صلاحيت حرفه‌اي داوطلبان تصدي سمت‌هاي مديريتي در بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي موکول به شرکت در آزمون‌هاي مربوط و اخذ گواهينامه‌هاي حرفه‌اي مرتبط خواهد بود.

سال گذشته نظام بانکي ۲۵۰۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات پرداخت کرده است

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي گفت: سال گذشته نظام بانکي حدود ۲۵۰۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات پرداخت کرده است.

پرداخت تسهيلات بانکي به زنجيره توليد فقط با صورتحساب‌هاي الکترونيکي

تهران – ايرنا- با پيشنهاد وزارت صمت و موافقت بانک مرکزي مقرر شد از ابتداي ارديبهشت ماه متقاضيان تسهيلات در هفت استان به صورت پايلوت و در پنج صنعت منتخب الزاما داراي صورت حساب الکترونيکي از سامانه جامع تجارت باشند.

رشد ۳۲ درصدي سپرده‌هاي بانکي در ۱۰ ماهه ۱۴۰۰

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۳۲.۳ درصدي مانده سپرده‌ها و ۳۶.۱ درصدي مانده تسهيلات بانکي در ۱۰ ماهه ۱۴۰۰ است.

تقويت و گسترش «طرح تأمين مالي زنجيره‌اي توليد» در سال جاري

اجراي دقيق و عملياتي «طرح تأمين مالي زنجيره‌اي توليد» به منظور حمايت عملي از رونق توليد، اقتصاد دانش بنيان و کارآفريني پايدار در نشست مشترک رئيس‌کل بانک مرکزي، وزير صمت و مديران عامل بانک هاي منتخب مورد بررسي قرار گرفت.

سيدضياء ايماني مديرعامل بانک صادرات ايران شد

‌سيدضياء ايماني با رأي اعضاي هيأت‌مديره به عنوان مديرعامل بانک صادرات ايران انتخاب شد.

صفائي مزيد سرپرست بانک سينا شد

با تصميم هيات مديره بانک سينا و به اتفاق آرا، جعفر صفائي مزيد به عنوان سرپرست اين بانک انتخاب شد.

آغاز راه شفافيت در نظام بانکي کشور

معاون امور بانکي، بيمه و شرکت دولتي وزارت اقتصاد گفت: افشاي اسامي ابر بدهکاران بانکي اتفاقي خجسته‌ و آغاز راه شفافيت در نظام بانکي کشور است که با اراده رئيس جمهور و تأکيد وزير امور اقتصادي و دارايي شروع شد.

بانکي که بدهکار کلان ندارد

تهران - ايرنا- بانک توسعه تعاون اعلام کرد بدهکار کلان با بدهي بيش از 100 ميليارد تومان ندارد.

انتصاب يک عضو هيئت مديره بانک سپه

وزير امور اقتصادي و دارايي طي حکمي محمدجواد محقق نيا را به عنوان عضو هيئت مديره بانک سپه منصوب کرد.

عملکرد بانک‌هاي دولتي در سطح استان زير ذره‌بين وزارت اقتصاد

وزير امور اقتصادي و دارايي از اجراي آزمايشي نظارت ادارات کل استاني اين وزارتخانه بر عملکرد بانک‌هاي دولتي در سطح کشور خبر داد.

افتتاح حساب همه دستگاه‌هاي اجرايي نزد بانک مرکزي

بخشنامه خزانه‌داري کل کشور براي الزام دستگاه‌هاي اجرايي به انتقال حساب‌هاي خود به خزانه‌داري و مسدود سازي حساب‌هاي ساير بانک‌ها ابلاغ شد. 

رشد ۳۳ درصدي تسهيلات بانکي در ۹ ماهه ۱۴۰۰

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۳۰ درصدي مانده سپرده‌ها و ۳۳ درصدي مانده تسهيلات بانکي در ۹ ماهه ۱۴۰۰ است.

تغيير رويکرد بنيادي در پرداخت تسهيلات بانکي به صنايع

معاون هماهنگي و محيط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با اجراي پرداخت تسهيلات مبتني بر صدور فاکتور، در کل شبکه بانکي ديگر نياز به مدارک فيزيکي براي پرداخت تسهيلات نيست و فاکتورهاي کاغذي جمع مي‌شود و پول هم به حساب صادرکننده فاکتور واريز خواهد شد.

هفت فرمان مهم رئيس‌کل بانک مرکزي به مديران‌ عامل بانک‌ها

رئيس‌کل بانک مرکزي با تاکيد بر انجام نظارت‌هاي هوشمند بر عملکرد بانکها در سال جديد، هفت فرمان مهم به منظور حمايت از رونق توليد، تسهيل وثايق بانکي در اعطاي تسهيلات خرد به مردم، اشتغال‌آفريني پايدار، حمايت عملي از اقتصاد دانش‌بنيان و رعايت دقيق ضوابط پولي مندرج در ...

لزوم نظارت دقيق بر تسهيلات بانکي

نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: بانک مرکزي بايد با ساماندهي تسهيلات بانک‌ها و نظارت بر آن‌ها جديت بيشتري به خرج دهد تا هم از يک طرف اعتبارات متوجه توليد شود و بانک‌ها مستقيما به بنگاه‌داري نپردازند و هم جلوي رشد بي‌رويه حجم نقدينگي گرفته شود.

به ...

پايان پول‌پاشي بانکي؛ رصد تمامي تسهيلات بانک‌ها در بانک مرکزي

مدير روابط عمومي بانک مرکزي نوشت: هفت فرمان رئيس‌کل بانک مرکزي به مديران‌عامل بانک‌ها، اقدامي مهم در چارچوب برنامه جامع اصلاح و تحول شبکه بانکي کشور است که با گسترده‌تر شدن نظارت‌هاي هوشمند، به پول‌پاشي‌هاي گذشته پايان مي‌دهد.

به ...

هفت فرمان مهم رئيس‌کل بانک مرکزي به مديران‌ عامل بانک‌ها

رئيس‌کل بانک مرکزي با تاکيد بر انجام نظارت‌هاي هوشمند بر عملکرد بانکها در سال جديد، هفت فرمان مهم به منظور حمايت از رونق توليد، تسهيل وثايق بانکي در اعطاي تسهيلات خرد به مردم، اشتغال‌آفريني پايدار، حمايت عملي از اقتصاد دانش‌بنيان و رعايت دقيق ضوابط پولي ...

اجراي برنامه جامع تحول و اصلاح شبکه بانکي در سال ۱۴۰۱

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي با اشاره به عملياتي شدن برنامه جامع تحول و اصلاح شبکه بانکي در سال جديد گفت: بانک مرکزي با اجرايي کردن اين برنامه و استفاده از نقش و ظرفيت حداکثري خود، بدون شک منشا اتفاقات مثبت در اقتصاد ملي خواهد شد.

به گزارش روز شنبه ايرنا از  بانک ...

پول فروش فرآورده‌هاي‌ نفتي به حساب خزانه واريز مي‌شود

رئيس مجلس شوراي اسلامي با انتشار پيامي در فضاي مجازي نوشت: مجلس، بانک مرکزي را ملزم به واريز تمام منابع درآمدي حاصل از فروش فرآورده‌هاي نفتي به حساب خزانه و بستن ساير حساب‌ها کرد.

گسترش ابزار اعتبار و ضمانت بانکي به جاي پول‌پاشي

رئيس کل بانک مرکزي تاکيد کرد: بانک‌ها لزومي ندارد حتماً پول به توليد تخصيص دهند بلکه در اين زمينه نقش اعتبار و ضمانت نيز مي‌تواند نقش بسيار مهمي را ايفا کند.

بنگاه‌داري بانک‌ها ممنوع شد

مدير روابط عمومي بانک مرکزي در توييتي نوشت: بنگاه‌داري بانک‌ها ممنوع شد؛ با متخلفان به طور قاطع برخورد مي‌شود.

نرخ تسعير ارز بانک‌ها در پايان سال مالي ۱۴۰۰اعلام شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي نرخ تسعير اقلام پولي و دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي بانک‌ها و موسسات، در پايان سالي مالي ۱۴۰۰ را براي هر يورو ۲۲ هزار تومان و براي هر دلار نيز۲۰ هزار تومان اعلام کرد.

راه‌اندازي صندوق‌هاي بازار پول، برنامه مشترک بانک مرکزي و سازمان بورس براي سال ۱۴۰۱

رييس کل بانک مرکزي گفت: يکي از برنامه‌هاي بانک مرکزي و سازمان بورس براي سال آينده راه‌اندازي صندوق‌هاي بازار پول است که در دنيا وجود دارد. اين صندوق‌ها در ايران وجود ندارد که اميدواريم سال آينده آن را ايجاد کنيم.

نظارت لحظه‌اي بانک مرکزي بر فرايند وام‌دهي بانک‌ها

مدير اداره اطلاعات بانک مرکزي با بيان اينکه بانک‌ها پس از ثبت ۱۰۰ مولفه اطلاعاتي و تاييديه بانک مرکزي مي‌توانند به هرمتقاضي تسهيلات بدهند، از ثبت ماهانه يک ميليون و ۲۰۰ هزار فقره وام در سامانه سمات خبر داد.

افزايش اقتدار بانک مرکزي در سند تحول دولت سيزدهم

برنامه تحول دولت سيزدهم تقويت جايگاه بانک مرکزي به عنوان نهادي مقتدر، شفاف و پاسخگو را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، دولت سيزدهم در آستانه ورود به سال ۱۴۰۱، برنامه تفصيلي خود براي ايجاد تحول در کشور را منتشر کرد. «سند ...

افزايش نظارت بر اعطاي تسهيلات بانکي از طريق سامانه سمات

تهران- ايرنا- مديرکل روابط عمومي بانک مرکزي در توييتي نوشت: اعطاي هر فقره تسهيلات بانکي منوط به اخذ کد تاييد از سامانه سمات بانک مرکزي ( سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه ) است تا افزايش دقت و نظارت بر اعطاي تسهيلات هدفمند، رعايت بهداشت اعتباري ...

بانک مرکزي اخذ وثيقه نقدي قبل و بعد از اعطاي تسهيلات را ممنوع کرد

تهران - ايرنا - هيئت‌ عامل بانک مرکزي در شصت و نهمين جلسه خود در ۲۱ اسفند سال ۱۴۰۰ تصميم نهايي در خصوص موضوع ممنوعيت اخذ وثيقه نقدي قبل و يا بعد از اعطاي تسهيلات را اتخاذ کرد.

به گزارش روز شنبه ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، هيئت‌عامل بانک مرکزي پس از برگزاري جلسات ...

ممنوعيت بلوکه کردن بخشي از تسهيلات بانکي

مدير روابط عمومي بانک مرکزي در توئيتر نوشت؛ رئيس‌کل بانک مرکزي از چند ماه پيش و حتي در مصاحبه با خبرنگاران تاکيد کرد بانک‌ها حق ندارند مبلغي از تسهيلات را بلوکه کنند.

افزايش نظارت بر اعطاي تسهيلات بانکي از طريق سامانه سمات

مدير روابط عمومي بانک مرکزي در توييتي نوشت: اعطاي هر فقره تسهيلات بانکي منوط به اخذ کد تاييد از سامانه سمات بانک مرکزي است تا افزايش دقت و نظارت بر اعطاي تسهيلات هدفمند، رعايت ‎بهداشت اعتباري و کاهش فشار تسهيلات تکليفي بر بانک‌ها تحقق يابد.

ممنوعيت اعطاي اعتبار به بانک‌ها بدون دريافت وثيقه

نمايندگان مجلس مصوب کردند که اعطاي اعتبار جديد به بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي بدون دريافت وثيقه در قالب خط اعتباري يا اضافه برداشت، توسط بانک مرکزي ممنوع است.

مجوز مجلس به دولت براي افزايش سرمايه بانک‌هاي دولتي

نمايندگان مردم در مجلس به دولت اجازه دادند تا سقف ۳۵ هزار ميليارد تومان از سهام و سهم‌الشرکه خود در شرکتهاي دولتي را صرف افزايش سرمايه دولت در بانک‌هاي دولتي کند، بانک‌هاي مذکور موظفند سه برابر اين افزايش سرمايه را به تسهيلات حمايت از توليد و اشتغال اختصاص دهند ...

خلاصي بانک‌ها از تکاليف تحميلي تلفيق

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تصويب پيشنهاد شمس الدين حسيني براي اصلاح تبصره ۱۶، پرداخت هرگونه تسهيلات تکليفي را مشروط به عدم افزايش نقدينگي و تورم کردند.

۵ بانک ديگر به طرح تامين مالي زنجيره‌اي پيوستند

تفاهم‌نامه تأمين مالي زنجيره‌اي بين وزارت صمت با ۵ بانک عامل امضا شد و تعداد بانک‌هاي مجري طرح به ۱۲ بانک افزايش يافت.

نمايندگان مجلس بودجه ۱۴۰۱ را بدون کسري تحويل دولت دهند

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي از نمايندگان مجلس خواست بودجه ۱۴۰۱ کل کشور را بدون کسري تحويل دولت بدهند.

به گزارش روز يکشنبه ايرنا از بانک مرکزي، «علي صالح آبادي» در حاشيه مراسم غرس درخت در محوطه بانک مرکزي اظهار داشت: در آستانه ورود به سال ۱۴۰۱ هستيم و بودجه کل ...

تحول شبکه بانکي به نفع عموم مردم سياست اصلي وزارت اقتصاد

معاون بانک، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت امور اقتصادي و دارايي گفت: بايد مسير بانکداري کشور به نفع مردم تغيير کند و اين تغيير بايد به نحوي باشد که مردم آن را احساس کنند.

تکاليف بانک‌ها «ما لايطاق» ماند

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تصويب بندي از لايحه بودجه که به تعبير معاون سازمان برنامه و بودجه کلکسيوني از ايرادات بود، ۲۰۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات تکليفي در سال ۱۴۰۱ به بانک‌ها تحميل کردند.

بيشترين تسهيلات بانکي به کدام بخش رسيد؟

جديدترين آمار منتشر شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي‌دهد که در ۹ ماهه امسال بيشترين تسهيلات پرداختي بانک‌ها و موسسات اعتباري به بخش خدمات و صنعت و معدن پرداخت شده است.

تسهيلات تکليفي آسيب‌هاي زيادي به اقتصاد وارد مي‌کند

کارشناس اقتصادي گفت: تخصيص منابع به روش تسهيلات تکليفي گرچه ممکن است منافع و رضايت‌مندي کوتاه‌مدت ايجاد کند اما از نگاه اقتصاد کلان، آسيب‌هاي زيادي به اقتصاد وارد مي‌کند.

تسهيلات تکليفي در قالب لايحه دولت تصويب مي‌شود

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: مصوبات تسهيلات تکليفي بانک‌ها به کميسيون برگشت تا در قالب همان لايحه دولت به تصويب در آيد.

محمد صفايي دلوئي، عضو کميسيون اقتصادي و نماينده مردم گناباد و بجستان در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌‎وگو با خبرنگار مشاهده

تامين بيش از ۵۰ ميليارد دلار ارز از ابتداي سال تاکنون

تهران- ايرنا- رييس‌کل بانک مرکزي با بيان اينکه کشور در بهترين وضعيت ذخاير اسکناس ارزي قرار دارد، گفت: از ابتداي سال ۱۴۰۰ تاکنون بيش از ۵۰ ميليارد دلار تامين ارز براي واردات کالا انجام شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، «علي صالح‌آبادي» امروز (دوشنبه) در ...

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين هفته توافق بازخريد بود. از اين رو، اين بانک به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۸۵۵.۵ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

ضوابط انتشار انواع صکوک براي شبکه بانکي ابلاغ شد

ضوابط ناظر بر انتشار انواع صکوک توسط مؤسسات اعتباري براي شبکه بانکي کشور با تصويب شوراي پول و اعتبار در بستر بازار سرمايه ابلاغ شد.

سندباکس بانک مرکزي تصويب شد

چارچوب نظام محيط‌ آزمون تنطيم‌گري بانک مرکزي با استناد به مواد (۱۰) و (۱۱) قانون پولي و بانکي کشور و با عنايت به مصوبه جلسه شماره ۸۸ کميسيون عالي تنظيم مقررات شوراي عالي فضاي مجازي توسط هيئت عامل بانک مرکزي تصويب شد.

آغاز برنامه تحول راهبردي بانک سپه از سال ۱۴۰۱

مديرعامل بانک سپه طي نامه‌اي انجام مراحل پاياني تدوين برنامه تحول راهبردي بانک سپه براي افق سال ۱۴۰۴ را اعلام و تصريح کرد: بانک سپه بر اساس زمان‌بندي‌ها، فعاليت‌هاي خود مبتني بر راهبردها و برنامه‌هاي تحول‌آفرين جديد را از ابتداي سال ۱۴۰۱ آغاز مي کند.

درخواست صريح بانک مرکزي از مجلس اصلاح تبصره تسهيلات تکليفي بانک‌ها است

تهران – ايرنا- علي صالح‌آبادي؛ رئيس‌کل بانک مرکزي در جمع خبرنگاران ابراز اميدواري کرد کميسيون تلفيق بودجه مجلس با توجه به تذکر رهبر معظم انقلاب اسلامي، تبصره مربوط به تسهيلات تکليفي بانک‌ها را اصلاح کند.

تسهيلات تکليفي به رشد نقدينگي منجر مي ‎شود

نماينده اسبق مجلس گفت: تسهيلات تکليفي به اضافه برداشت منجر مي ‎شود که در نهايت با رشد نقدينگي و عقب ماندن دولت از برنامه خود براي مديريت گراني همراه خواهد شد.

رفع ناترازي بانک‌ها مستلزم نظارت جدي و هوشمند

رئيس کل بانک مرکزي در دومين جلسه هم انديشي دوره اي با صاحبنظران و اساتيد اقتصادي تاکيد کرد: ايجاد اصلاحات اساسي در نظام بانکي با توجه به نيازهاي کنوني جامعه؛ دستور کار اصلي بانک مرکزي در دوره جديد است

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک ...

مجلس نتوانست براي حذف تحميل تسهيلات تکليفي بانکي تصميم گيري کند

تهران- ايرنا-نمايندگان بندي مربوط به اختصاص تسهيلات تکليفي بانکي به اجراي عمليات عمراني را به کميسيون تلفيق ارجاع دادند.

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، نمايندگان در نشست علني عصر امروز-(سه شنبه سوم اسفند) در بررسي جزئيات بخش در آمدي لايحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور با ...

رهبر انقلاب: تکليف اضافي به بانک‌ها تحميل نشود

رئيس مجلس شوراي اسلامي از نامه مقام معظم رهبري به نمايندگان در خصوص پرهيز از تحميل تکاليف مالايطاق به بانک‌ها در لايحه بودجه پيرو نامه رئيس‌کل بانک مرکزي به ايشان خبر داد.

به گزارش ايبِنا، محمدباقر قاليباف با اشاره به برخي جزئيات نامه رئيس کل ...

صالح‌آبادي استدلال حاميان ارز ۴۲۰۰ توماني را باطل کرد

تهران – ايرنا- رئيس‌کل بانک مرکزي با تاييد چاپ پول در دولت قبل براي تامين ارز ۴۲۰۰ توماني، يکي از استدلال‌هاي هميشگي حاميان ارز ۴۲۰۰ توماني که آن را بي‌تاثير در رشد تورم و نقدينگي مي‌دانستند، رد کرد.

به گزارش ايرنا، علي‌ صالح‌آبادي رئيس‌کل بانک مرکزي ...

تسهيلات تکليفي بايد متناسب با منابع بانک‌ها باشد

رئيس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: تقاضاي ما از قانونگذار و مراجع نظارتي اين است که تسهيلات تکليفي متناسب با منابعي که در اختيار بانک‌ها قرار مي‌گيرد، برقرار باشد.

کورش پرويزيان مديرعامل بانک پارسيان در گفت‌وگو با خبرنگار مشاهده

ارتقاي کفايت سرمايه بانک‌ها؛ مهم‌ترين برنامه بانک مرکزي

نشست دوره اي رئيس کل بانک مرکزي با مديران عامل شبکه بانکي عصر امروز با محوريت بررسي آخرين وضعيت شاخص‌هاي پولي و عملکرد شبکه بانکي کشور در بانک مرکزي برگزار شد.

رسيدگي در هيأت تخلفات بانک‌ها

تهران - ايرنا - مديرکل مقررات، مجوزهاي بانکي و مبارزه با پولشويي بانک مرکزي گفت: با بيان اينکه بحث بلوکه کردن بخشي از مبلغ تسهيلات از گذشته ممنوع بوده است، تصريح کرد: اگر مشتري بانک با چنين موارد مواجه شده باشد حتماً قابل طرح و رسيدگي است.

جزئيات دستورالعمل ارائه خدمات پايه بانکي به صورت غيرحضوري

تهران - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي جزئيات دستورالعمل ارائه خدمات پايه بانکي به صورت غيرحضوري، مصوب شوراي عالي مبارزه با پولشويي را تشريح کرد.

رشد ۱۰۰ درصدي پرداخت تسهيلات در بانک‌هاي خصوصي

سهم تسهيلات پرداختي بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي به بخش‌هاي مختلف اقتصادي کشور در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ ۳۷ درصد از کل تسهيلات شبکه بانکي است.

افزايش ۵۹/۴ درصدي تسهيلات پرداختي بانک ها به بخش هاي اقتصادي

سهم تسهيلات پرداختي در قالب سرمايه در گردش در تمام بخش‌هاي اقتصادي طي ده ماهه ابتداي سال جاري مبلغ ۱۵ هزار و ۲۰۵ هزار ميليارد ريال معادل ۶۶/۳ درصد کل تسهيلات پرداختي است.

سياه‌نمايي بانيان وضع موجود از اقدامات و برنامه‌هاي تحول‌آفرين بانک مرکزي

بانک مرکزي طي چندماهي که از دولت مي‌گذرد برنامه‌هاي تحولي خوبي در دستور کار قرار داده که تا کنون بخش کوچکي از نتايج آن آشکار شده، اما برخي تحليل‌هاي رسانه‌اي جهت‌دار سعي در تخطئه اين دستاوردها دارند.

حسين فهيمي به سمت معاون حقوقي و امور مجلس بانک مرکزي منصوب شد

رئيس کل بانک مرکزي در حکمي، حسين فهيمي را به سمت معاون حقوقي و امور مجلس بانک مرکزي منصوب کرد.

حذف معافيت ماليات سود سپرده بانکي از اشخاص حقوقي

رئيس سازمان امور مالياتي کشور از حذف معافيت ماليات بر سود سپرده‌هاي بانکي اشخاص حقوقي خبر داد.

انتصاب سرپرست بانک‌ کشاورزي

وزير امور اقتصادي و دارايي طي حکمي «مهدي رضايي» را به عنوان سرپرست بانک کشاورزي منصوب کرد.

جذب منابع با نرخ سود بالا نتيجه‌اي جز زيان براي نظام بانکي ندارد

مديرعامل بانک دي با تأکيد بر لزوم بازنگري در فرآيندها و تحول فرهنگ بازاريابي در نظام بانکي، جذب منابع گران‌قيمت را آفت زيان‌بار نظام بانکي دانست.

جهت‌دهي اعتبارات بانکي به سمت توليد با اجراي تامين مالي زنجيره‌اي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: تامين مالي زنجيره‌اي توليد به خودي خود خيلي نقش موثري در کنترل نقدينگي ندارد، بلکه به جهت‌دهي آن کمک خواهد کرد.

نظارت بر مصرف تسهيلات افزايش مي‌يابد

مدير اداره تأمين مالي زنجيره توليد بانک مرکزي گفت: نزديک به ۶۸ درصد (دو سوم) تسهيلات اعطايي از سوي شبکه بانکي به توليد از بابت سرمايه در گردش است.

جلوگيري از انحراف تسهيلات بانکي با نظارت هوشمند

بانک مرکزي براي جلوگيري از انحراف تسهيلات بانکي به سمت بخش‌هاي نامولد، نظارت هوشمند بر شبکه بانکي را در دستور کار قرار داده است.

بانک مرکزي: تسهيلات تکليفي مجلس متناسب با منابع بانکي ديده شود

تهران- ايرنا- مدير روابط عمومي بانک مرکزي در حساب کاربري خود در توئيتر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواست تسهيلات تکليفي متناسب با منابع بانکي ديده شود. 

انتظام‌بخشي به توليد با تامين مالي زنجيره‌اي

مديرعامل بانک سپه گفت: اگر به زنجيره توليد توجه شود هم ريسک اعتباري بانک‌ها کاهش مي‌يابد و هم تامين مالي دقيق‌تري در بخش توليد انجام خواهد شد؛‌ ضمن اينکه جريانات توليد را نيز به نظم در مي‌آورد. 

رشد ۶۱ درصدي تسهيلات پرداختي بانک کشاورزي در سال جاري

مديرعامل بانک کشاورزي گفت: مجموع تسهيلات پرداختي بانک در سال جاري ۹۱۲ هزار ميليارد ريال بوده که نسبت به سال قبل از رشد ۶۱ درصدي برخوردار بوده است.

روح اله خدارحمي مديرعامل بانک کشاورزي در گفت‌وگو با خبرنگار ايبنا، با اشاره به ديدار اخير ...

خورسنديان مديرعامل بانک صنعت و معدن شد

وزير امور اقتصادي و دارائي طي حکمي علي خورسنديان را به سمت مديرعامل بانک صنعت و معدن منصوب کرد.

اهميت صنايع اشتغال‌زا در طرح هدايت اعتبارات بانکي

توجه به توان اشتغالزايي صنايع پيشران در الگوي هدايت اعتبارات بانکي و طرح تأمين مالي زنجيره‌اي، مي‌تواند منابع موجود را به‌جاي بازارهاي نامولد، به سمت توليد و اشتغال‌آفريني روانه کند.

انتصاب «قربان اسکندري» به سمت مديرکل دفتر امور بانکي و بيمه وزارت اقتصاد

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي بنا به پيشنهاد معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت اقتصاد، با صدور حکمي «قربان اسکندري» را به سمت مديرکل دفتر امور بانکي و بيمه اين وزارتخانه منصوب کرد.

بانک‌ها در صورت عدم رعايت نرخ سود مصوب به هيات انتظامي ارجاع مي‌شوند

مديرکل روابط عمومي بانک مرکزي تاکيد کرد: پرونده بانک‌هايي که نرخ سود تسهيلات و سپرده‌ها را رعايت نکنند به هيات انتظامي ارسال مي‌شود.

درصد معوقات بانکي در ايران بسيار بالاتر از استانداردهاي جهاني است

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس اظهار داشت: در کشورمان متاسفانه نسبت مطالبات معوق بانک‌ها بسيار بالا است و واقعيت اين است که بسياري از مشتريان بانک‌ها تمايلي به بازپرداخت ديون خود ندارند و در ايران درصد مطالبات معوق نسبت به استانداردهاي جهاني بسيار بالاتر است. ...

ابلاغ بسته تسهيلات خرد به شبکه بانکي تا پايان سال

صالح آبادي گفت: اميدواريم تا پايان سال جاري بسته اي در ارائه تسهيلات خرد با تضامين سهل تر و با رتبه اعتباري مناسب به شبکه بانکي اعلام کنيم.

نرخ رشد پايه پولي در دولت سيزدهم کاهشي شد

بررسي ها نشان مي دهد عملکرد دولت سيزدهم در خصوص سياست هاي پولي، اثر کاهنده‌اي بر رشد پايه پولي و نقدينگي داشته است.

بازخريد ۷۷۰هزار ميليارد ريال اوراق توسط بانک مرکزي با هدف جذب نقدينگي

تهران- ايرنا- بانک مرکزي با هدف جذب نقدينگي، اقدام به توافق بازخريد ۷۷۰ هزار ميليارد ريال اوراق مالي اسلامي دولتي کرد.

قيطاسي: بانکهاي دولتي براي پرداخت تسهيلات ۱۰۰ ميليون توماني بدون اخذ ضامن آمادگي دارند

تهران – ايرنا- دبير شوراي هماهنگي بانکهاي دولتي اعلام کرد: تمام شعب بانک‌هاي دولتي در سراسر کشور با توجه به تاکيد رئيس‌جمهور و دستورالعمل ابلاغ شده، براي پرداخت تسهيلات تا سقف ۱۰۰ ميليون تومان و بدون اخذ ضامن آمادگي کامل دارند.

عزل مدير يک شعبه بانک به علت عدم اجراي بخشنامه وام بدون ضامن

تهران- ايرنا- رئيس مرکز بازرسي وزارت اقتصاد گفت: در موارد اندکي بي‌نظمي و تخلف از بخشنامه اعطاي تسهيلات خرد بدون ضامن را شاهد بوديم که يکي از مديران شعب ممتاز بانکي عزل شد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، «علي نظامي» اظهارداشت: پيرو ابلاغ بخشنامه آسان گيري و حذف ضامن ...

بانکهاي دولتي براي پرداخت تسهيلات ۱۰۰ ميليون توماني بدون اخذ ضامن آمادگي دارند

تهران – ايرنا- دبير شوراي هماهنگي بانکهاي دولتي اعلام کرد: تمام شعب بانک‌هاي دولتي در سراسر کشور با توجه به تاکيد رئيس‌جمهور و دستورالعمل ابلاغ شده، براي پرداخت تسهيلات تا سقف ۱۰۰ ميليون تومان و بدون اخذ ضامن آمادگي کامل دارند.

به گزارش ايرنا، علير ضا قيطاسي ...

پرداخت وام بدون ضامن، سپرده‌هاي مردم را به خطر مي‌اندازد

 

پيامد دستور وزارت اقتصادي اعتراضات عمومي است

 

وام بدون ضامن تا سقف صد ميليون‌تومان همچنان در رفت و برگشت ميان وزارت اقتصاد و بانک‌هاست. بانک‌ها وام بدون ضامن را شدني نمي‌دانند و ...

مهلت ۲۴ ساعته به بانک‌ها براي پرداخت وام بدون ضامن

در راستاي دستور رئيس جمهور مبني تسهيل پرداخت تسهيلات به مردم و گسترش اعتبارسنجي در عوض اخذ ضامن، وزارت اقتصاد به بانک‌هاي زير مجموعه خود چهار دستور به منظور پرداخت تسهيلات خرد بدون ضامن براي کارکنان، بازنشستگان و مستمري‌بگيران بخش دولتي، عمومي و خصوصي براي اجراي ...

عزم جدي بانک مرکزي براي واگذاري اموال مازاد بانک‌ها

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بانک‌هايي که اموال مازاد خود را واگذار نکرده باشند به سازمان امور مالياتي معرفي و مشمول جرائم مالياتي مي‌شوند. 

دستورالعمل تعيين تکليف واحدهاي توليدي تملک‌شده ابلاغ شد

بانک مرکزي در راستاي تحقق شعار سال جاري و همگام با سياست‌ها و اولويت‌هاي دولت، «دستورالعمل تعيين تکليف دارايي‌هاي واحد توليدي در جريان تملک يا تملک‌شده توسط مؤسسات اعتباري» را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

زيان بانک آينده از مرز بحران گذشت

مطابق با مستندات منتشر شده از سوي سازمان بورس، زيان انباشته بانک آينده براي عملکرد منتهي به پايان شهريور ماه ۱۴۰۰ به ۸۱ هزار و ۹۰۰ ميليارد تومان رسيدهاست.

بانک پاسارگاد در ميان ۱۰۰ شرکت برتر ايران باز هم درخشيد

بانک پاسارگاد در بيست‌وچهارمين دوره رتبه‌بندي شرکت‌هاي برتر ايران که هرساله از سوي سازمان مديريت صنعتي برگزار مي‌شود موفق به کسب رتبه برتر در شاخص‌هاي ارزش افزوده و ميزان دارايي‌ها شد.

پرداخت تسهيلات ۱۰۰ ميليوني به حقوق‌بگيران بر اساس اعتبارسنجي

مديرعامل بانک تجارت از اعطاي تسهيلات مرابحه در قالب کارت اعتباري تا سقف يک ميليارد ريال بر اساس اعتبارسنجي و بدون ضامن براي تمامي حقوق‌بگيران از اين بانک خبر داد.

افزايش سپرده‌هاي بخش دولتي نزد بانک مرکزي

رشد پايه پولي در پايان هفته منتهي به ۱۴۰۰.۱۰.۱۶ نسبت به هفته مشابه سال گذشته، رقم ۳۶.۲ درصد را ثبت کرده است؛ اين در حالي است که رشد دوازده ­ماهه پايه پولي در پايان آذر ۱۴۰۰ معادل ۳۷.۶ درصد بوده است.

اموال مازاد بانک‌ها وزنه‌اي به پاي اقتصاد کشور

تعيين تکليف اموال مازاد بانک‌ها مطالبه‌اي عمومي است که هم به ترازنامه بانک‌ها سروسامان مي‌دهد و هم براي اقتصاد کشور گره‌گشا خواهد بود.

معرفي مديران متخلف در مقررات کنترل دارايي بانکي به هيات انتظامي

بر اساس آخرين اطلاعات منتشر شده توسط بخش اقتصادي در درگاه بانک مرکزي نرخ رشد نقدينگي در شهريور ماه سال 1400 نسبت به شهريور 1399 به ميزان 40.5 درصد و نسبت به اسفند 1399 به ميزان 17 درصد رشد داشته است

لغو اخذ سود از ديرکرد اقساط وام‌ها در دستور کار بانک مرکزي قرار گرفت

تهران – ايرنا- به دنبال بيانات مراجع عظام تقليد، بانک مرکزي لغو اخذ سود از ديرکرد اقساط وام‌ها را در دستور کار قرار داد.

بانک‌ها بنگاهداران خوبي نيستند

تهران- ايرنا- مديرعامل بانک مسکن گفت: بانک‌ها بايد از بنگاه‌هاي توليدي حمايت کنند، اما هرگز نبايد وارد حيطه بنگاهداري شوند زيرا ما بانکدار هستيم و به همين خاطر بنگاهداران خوبي نخواهيم شد.

وضعيت ذخاير ارزي کشور قابل قبول است

تهران- ايرنا- مدير روابط عمومي بانک مرکزي در توييتي اعلام کرد: در هفته‌هاي گذشته، ‎فروش نفت نسبت به قبل بسيار بيشتر شده و با توجه به بازگشت ارز حاصل از صادرات، وضعيت ذخاير ارزي کشور قابل قبول است. 

به گزارش روز جمعه ايرنا، «مصطفي قمري وفا» در حساب کاربري خود ...

تدابير جديد بانک مرکزي در حمايت از صادرکنندگان

صادرکنندگان سال‌هاي ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، تا پايان سال ۱۴۰۰ مجازند به منظور ارتقاي درصد برگشت ارز به چرخه اقتصادي با يک يا ترکيبي از روش‌هاي متنوع تعيين شده و رفع محدوديت‌هاي مربوطه تسريع و اقدام کنند.

تامين مالي زنجيره اي، عليه سوداگري و در راستاي حمايت از توليد

تأمين مالي زنجيره‌اي، عليه سوداگري و در راستاي حمايت از توليد و با هدف بهبود عملکرد بانک‌ها و افزايش کارايي سياست‌هاي اعتباري شبکه بانکي به صورت آزمايشي اغاز به کار کرد.

ميزان تسهيلات پرداختي بانک‌ها به اقتصاد

براساس اعلام بانک مرکزي، تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۹ ماهه امسال به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۲۰۱۹ هزار ميليارد تومان است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۵۹.۵ درصد افزايش داشته است.

نظام بانکي بايد به سمت اعتبارسنجي براي پرداخت تسهيلات حرکت کند

تهران- ايرنا- رئيس شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي با تاکيد بر لزوم برچيده شدن قوانين و مقررات دست و پاگير اداري که فرايند تخصيص تسهيلات به متقاضيان را طولاني مي کند، گفت: بانک‌ها بايد به سمت اعتبارسنجي به جاي وثيقه‌محوري در پرداخت تسهيلات حرکت کنند.

بانک مرکزي جزو بهترين‌ها در سامانه قانون دسترسي آزاد به اطلاعات

طبق اعلام دبير کميسيون قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات، بانک مرکزي در سامانه قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات جزو بهترين‌ها است.

فصل جديد نظارت بر بانک‌ها در دولت سيزدهم

نظارت بر شبکه بانکي که در سال‌هاي گذشته تا حدودي مغفول مانده بود، اکنون وارد مرحله جديدي شده است که مي‌تواند از تکرار بحران‌هاي مالي پيشگيري کند.

رييس‌جمهور: نظام بانکي بايد منطبق با احکام اسلامي اصلاح شود

تهر ان- ايرنا- رئيس جمهور با تاکيد بر بازنگري در عملکردها و مقررات بانکي، گفت: هدف تحول و بازنگري در نظام بانکي تطبيق کامل مراودات بانکي در کشور با احکام اسلامي است.

به گزارش ايرنا، آيت‌الله سيد ابراهيم رئيسي صبح دوشنبه در نشستي با مديران عامل بانک‌ها با بيان ...

پرداخت تسهيلات در بانک‌ها متوقف نشده است

اخيرا اخباري مبني بر توقف پرداخت تسهيلات در برخي بانک‌ها منتشر شده است که دبير شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي ضمن رد اين ادعا از رشد منابع و تسهيلات بانک‌ها در سال جاري خبر داد.

معاونان جديد ارزي، نظارت و بين‌الملل بانک مرکزي منصوب شدند

تهران- ايرنا- علي صالح آبادي رئيس کل بانک مرکزي در احکامي جداگانه‌، افشين خاني را به سمت معاون ارزي، ابوذر سروش را به سمت معاون نظارت و محسن کريمي را به سمت معاون بين‌الملل بانک مرکزي منصوب کرد.

رشد پرداخت تسهيلات در بانک‌هاي خصوصي

ميزان تسهيلات پرداختي بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي به بخش‌هاي مختلف اقتصادي کشور در ۸ ماهه سال ۱۴۰۰ اعلام شد.

افزايش بيش از ۸۰۰ درصدي سرمايه بانک رفاه کارگران ثبت شد

افزايش بيش از ۸۰۰ درصدي سرمايه بانک رفاه کارگران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،به ثبت رسيد.

آيا بانک مرکزي به استقلال مي‌رسد؟

پس از گذشت حدود يکسال و نيم از تصويب کليات طرح بانکداري جمهوري اسلامي، به نظر مي‌رسد بانک مرکزي يک قدم بيشتر به اصلاحات مدنظر و استقلال نزديک شده است.

تشکيل کنسرسيوم بانکي براي تأمين مالي پروژه‌هاي نفتي

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: کنسرسيومي از بانک‌هاي داخلي تشکيل شده که حداقل ۴ ميليارد دلار در تأمين مالي طرح‌هاي نفتي مشارکت داشته باشند و تفاهم‌نامه آن در آينده‌اي نزديک به امضا مي‌رسد.

بانک‌ها موظف به اعتبارسنجي متقاضي وام شدند

مدير اداره اطلاعات بانک مرکزي گفت: باهدف کاهش مطالبات معوق، بانک‌ها مکلف شدند قبل از پرداخت تسهيلات براي متقاضي وام استعلام اعتبارسنجي اخذ کنند.

احياي اوراق «گام» در قالب طرح تأمين مالي زنجيره‌اي

اجراي طرح تأمين مالي زنجيره‌اي در دولت سيزدهم مي‌تواند با استفاده از تجربه موفق گواهي اوراق مولد (گام) بهينه شود.

پاسخگويي به‌موقع به مردم و فعالان اقتصادي؛ دستور کار شبکه بانکي

راهکارهاي ارتقاي نحوه اطلاع‌رساني به منظور معرفي بهينه انواع خدمات بانکي، کاهش مشکلات مردم و افزايش قدرت تصميم‌گيري فعالان اقتصادي، در نشست مديران روابط عمومي‌هاي شبکه بانکي کشور مورد بررسي قرار گرفت.

اصلاح روش پرداخت ارز ۴۲۰۰ توماني؛ ضرورت‌ها و الزامات

 

بررسي ديدگاه‌هاي مختلف نشان مي‌دهد بسياري از کارشناسان بر ضرورت اصلاح روند کنوني تخصيص ارز ترجيحي اتفاق نظر دارند، اما تأکيد مي‌شود که پيش از هر اقدامي بايد ملزومات آن فراهم گردد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، موضوع ارز ترجيحي ۴۲۰۰ ...

افزايش کف و سقف انتقال وجه ساتنا و پايا از شنبه آينده

طبق دستورالعمل جديد بانک مرکزي حداقل و حداکثر انتقال وجه در سامانه‌هاي ساتنا و پايا از ۲۵ دي ماه افزايش خواهد يافت.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، با مصوبه کميسيون پولي و بانکي بانک مرکزي، در راستاي رسالت سامانه ساتنا در انتقال وجوه کلان و همچنين ...

فرزين: به جاي بنگاهداري، بايد بانکداري کنيم

مديرعامل بانک ملي گفت: بسياري از شرکت‌هايي که در تملک بانک ملي قرار دارد، شرکت‌هاي هستند که از سوي دولت به بانک محول شده تا تحت مديريت قرار گيرد و مسائل آن حل شود.

مديرعامل بانک ملي با اشاره به دستور رئيس جمهوري مبني براينکه هيچ بانکي حق ندارد واحد توليدي را تعطيل ...

خاندوزي: با مديران بانک‌هاي متخلف در پرداخت تسهيلات برخورد مي‌شود

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد: با مديران شعبي که تخلفات آنان در زمينه پرداخت تسهيلات احراز شود با جديت برخورد مي‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، «سيد احسان خاندوزي» امروز (شنبه) در حاشيه بازديد سرزده از بانک‌هاي دولتي گفت: ۲ هفته پيش ...

بانک‌ها و سهم ۹۵ درصدي در خلق پول

ايسنا- مسئول سياسي احزاب و تشکل‌هاي بانکي کشور گفت: بانک‌ها بايد نقش سازنده پول را در کانون توجه قرار دهند.

نصرت الله لطوند در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: همانگونه که قبلا کارشناسان اقتصادي، وزير اقتصاد و مدير مجامع بانکي کشور هم بارها عنوان کرده‌اند ...

برنامه‌هاي جديد بانک مرکزي در حوزه نظارت بر بانک‌ها

نادعلي گفت: بانک مرکزي در حوزه نظارت برنامه ريزي جديدي در دستور کار دارد تا بتواند با استفاده از ابزارها و سايتها و دانش فناوري اطلاعات در زمينه نظارت بر بانکها نظارت موثرتر داشته باشد.

افزايش نرخ سود بين بانکي سياستي براي جلوگيري از خلق پول| کمبود عرضه کالا عامل رشد نرخ تورم!

نرخ سود بازار بين بانکي در حالي مسير افزايشي را مي پيمايد که به گفته کارشناسان اين اقدام سياستي براي جلوگيري از رشد نرخ تورم، مهار نقدينگي و ممانعت از خلق پول است.

هدايت اعتبار، برگ برنده دولت سيزدهم براي اصلاح نظام بانکي

برنامه جديد تأمين مالي زنجيره‌اي در قالب سياست هدايت اعتبار، تجربه‌اي موفق است که مي‌تواند فرايند پيشرفت کشور را تسريع کند.

به گزارش خبرنگار ايبِنا؛ اصلاحات اقتصادي فرايندي دقيق، دشوار و زمان‌بر است. بديهي است که احتمالا اجماع ...

تامين مالي زنجيره‌اي باعث شفافيت تخصيص منابع مي‌شود

مديرعامل بانک مسکن با اشاره به آمادگي زيرساخت‌هاي اين بانک براي اجراي طرح تامين مالي زنجيره‌اي، گفت: اجراي اين طرح باعث شفافيت و افزايش نظارت بر تخصيص منابع مي‌شود.

مهاجرت پول از سپرده‌هاي بانکي به صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري

دبير کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: به طور قطع مهاجرت پول از بانک به صندوق‌ها بسيار قابل توجه و چشمگير بوده اما آمار دقيقي از اين ميزان در اختيار نيست.

کمک به اشتغال و توليد از مسير بخش تعاون

مديرعامل بانک توسعه تعاون به تبيين نقش بخش تعاون در کمک به اشتغال و توليد کشور پرداخت.

هدايت اعتبارات بانکي به‌ سمت توليد با ابتکار تأمين مالي زنجيره‌اي

استفاده از روش‌هاي نوين تأمين مالي در دولت سيزدهم مي‌تواند زمينه‌ساز حرکت اعتبارات به سمت توليد و تقويت رشد اقتصادي باشد.

جزييات تامين مالي زنجيره‌اي توليد توسط نظام بانکي

رييس کل بانک مرکزي در مراسم امضاي تفاهم‌نامه تامين مالي زنجيره‌اي ميان بانک مرکزي و وزارت صمت جزييات اجراي اين طرح را اعلام کرد.

اجراي آزمايشي تامين مالي زنجيره‌اي با ۷ بانک عامل

بانک مرکزي با همکاري وزارت صمت از امروز طرح تأمين مالي زنجيره‌اي توليد را با بانک‌هاي ملي، ملت، صنعت و معدن، پارسيان، تجارت، صادرات و مسکن کليد زد.

تفاهم‌نامه تامين مالي زنجيره‌اي بين وزارتخانه‌هاي اقتصاد و صمت و ۷ بانک عامل امضا شد

تهران- ايرنا- تفاهم‌نامه تامين مالي زنجيره‌اي توليد با هدف هدايت منابع مالي به بخش توليد امروز (شنبه، ۱۱ دي‌ماه) بين وزارتخانه‌هاي امور اقتصادي و دارايي و وزارت صنعت، معدن و تجارت و هفت بانک عاملي امضا شد.

تسهيلات بانکي ۵۲ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۴۶.۶ درصدي مانده سپرده‌ها و ۵۱.۹ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان شهريور ماه ۱۴۰۰ نسبت به پايان شهريور ۹۹ حکايت دارد.

استرداد سود بانکي خارج از مصوبه به مشتريان از امروز

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي از توقف اخذ هر نوع دريافت نرخ سود بانکي در تسهيلات، خارج از مصوبه شوراي پول و اعتبار از امروز (سه‌شنبه، هفتم دي‌ماه) خبر داد.

 

جديت بانک مرکزي براي حفظ کانال سود بانکي

بخشنامه اخير بانک مرکزي خطاب به بانک‌ها و موسسات اعتباري و تأکيد بر رعايت نرخ سود سپرده مصوب شوراي پول و اعتبار، مي‌تواند به کاهش ناترازي بانک‌ها و عوارض ناشي از آن منجر شود.

رشد ۵۹ درصدي تسهيلات بانکي به بخش‌هاي اقتصادي

تهران- ايرنا- در هشت ماه نخست امسال مبلغ ۱۷ هزار و ۲۷۴ هزار ميليارد ريال تسهيلات به بخش‌هاي اقتصادي پرداخت شده که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۹.۲ درصد افزايش را نشان مي‌دهد.

جزييات دريافت تسهيلات براي شرکت‌هاي دانش‌بنيان

رييس اداره کل صادرات بانک توسعه صادرات با اشاره به جزييات دريافت تسهيلات براي شرکت‌هاي دانش‌بنيان، از ارائه خدمات ويژه به اعضاي باشگاه مشتريان بانک توسعه صادرات خبر داد.

درخواست عضو کميسيون اصل ۹۰ براي برکناري يک مدير بانکي

تهران- ايرنا- عضو کميسيون اصل ۹۰ مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر نظارت جدي‌تر بر روند انتخاب مديران عالي بانک‌ها از رييس کل بانک مرکزي خواست در صلاحيت مديرعامل يک بانک خصوصي تجديدنظر شود.

تکاليف بانک‌ها براي تامين مالي زنجيره‌اي بنگاه‌هاي توليدي

بانک مرکزي «دستورالعمل ارائه خدمات تأمين مالي زنجيره تأمين توسط مؤسسات اعتباري» را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

تعامل بانک مرکزي با صادرکنندگان تقويت شد

کارگروه مشترک و عملياتي وزارت صمت و بانک مرکزي به منظور هماهنگي سياست‌هاي ارزي و تجاري کشور و هدايت ارز حاصل از صادرات به سمت چرخه تجاري و توليدي کشور تشکيل شد.

مديرعامل بانک شهر منصوب شد

با تصميم اعضاي هيات مديره و موافقت بانک مرکزي، سيد محمد مهدي احمدي به عنوان مديرعامل بانک شهر برگزيده شد.

چقدر سپرده در بانک‌ها داريم؟

ميزان سپرده‌ها و تسهيلات بانکي تا پايان شهريورماه سال جاري نسبت به سال گذشته، معادل ۴۶.۶ و ۵۱.۹ درصد افزايش يافته است.

دستورالعمل تأمين مالي زنجيره‌اي به شبکه بانکي کشور ابلاغ شد

بانک مرکزي «دستورالعمل ارائه خدمات تأمين مالي زنجيره تأمين توسط مؤسسات اعتباري» را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

تقدير پورابراهيمي از مشارکت بانک تجارت در پروژه‌هاي صنعتي کشور

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در ديدار با مديرعامل بانک تجارت از عملکرد اين بانک براي مشارکت در پروژه‌هاي صنعتي کشور تقدير کرد.

حمايت بانک‌هاي خصوصي از بخش‌هاي اقتصادي کشور

ميزان تسهيلات پرداختي بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي به بخش‌هاي اقتصادي کشور در ۵ ماه ابتداي سال جاري اعلام شد.

قائم مقام بانک مرکزي منصوب شد

اصغر ابوالحسني هستياني به پيشنهاد رئيس کل بانک مرکزي و با تصويب مجمع عمومي فوق العاده اين بانک، طي حکمي از سوي رئيس جمهور به سمت قائم مقام بانک مرکزي منصوب شد.

نسبت تسهيلات به سپرده‌ها افزايش يافت

نسبت تسهيلات به سپرده‌ها در مردادماه امسال بعد از کسر سپرده قانوني ۸۱.۲ درصد بوده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پايان سال قبل، به ترتيب ۳.۵ و يک واحد درصد افزايش نشان مي‌دهد.

توافق بانک مرکزي و وزارت صمت براي هماهنگي سياست‌هاي ارزي

مديرکل روابط عمومي بانک مرکزي از تشکيل کارگروه مشترک بانک مرکزي و وزارت صمت در عالي‌ترين سطح و با هدف هماهنگي حداکثري سياست‌ها و تدابير ارزي و تجاري کشور خبر داد.

توبيخ بانکداران نرخ شکن

بانک مرکزي برخورد با بانکداران متخلف را آغاز کرده و قرار است مديران عامل بانک‌هايي که نرخ سودي بالاتر از نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار را به سپرده‌گذاران پرداخت مي‌کنند، به کميته انضباطي فراخوانده شوند.

نظارت موثر بانک مرکزي بر صرافي‌ها

رييس شوراي عالي کانون صرافان با اشاره به نظارت موثر بانک مرکزي بر شبکه صرافي‌ها، گفت: قطعا هر زمان که نظارت‌ها قوي‌تر باشد، در نتيجه تاثير بهتري در نظم و فعاليت شرکت‌هاي صرافي ايجاد خواهد شد.

نرخ سود سپرده در بانک‌ها افزايش نمي‌يابد

دبير کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي اعلام کرد: نرخ سپرده‌گذاري در بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي اضافه بر نرخ‌هاي مصوب شوراي محترم پول و اعتبار به هيچ عنوان افزايش نخواهد يافت.

تعيين تکاليف بودجه‌اي بانک‌ها توسط شوراي پول و اعتبار

رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بحث تکاليف بودجه‌اي بانک‌ها، شوراي پول و اعتبار بايد سهم بانک‌ها را شفاف مشخص کند تا اضافه برداشتي از سوي بانک‌ها اتفاق نيفتد و شاهد استقراض از نظام بانکي نباشيم.

تسهيلات ۸ هزار ميليارد ريالي بانک تجارت براي حمايت از توليد و کار

اولين قرارداد عامليت تسهيلات اعطايي بانکها در چارچوب تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بين بانک تجارت و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به امضا رسيد.

رشد ۲۵ درصدي درآمد بانک‌هاي دولتي در بودجه ۱۴۰۱

مقايسه بودجه سال ۱۴۰۱ با سال ۱۴۰۰ حاکي از رشد ۲۵ درصدي درآمد بانک‌ها در سال آينده است.

توان بانک مرکزي براي مديريت بازار ارز افزايش يافت

رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاري و اقتصادي کشور را با جديت دنبال مي‌کنيم، گفت: آزادسازي منابع ارزي توان بانک مرکزي براي مديريت بازار ارز را افزايش داد.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، ...

خط قرمز بودجه ۱۴۰۱ استقراض از بانک مرکزي است

رييس جمهور گفت: در بودجه ۱۴۰۱ استقراض از بانک مرکزي و افزايش پايه پولي خط قرمز است؛ برنامه اين است که اين اتفاق نيفتد چون مشکلات جدي براي اقتصاد کشور ايجاد مي‌کند.

اعضاي تيم تحقيق و تفحص از بانک‌هاي دولتي انتخاب شدند

تهران -ايرنا - اعضاي تيم تحقيق و تفحص از بانک‌هاي دولتي، در نشست امروز کميسيون اقتصادي مجلس انتخاب شدند.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، «غلامرضا مرحبا» در توضيح نشست روز يکشنبه کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي به خبرنگاران گفت: در نشست امروز تقاضاي تحقيق و ...

تکليف بودجه‌اي بانک مرکزي براي پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه

بانک مرکزي در بودجه ۱۴۰۱، مکلف به پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه از طريق بانک‌ها و موسسات اعتباري از محل ۱۰۰ درصد مانده سپرده‌هاي قرض الحسنه و ۵۰ درصد سپرده‌هاي جاري شبکه بانکي شد.

مهلت تسويه بدهکاران بانکي تا پايان سال براي آخرين بار تمديد شد

بانک مرکزي در بخشنامه اي به شبکه بانکي مهلت‌هاي مقرر در قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران ، براي مشمولان را براي آخرين بار از اول مهر ماه به مدت شش‌ماه تمديد کرد.

انتشار فهرست بدهکاران، آغازي براي شفافيت نظام بانکي

تهران- ايرنا- ايجاد شفافيت، ساماندهي وضعيت عرضه تسهيلات و برخورد با بدهکاران بانکي در اولويت کاري دولت قرار دارد به طوري که با ابلاغ وزير اقتصاد به بانک‌ها بر تسريع در اعلام فهرست بدهکاران بانکي تاکيد شده است، در اين راستا برخي بانک‌ها نيز انتشار اسامي بدهکاران ...

راه‌اندازي سامانه‌اي براي ثبت درخواست‌هاي ارزي خرد مردم

رئيس کل بانک مرکزي از راه‌اندازي سامانه‌اي براي ثبت درخواست‌هاي ارزي خرد مردم خبر داد و گفت: دولت هيچ مشکلي براي عرضه ارز در بازار متشکل ندارد و مردم مي‌توانند تمامي نيازهاي خود را تامين کنند.

بهبود دسترسي به منابع ارزي

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي با اشاره به عرضه ۳۶ ميليارد دلار ارز از ابتداي امسال تاکنون، گفت: در سال جاري دسترسي اين بانک و سيستم اقتصادي کشور به منابع ارزي بهبود قابل ملاحظه‌اي داشته است.

تامين مالي صادرات با همکاري شبکه بانکي کشور

رئيس کل سازمان توسعه تجارت، استفاده از ابزارهاي مدرن و به روز در حوزه تجارت خارجي، به ويژه، نقل و انتقالات مالي را با اهميت دانست و استفاده از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي در اين زمينه را ارزشمند توصيف کرد.

افزايش گشايش اعتبارات اسنادي ريالي در بانک صنعت و معدن

عضو هيأت مديره بانک صنعت و معدن اظهار کرد: ميزان گشايش اعتبارات اسنادي ريالي در بانک صنعت و معدن در ۸ ماهه سال جاري نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۲۰ درصد، افزايش داشته است.

با انسجام و عبور سريع از ادغام، بزرگ و قدرتمند مي‌مانيم

مديرعامل بانک سپه با تاکيد بر اينکه با انسجام و عبور سريع از ادغام، بزرگ و قدرتمند خواهيم ماند، مولفه هاي رويکرد تحول راهبردي بانک را تشريح کرد.

نرخ بهره بين بانکي پس از ۶ ماه کاهش يافت

نرخ بهره بين بانکي پس از ۶ ماه کاهش پيدا کرد.

کنترل آنلاين خلق پول بانک‌ها از طريق سامانه سمات

تهران- ايرنا- سامانه سمات يکي از برنامه‌هاي بانک مرکزي براي کنترل برخط (آنلاين) خلق پول بانک‌ها، مديريت و کنترل اعطاي تسهيلات بانکي است و چنانچه بانک تخطي کند اين سامانه اجازه اعطاي تسهيلات و ثبت اطلاعات را نمي‌دهد.  

تبادل ۱۰ميليون دلاري در سامانه پرداخت با ارزهاي ملي ايران و روسيه

رئيس شوراي تجاري روسيه و ايران در اتاق بازرگاني و صنايع اين کشور اعلام کرد که روش کليرينگ پرداخت‌ها با ارزهاي ملي بين کارفرمايان ايراني و روسي تاکنون ۱۰ ميليون دلار تبادل داشته است.

بانک مرکزي دنبال ايجاد تعادل بين نظارت و نوآوري است

حرکت به سمت استفاده از نوآوري و ايجاد فضاي مقرراتي مناسب براي فعاليت‌هاي نوآورانه در حوزه خدمات پولي و بانکي از اولويت‌هاي اصلي بانک مرکزي است و در اين مسير اقدامات فراواني نيز انجام گرفته است.

شمسي‌نژاد به‌عنوان مديرعامل بانک مهر ايران معارفه شد

مراسم معارفه سيد سعيد شمسي‌نژاد به‌عنوان مديرعامل بانک مهر ايران برگزار شد.

بانک پاسارگاد ۱۶ ساله براي هفتمين بار، بانک سال ايران شد

به گزارش بازرگاني خبرگزاري مهر، در ارزيابي «بانک سال ۲۰۲۱» بنکر، مديران اين نشريه پس از در نظر گرفتن تمامي شاخص‌هاي عملکردي، مالي و ساير شاخص‌هاي مربوط به کسب‌وکار، عنوان «بانک سال ۲۰۲۱ جمهوري اسلامي ايران» را ...

ارقام نقدينگي و رشد پايه پولي در مهرماه اعلام شد

بانک مرکزي حجم نقدينگي را در پايان مهرماه ۱۴۰۰ معادل ۴۲۲۷ هزار ميليارد تومان و رشد پايه پولي در دوازده ماهه منتهي به مهرماه را ۳۶.۴ درصد اعلام کرد.

فروش بيش از هفت هزار ميليارد ريال اوراق مالي اسلامي

تهران - ايرنا - بانک مرکزي اعلام کرد: در بيست و يکمين حراج اوراق مالي اسلامي دولتي باوجود آنکه هيچ بانک و موسسه‌اي شرکت نکرد اما ساير افراد حقيقي و حقوقي ۷.۵۸ هزار ميليارد ريال اوراق مالي اسلامي خريداري کردند.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين هفته توافق بازخريد بود و به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۳۴۵.۱ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

بانک مرکزي بخشنامه آگاه کردن کتبي ممنوع‌الخروج‌ها را صادر کرد

تهران - ايرنا - در پي پيگيري وتاکيدات مکرر رئيس قوه‌قضاييه در راستاي رعايت حقوق شهروندي افراد و لزوم اطلاع به آنها درمورد موضوع ممنوع‌الخروجي، بانک مرکزي با صدور بخشنامه‌اي با اشاره به مطالبات رئيس قوه قضائيه، از بانک‌هاي عامل خواست اين مسئله را ضابطه‌مند ...

انعقاد قرارداد بانک توسعه تعاون با وزارت ميراث فرهنگي

بانک توسعه تعاون با وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي، قرارداد عامليت براي پرداخت ۷۵۰۰ميليارد ريال تسهيلات به فعالان بخش گردشگري منعقد کرد.


 

ابلاغ شرايط بخشودگي سود اقساط وام از سوي بانک مرکزي

بانک مرکزي نحوه محاسبه و تعيين ميزان بخشودگي بخشي از سود مستتر در اقساط تسهيلات در صورت بازپرداخت قبل از سررسيد را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

طبق مصوبه شوراي پول و اعتبار، در صورتي که مشتري مبادرت به تسويه پيش از موعد تمام يا قسمتي از بدهي خود کند، بانک و ...

رشد نرخ سود در بازار بين‌بانکي

تهران- ايرنا- جدول تغييرات هفتگي نرخ سود بين بانکي نشان مي‌دهد اين نرخ در ادامه روند صعودي هفته‌هاي اخير خود با عبور از رکورد ۹ ماه گذشته، به بيش از ۲۱ درصد رسيد.

بخشنامه جديد بانک مرکزي براي ساماندهي بازار ارز

بانک مرکزي براي ساماندهي بازار ارز بخشنامه جديدي صادر کرد که بر اساس آن ارز مسافرتي ۲۲۰۰ يورو شد.

نقش نظام بانکي در تقويت زنجيره‌هاي ارزش جهت رونق توليد

مديرعامل بانک صنعت و معدن مي گويد: نظام بانکي کشور از طريق تامين مالي زنجيره ارزش مي‌تواند نقشي اساسي در تقويت زنجيره‌هاي ارزش مختلف صنعتي، معدني، کشاورزي و خدماتي (مانند گردشگري) ايفا کند.

لزوم تحويل نسخه‌اي از قرارداد به تسهيلات‌گيرندگان

بانک ها و موسسات اعتباري موظفند ظرف مدت حداکثر هفت روز کاري پس از درخواست «تسهيلات‌گيرنده»، «ضامن» و يا «وثيقه‌گذار»، يک نسخه از قرارداد منعقده تسهيلات اعطايي را به درخواست‌کننده تحويل دهند.

رشد ۸۴ درصدي پرداخت تسهيلات به صنايع وابسته و خدمات کشاورزي

شعب بانک کشاورزي در هشت ماهه امسال بيش از ۳۱۷ هزار و۸۴۳ ميليارد ريال تسهيلات صنايع وابسته و خدمات کشاورزي به متقاضيان پرداخت کردند که نسبت به مقطع مشابه سال گذشته بيش از ۸۱ درصد رشد داشته است.

طلبکاران دولت براي تسويه بدهي‌هاي بانکي با اسناد خزانه اقدام کنند

­خزانه‌داري کل کشور با صدور اطلاعيه‌اي از همه اشخاص بدهکار به بانک‌ها که در عين حال از دولت طلبکار هستند، درخواست کرد، در خصوص تسويه بدهي‌ها و مطالبات خود از طريق اسناد خزانه دوم اقدام‌ کنند.

تورم؛ مهم‌ترين چالش نظام بانکداري کشور

يک کارشناس بانکي گفت: نبايد انتظار داشت که با تورم ۴۰ درصدي، مردم سپرده‌گذاري با سود ۱۰ درصدي انجام دهند تا با آن وام ۸ درصدي پرداخت شود، بنابراين يکي از مهم‌ترين چالش‌هاي نظام بانکي تورم است.

قرارداد ۸۰۰۰ ميليارد ريالي بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه ملي

مديرعامل بانک توسعه صادرات از انعقاد قرارداد سپرده گذاري صندوق توسعه ملي در اين بانک براي تخصيص تسهيلات سرمايه در گردش ويژه صادرات کالاهاي صنعتي و محصولات کشاورزي به مبلغ ۸۰۰۰ ميليارد ريال خبر داد.

الزام بانک‌هاي دولتي به ارائه قرارداد به تسهيلات گيرندگان از امروز

تهران- ايرنا- سيد احسان خاندوزي وزير امور اقتصادي و دارايي در توئيتي از الزام بانک‌هاي دولتي به ارائه قرارداد به تسهيلات گيرندگان از امروز (شنبه) خبر داد.

بانک‌ها چقدر به اقتصاد وام دادند؟

تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي هفت ماهه ابتداي امسال به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۱۴۸۲۸.۹ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۴۷۴.۲ هزار ميليارد ريال (معادل ۵۸.۵ درصد) افزايش داشته است.

جزئيات خدمت جديد بانک مرکزي اعلام شد

مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي گفت: سامانه پل خدمتي جديد در حوزه تراکنش‌هاي ريز مقدار است و بانک‌هايي که به اين اکوسيستم پيوسته‌اند، از طريق سه کانال مي‌توانند اين خدمت را ارائه کنند.

بدهکاران کلان بانکي معرفي مي‌شوند

سرپرست معاونت امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت اقتصاد گفت: اسامي بدهکاران کلان بانکي اعلام خواهند شد.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع بانک در اين هفته توافق بازخريد بود و به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۳۴۴.۰ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

کميسيون کشاورزي مجلس مخالفتي با حذف ارز ۴۲۰۰ توماني ندارد

تهران - ايرنا - سخنگوي کميسيون کشاورزي، آب، منابع طبيعي و محيط زيست مجلس شوراي اسلامي از موافقت بيشتر اعضاي اين کميسيون براي حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني خبر داد ولي به فراهم کردن مقدمات تورم زا نبودن آن هم تاکيد کرد.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، «احد آزادي خواه» ...

خاندوزي: بانک‌ها فهرست ابر بدهکاران را در سايت خود منتشر کنند

تهران - ايرنا - سيد احسان خاندوزي وزير امور اقتصادي و دارايي در توئيتي درمورد انتشار اسامي ابربدهکاران نوشت: در نامه رسمي به بانک مرکزي خواستيم که بطور مستمر فهرست ابربدهکاران را در سايت خود منتشر کنند.

به گزارش يکشنبه شب ايرنا، خاندوزي در اين توئيت نوشت: در اين نامه از ...

درخواست ميرکاظمي براي حذف ارز ۴۲۰۰ توماني از نهاده‌هاي دامي

رئيس سازمان برنامه و بودجه حذف ارز ۴۲۰۰ توماني براي نهاده‌هاي دامي و تخصيص مستقيم آن به صورت افزايش پرداخت يارانه را خواستار شد.

مانده تسهيلات بانکي ۵۳ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۴۴.۸ درصدي مانده سپرده‌ها و ۵۳.۱ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان تير ماه ۱۴۰۰ نسبت به پايان تير ۹۹ حکايت دارد.

مرحله نوزدهم حراج اوراق دولتي سه شنبه برگزار مي‌شود

بانک مرکزي اعلام کرد: مرحله نوزدهم حراج اوراق مالي اسلامي دولتي روز سه شنبه مورخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۰ برگزار مي‌شود.

ناترازي بانکي عامل موثر بر رشد بدهي‌ها

يک بانک يا موسسه مالي چنانچه وجوه کافي و با سهولت و با هزينه منطقي براي تامين نقدينگي آني،‌ کوتاه مدت و بلندمدت خويش نداشته باشد، نخستين علامت از وضعيت بحراني ناترازي آن بانک يا موسسه مالي است.

مدير جديد روابط عمومي بانک مرکزي منصوب شد

دکتر علي صالح‌آبادي رئيس‌کل بانک مرکزي طي حکمي، مصطفي قمري‌وفا را به عنوان مدير اداره روابط عمومي بانک مرکزي منصوب کرد.

استفاده از دو راهکار بازار سرمايه براي تامين مالي بخش توليد

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه از اين پس، انحرافات احتمالي بانک‌ها از بودجه هاي مصوب، دقيق‌تر و با ريزبيني بيشتري مورد بررسي قرار خواهد گرفت، گفت: مديران عامل بانک‌ها بايد بيشتر بر رعايت انضباط مالي و عدم انحراف از بودجه مصوب نظارت داشته ...

عبور ارزش دارايي‌ هاي بانکي از ۹ هزار ميليارد تومان

دارايي سيستم بانکي در شهريور امسال، به ۹ هزار و ۱۷۴ هزار ميليارد تومان رسيد که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، ۴۶.۳ درصد رشد داشت.

پيش نويس طرح بانکداري اسلامي در قم بررسي شد

قم -ايرنا - پرويز داوودي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با حضور در مرکز تحقيقات اسلامي مجلس در نشستي، در جريان پيش نويس طرح بانکداري اسلامي قرار گرفت و ديدگاه خود را پيرامون ارتقاء اين پيش نويس بيان کرد.

به گزارش روز سه شنبه مرکز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي، طرح ...

الکترونيکي شدن عمليات بانکي و قراردادهاي تسهيلات ناگزير است

مديرعامل بانک مهر ايران معتقد است: مشتريان امروز فرصتي براي مراجعه به شعب ندارند و بنابراين الکترونيکي شدن عمليات بانکي و قراردادهاي تسهيلات، گريزناپذير است.

بانک‌ها پرداخت تسهيلات خُرد را روان کنند

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي از مديران عامل بانک‌ها خواست در پرداخت وام‌هاي خرد به اشخاص داراي رتبه اعتباري مناسب تسهيلگري کنند.

گزارش بانک مرکزي از عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع بانک در اين هفته توافق بازخريد بود و به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۲۹۷.۳ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

همکاري بي‌سابقه بورس و بانک مرکزي

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار، اتفاق نادري که اخيراً رخ داده را همکاري مشترک بازار سرمايه و بانک مرکزي دانست و گفت: با سکانداري دکتر صالح آبادي در بانک مرکزي تعامل خوبي بين دو نهاد صورت گرفته است.

شکوفايي اقتصادي با تأمين مالي طرح‌ها در بانکداري اسلامي

مديرعامل بانک رفاه کارگران جزئيات اجرايي تأمين مالي طرح‌ها از طريق بانکداري اسلامي را تشريح کرد.

بانک مرکزي تسهيلات جهش توليد مسکن را ابلاغ کرد

بانک مرکزي تسهيلات ساخت مسکن بر اساس قانون جهش توليد يا همان نهضت ملي مسکن را به مديران عامل بانک‌هاي کشور ابلاغ کرد.

ماموريت ويژه بانک ملي ايران براي برون رفت از زيان‌دهي

مدير عامل بانک ملي ايران در نشستتعيين تکليف وظايف بخش‌هاي مختلف بانک براي برون رفت از زيان دهيتاکيد کرد: بانک ملي ايران بايد با بسيج همه توان مديران و کارکنان، از مسير زيان‌دهي خارج شود.

تقاضاي تحقيق و تفحص از عملکرد بانک‌هاي دولتي در دستور کار مجلس

تهران - ايرنا - نمايندگان مجلس شوراي اسلامي امروز تقاضاي تحقيق و تفحص از عملکرد بانک‌هاي دولتي و بانک هاي واگذارشده در اجراي اصل(۴۴) قانون اساسي را بررسي مي کنند.

سهم بانک‌ها از تراکنش‌هاي شبکه پرداخت

بانک ملت در مهرماه ۱۴۰۰ توانسته بالاترين سهم بازار را از بين تمامي بانک‌هاي پذيرنده از لحاظ تعداد و مبلغ تراکنش‌هاي کارتي شبکه شاپرک به دست آورد.

استقلال بانک مرکزي در سياست‌گذاري به رشد بازار سرمايه کمک مي‌کند

يک کارشناس بازار سرمايه گفت: رييس کل جديد بانک مرکزي تعامل با بازار سرمايه را در برنامه‌هاي خود دارد اما براي عملياتي ساختن آن به يک بانک مرکزي مستقل نياز داريم.

صنعت و معدن، دومين دريافت‌کننده تسهيلات بانکي

تسهيلات پرداختي بانک‌ها و موسسات اعتباري به بخش خدمات در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيش از دو برابر شده و بخش صنعت و معدن در جايگاه دوم بيشترين دريافت‌کننده اين تسهيلات قرار دارد.

حمايت از توليد يک ضرورت است

رياست هيئت مديره بانک ايران زمين گفت : کشور در شرايط کنوني نيازمند همکاري و هماهنگي در تمامي بخش ها براي حمايت از توليد داخلي است و  در همين راستا بانکها به عنوان گردانندگان اصلي چرخ هاي  اقتصاد بايد در رأس اين امر قرار گيرند.

به گزارش روابط عمومي بانک ايران ...

شرايط ارائه خدمات بانکي به صندوق‌هاي قرض‌الحسنه اعلام شد

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي خطاب به بانک‌ها و موسسات اعتباري نحوه ارائه خدمات بانکي به صندوق‌هاي قرض‌الحسنه را اعلام کرد.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع بانک در اين هفته توافق بازخريد بود و به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۳۴۱.۰ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

انتشار نسبت تسهيلات به سپرده به تفکيک استان و نوع بانک

وزارت اقتصاد ارقام مربوط به نسبت تسهيلات به سپرده بانک‌هاي تجاري دولتي، تخصصي دولتي، خصوصي شده و بانک‌هاي خصوصي و مؤسسات اعتباري کشور را به تفکيک استان تا پايان تير ماه سال جاري منتشر کرد.

دست بانک‌ها در ارتقاي عمليات ارزي باز است؟

اگرچه ارتقاي عمليات ارزي بانک‌ها در شرايط کنوني کمي سخت به نظر برسد اما شايد بتوان با بکارگيري برنامه‌ها و راهکارهاي هوشمندانه نسبت به اهداف تعيين شده اقدام کرد.

استقبال بانک مرکزي از همکاري فعالان اقتصادي

رئيس کل بانک مرکزي ضمن تأکيد بر حل مشکلات با همکاري فعالان اقتصادي، گفت: در حال حاضر شرايط فعلي کشور رو به بهبود است و اميدوارم در آينده نيز اين روند تداوم يابد.

جزئيات زمان اجراي کامل قانون جديد چک

رئيس کل بانک مرکزي گفت: تا قبل از پايان آبان امسال، درباره بخش‌هاي باقي مانده از قانون جديد چک و زمان اجراي کامل اين قانون، اطلاع رساني خواهيم کرد.

نامه خاندوزي به صالح‌آبادي درباره الزام بانک‌ها به ارائه قرارداد

وزير اقتصاد در نامه‌اي به رئيس کل بانک مرکزي خواستار شد بانک‌ها مکلف شوند حداکثر ظرف يک هفته پس از درخواست مشتري، يک نسخه از قرارداد و اطلاعات کامل تسهيلات را به مشتري تحويل دهند.

تسهيلات و سپرده‌هاي بانک‌ها و موسسات اعتباري در پايان خرداد ۱۴۰۰

همايش «بانک و سياست‌هاي پولي اقتصاد اسلامي» آغاز شد

همايش «پول، بانک و سياست‌هاي پولي پيشنهادي به دولت از نگاه اقتصاد اسلامي» آغاز شد.

نسبت تسهيلات به سپرده‌هاي بانکي افزايش يافت

نسبت تسهيلات به سپرده‌هاي بانکي در خرداد ۱۴۰۰ بعد از کسر سپرده قانوني ۸۱.۵ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پايان سال قبل، به ترتيب ۳.۷ و ۱.۳ واحد درصد افزايش نشان مي‌دهد.

سقف تسهيلات سرمايه در گردش پرداختي به بنگاه‌هاي اقتصادي اعلام شد

بانک مرکزي سقف تسهيلات سرمايه در گردش قابل پرداخت به برخي بنگاه‌هاي اقتصادي را اعلام کرد.

پرداخت بيش از ۱۹ هزار ميليارد ريال تسهيلات توليد و اشتغال

وزرات صمت اعلام کرد: در شش ماه نخست ۱۴۰۰ بيش از ۱۹ هزار و ۶۷۹ ميليارد ريال تسهيلات توليد و اشتغال توسط بانک‌ها به بنگاه‌ها و واحدهاي توليدي پرداخت شده است.

انتقاد بانکي ها به يک مصوبه!

دبير کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي انتقادات خود را نسبت به مصوبه مجلس مبني بر الزام بانک‌ها و مؤسسات اعتباري به ايجاد سامانه الکترونيکي قراردادهاي تسهيلات به منظور امکان دسترسي هر تسهيلات گيرنده به اطلاعات تسهيلات خود را اعلام کرد. 

۸۵۷ شرکت دانش بنيان تسهيلات بانکي دريافت کردند

تهران- ايرنا- بررسي جداول آماري بانک‌ مرکزي نشان مي‌دهد که در ۶ ماه نخست امسال ۸۵۷ شرکت دانش بنيان ۱۹۸ هزار و ۹۰۰ هزار ميليارد ريال تسهيلات بانکي دريافت کردند. 

بانک مرکزي نرخ تسعير براي گزارشگري ۶ ماهه بانک‌ها را تغيير نداده است

تهران- ايرنا- پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي اعلام کرد که بانک مرکزي هيچ گونه تغييري در نرخ تسعير براي گزارشگري ۶ ماهه بانک‌ها نداشته است.  

رييس کل بانک مرکزي از لزوم حمايت مالي کشورهاي در حال توسعه گفت

تهران-ايرنا- رييس کل بانک مرکزي در جلسه مجازي روساي کل بانک هاي مرکزي و وزيران دارايي گروه ٢۴ اولويت اين گروه را در حمايت هاي مالي و فني به منظور تامين و دسترسي عادلانه به واکسن کرونا دانست.

کنترل تورم و ثبات بازار، اولويت اصلي بانک مرکزي است

رئيس کل جديد بانک مرکزي گفت: کنترل تورم، ثبات بازار ارز و نظارت بر شبکه بانکي از اولويت‌هاي مهم بانک مرکزي در دوره جديد است.

بخشنامه جديد بانک مرکزي خطاب به واردکنندگان

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي خطاب به واردکنندگان اعلام کرد که در مجموع مهلت واردکنندگان واحدهاي تجاري، از زمان خريد ارز تا خروج بار «يازده ماه» است.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي بانک مرکزي منتشر شد

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين بانکي، اين بانک به صورت موردي به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۷۰ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

انتصاب ابراهيم شيباني به سمت مشاور وزير اقتصاد در حوزه بانکي

ابراهيم شيباني براساس حکمي از سوي سيداحسان خاندوزي، وزير امور اقتصادي و دارايي مشاور وزير در حوزه بانکي شد.

بانک مرکزي موظف به بازگرداندن منابع ارزي به کشور شد

رييس جمهور با تأکيد بر لزوم ايجاد ثبات در بازار و انجام اقدامات پيشگيرانه از نوسانات ارزي، بانک مرکزي را موظف کرد با فعال کردن سازوکارهاي بانکي و اقتصادي ارزهاي موجود در خارج را به کشور بازگرداند.

به گزارش ايبِنا؛ آيت‌الله رئيسي در جلسه ستاد ...

مبادلات تجاري و مالي ايران و سريلانکا گسترش مي‌يابد

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: گسترش روابط تجاري و صادرات و واردات متقابل و نيز حل و فصل مسائل مالي بين ايران و سريلانکا در دستور کار است.

به گزارش روز شنبه ايرنا از بانک مرکزي، «اکبر کميجاني» در ديدار با وزير انرژي کشور سريلانکا با استقبال از گسترش ...

انتشار صورت‌هاي مالي بانک‌ها گامي در مسير شفافيت

تهران- ايرنا- انتشار صورت‌هاي مالي بانک‌ها که در راستاي شفاف‌سازي عملکرد شرکت‌هاي دولتي توسط دولت سيزدهم و با دستور وزير اقتصاد انجام شده، حاشيه‌هايي را به دنبال داشته است که مديرعامل بانک ملي در اين‌باره تصريح کرده است: ديدگاه‌ها و نظرات به ...

بانک مرکزي موظف به بازگرداندن منابع ارزي به کشور شد

رييس جمهور با تأکيد بر لزوم ايجاد ثبات در بازار و انجام اقدامات پيشگيرانه از نوسانات ارزي، بانک مرکزي را موظف کرد با فعال کردن سازوکارهاي بانکي و اقتصادي ارزهاي موجود در خارج را به کشور بازگرداند.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي منتشر شد

بانک مرکزي در چارچوب مديريت نقدينگي مورد نياز بازار بين‌بانکي ريالي، عمليات بازار باز را به صورت هفتگي اجرا مي‌کند.

تشديد زيان انباشته در 2 بانک+جدول

بانک مرکزي با هدف آغاز اقدامات اصلاحي با خلع يد سهامداران ۳ بانک آينده، سرمايه و دي، براي اين ۳ بانک مديرعامل و هيات مديره تعيين کرد اما با اين وجود از مجموع اين ۳ بانک، دو بانک همچنان به سير نزولي و منفي خود ادامه مي‌دهند.

دولت ضامن منافع سپرده‌گذاران بانک‌هاي دولتي است

معاون وزير اقتصاد گفت: دولت تضمين کننده و پشتوانه محکم منافع مشتريان و سپرده‌گذاران بانک‌هاي دولتي است.

اعضاي کميته تعيين مديران‌عامل بانک‌ها منصوب شدند

وزير امور اقتصادي و دارايي طي حکمي اعضاي کميته انتصابات بانکي وزارت امور اقتصادي و دارايي را منصوب کرد.

تامين نيازهاي نظارتي هوشمند شبکه بانکي با استفاده از توان داخلي

مديرعامل و عضو هيات مديره گروه ملي انفورماتيک بر تامين نيازهاي نظارتي هوشمند شبکه بانکي با استفاده از توان داخلي در گروه ملي انفورماتيک تاکيد کرد.

تاکيد ايران و روسيه بر همکاري هاي بانکي

مسکو - ايرنا - نهمين نشست کارگروه همکاري هاي مالي و بانکي جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه در محل اقامت سفير جمهوري اسلامي ايران در مسکو برگزار و دو طرف بر ادامه و توسعه همکاري ها تاکيد کردند.

رشد شتابان استفاده الکترونيک و غيرحضوري از خدمات بانک‌ها

توسعه استفاده از بانکداري الکترونيک و ارائه خدمات هوشمند در ايران و جهان پس از بروز پاندمي کرونا شتاب بيشتري گرفته و در اين زمينه کشور بايد بتواند زمينه استفاده از ظرفيت‌هاي بين‌المللي را هم پيدا کند.

پايان شهريور؛ آخرين مهلت دريافت مجوز شرکت اعتبارسنجي

دبير شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي گفت: آخرين مهلت ثبت‌نام براي متقاضيان تاسيس شرکت‌هاي اعتبارسنجي توسط بانک مرکزي آخر شهريورماه ۱۴۰۰ است.  

نحوه مصرف تسهيلات بانکي کنترل مي‌شود؟

با توجه به توضيحاتي که رئيس قوه قضائيه در رابطه با فسادزا بودن تسهيلات بانکي مطرح کرده است، دبير کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: بانک‌ها موظف به نظارت بر تمام فرآيندهاي تسهيلات‌دهي هستند و بر مصرف تسهيلات با مبالغ بالا نيز نظارت مي‌کنند اما تعداد بسيار ...

سود خالص بانک گردشگري در پايان سال ۹۹ افزايش يافت

اطلاعات و صورت‌هاي مالي تلفيقي (حسابرسي شده) ۱۲ ماهه منتهي به پايان سال گذشته بانک گردشگري در سامانه جامع اطلاع رساني ناشران (کدال)، منتشر شد.

انتقاد نسبت به شفاف نبودن سياست بانک مرکزي

يک کارشناس اقتصادي گفت: شرط رياست بانک مرکزي در ايران بله قربان گويي است و تا زماني که چنين است، آينده خوبي در انتظار اقتصاد ايران نخواهد بود. 

سهم بانک‌ها در تعداد تراکنش‌ها چقدر است؟

بانک‌هاي ملت، ملي، صادرات، سپه، پارسيان، کشاورزي، تجارت، سامان و رسالت بيشترين سهم را از تعداد تراکنش‌هاي شبکه پرداخت در مرداد ۱۴۰۰ داشته‌اند.

افزايش ۵۵.۵ درصدي مانده تسهيلات بانکي

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۴۷.۳ درصدي مانده سپرده‌ها و ۵۵.۵ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان ارديبهشت ماه ۱۴۰۰ نسبت به پايان ارديبهشت ۹۹ حکايت دارد.

ترجيح مجلس ارائه لايحه پولي و بانکي توسط دولت است

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: نمايندگان مجلس ترجيح مي‌دهند، دولت در زمينه اصلاحات پولي و بانکي لايحه‌اي را به مجلس ارائه کند، زيرا آنان از مشکلات در اين بخش آگاه‌تر هستند.

غلامرضا مرحبا، عضو کميسيون اقتصادي در مجلس شوراي اسلامي درباره نظر رئيس کل بانک مرکزي ...

قرارداد وام‌ بانکي الکترونيکي مي‌شود

کارشناس حقوق بانکي از الکترونيکي شدن همه قراردادهاي تسهيلات بانکي خبر داد و گفت: اين امر تحول بزرگي در امور بانکي محسوب شده و بسياري از دعاوي بين وام گيرندگان و بانکها را حل خواهد کرد.

سرکوب نرخ ارز ممنوع/ سازوکار بازار تعيين کننده باشد

عضو اتاق بازرگاني ايران گفت: نرخ ارز در بستر سازوکار عرضه و تقاضا بايد تعيين شود و در اين ميان دولت هم بايد در چارچوبي مشخص، مديريت و نظارت کند تا از اخلال عده اي فرصت طلب و سودجو، جلوگيري کند.

به گزارش ايبِنا؛ نرخ دلار از ابتداي سال جاري تا به ...

تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي مختلف اقتصادي ۵۱ درصد افزايش يافت

تهران- ايرنا- تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي پنج ماهه ابتداي سال ۱۴۰۰ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۹۰۰۷.۸ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۰۵۴.۹ هزار ميليارد ريال (معادل ۵۱.۳ درصد) افزايش داشته است.

به گزارش روز پنج شنبه ايرنا از روابط عمومي بانک ...

بانک ملي ۱۰هزار ميليارد ريال به طرح هاي صادرات محور تسهيلات مي دهد

کرمانشاه - ايرنا - عضو هيات عامل و معاون شعب بانک ملي ايران حمايت از طرح هاي بزرگ که صادرات محور و جزو اولويت هاي کشور باشد را يکي از اولويت هاي اين بانک برشمرد و گفت: به اين طرح ها ۱۰ هزار و ۴۰۰ ميليارد ريال تسهيلات تعلق مي گيرد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ايرنا، حسن ...

بانک‌ها چگونه با خلق پول سرمايه‌شان را افزايش مي‌دهند؟

کارشناس ارشد نظام بانکي با تشريح پشت پرده افزايش سرمايه برخي بانک ها از طريق خلق پول، به راهکارهاي پيش روي بانک مرکزي براي توقف اين روند پرداخت.

سرمايه بانک مشترک ايران و ونزوئلا افزايش مي‌يابد

سرمايه بانک مشترک ايران و ونزوئلا به ۱۷۶۰ ميليارد تومان افزايش مي يابد.

دولت سيزدهم اصلاحات مدنظرش براي طرح قانون بانک مرکزي را اعلام کند

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: بانک مرکزي نمي‌داند در بانک‌ها چه مي‌گذرد؛ ما در طرح بانکداري اين خلأ را پُر کرديم تا چشم بانک مرکزي باز شود و بداند که در بانک‌ها چه مي‌گذرد.

نظارت بانک مرکزي بر تسهيلات‌دهي شبکه بانکي با دقت پيگيري مي‌شود

بانک مرکزي با بهره‌گيري از راهبردهاي فناورانه از جمله راه‌اندازي سامانه‌هاي «سمات» و «ذينفع واحد» امکان استفاده از ابزارهاي نظارتي دقيق و متمرکز بر فرآيند تسهيلات‌دهي شبکه بانکي را فراهم کرده است.

نقش نظام بانکي در پشتيباني از توليد

تهران- ايرنا- خدمت پول به توليد و سرمايه‌گذاري يعني ساختن اقتصاد و انحراف پول از بخش واقعي اقتصاد به معناي تخريب اقتصاد است و به همين دليل نظام بانکي نقشي مهم و تاثيرگذار در پشتيباني از توليد، تامين مالي آن و تامين سرمايه در گردش بنگاه‌هاي توليدي دارد.

عزم جدي بانک مرکزي براي فعال سازي کيف الکترونيک پول

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي اعلام کرد: با توجه به تصويب مقررات مربوطه و آماده سازي زيرساخت هاي لازم در خصوص کيف الکترونيک پول، عملياتي سازي اين خدمت مهم را در دستور کار دارد.

بيانيه بانک‌ها و موسسات اعتباري در پاسخ به اظهارات نماينده مجلس

کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي در واکنش به اظهارات بحريني نماينده مجلس تاکيد کرد: در خوشبينانه‌ترين حالت، اين اظهارات مي‌تواند از ناآگاهي باشد.

بانک مرکزي در عمليات بازار باز فعال‌تر شود

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: موضوعي که مي‌تواند اهداف بازار اوراق را محقق کند فراهم کردن زيرساخت‌ها است و از آن مهمتر عدم دخالت در نرخ‌گذاري اوراق است و اگر نرخ دستوري به بازار تحميل شود طبيعتا بازار نمي‌تواند کار کند. يعني بحث سياست‌گذاري در رابطه با نرخ ...

ابلاغ مصوبه افزايش سرمايه بانک مرکزي از محل اندوخته احتياطي

با امضاي معاون اول رئيس جمهور، مصوبه مربوط به افزايش سرمايه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از محل اندوخته احتياطي ابلاغ شد.

دادستان موارد تخلف بانک‌ها را به ما اعلام کند

دبيرکل کانون بانک‌هاي خصوصي از دادستان کل کشور خواست موارد تخلف احتمالي بانک‌ها را براي بررسي اعلام کند.

به گزارش ايبِنا به نقل از صداوسيما، محمدرضا جمشيدي با اشاره به نامه دادستان کل کشور به بانک‌ها و هشدار درباره عمليات بانکي منجر به ربا، ...

افزايش تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي مختلف اقتصادي

تسهيلات پرداختي بانک‌ها در ۴ ماهه ابتداي امسال به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۷۰۱۰.۷ هزار ميليارد ريال بوده که اين ميزان در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۵۰۰.۹ هزار ميليارد ريال افزايش داشته است.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، ...

تامين ۱۵ ميليارد دلار ارز براي واردات

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در چهار ماه نخست امسال حدود ۱۵ ميليارد دلار ارز براي واردات مورد نياز اقتصاد کشور تامين کرده که چهار ميليارد دلار آن به واردات کالاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشکي اختصاص يافته است. 

به گزارش روز شنبه ايرنا از بانک مرکزي، اين بانک از سال گذشته ...

بانک‌هاي خصوصي مشکلي با واگذاري املاک مازاد در بورس کالا ندارند

دبير کل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: بانک‌ها تابع مقررات بانک مرکزي هستند و با واگذاري شرکت‌هاي مازاد خود به شيوه‌هاي مختلف مثل بورس کالا مشکلي ندارند.

بانک مرکزي تمام ظرفيت خود را براي ثبات اقتصاد به کار گرفته است

رئيس کل بانک مرکزي گفت: طي سه سال گذشته اين بانک از تمام ظرفيت خود استفاده کرده تا ضمن ايجاد ثبات در اقتصاد بتواند با وجود تحريم‌ها نيازهاي ارزي و ريالي فعاليت‌هاي اقتصادي را به نحو مناسب تامين کند.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک ...

بازخريد معکوس ۶۵ هزار ميليارد ريال اوراق توسط بانک مرکزي

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در اين هفته نيز در استمرار جذب نقدينگي، اقدام به بازخريد معکوس ۶۵ هزار و ۸۰۰ ميليارد ريال اوراق کرد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از بانک مرکزي، با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين ...

تغييرات جدول دارايي و بدهي بانک مرکزي در پايان بهار ۱۴۰۰

رقم دارايي‌ها و بدهي‌هاي بانک مرکزي در پايان فصل بهار ۱۴۰۰ به بيش از ۱۰ هزار و ۲۵۵ هزار ميليارد ريال رسيده است.

کاهش ۱.۴ درصدي بدهي ارزي بانک مرکزي در خردادماه ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- بر رسي گزيده‌هاي آماري منتشر شده بانک مرکزي نشان مي‌دهد که بدهي ارزي بانک مرکزي در خردادماه امسال برابر با ۱۸۱ هزار ميليارد تومان بود که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۱.۴ درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

به گزارش روز  پنجشنبه ايرنا، براساس آخرين ...

کداميک از بانک‌ها بيشتر وام دادند؟

بررسي عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور بيانگر اين است که مانده تسهيلات اعطايي در خرداد سال جاري در مقايسه با اسفند سال گذشته رشد ۶.۴ درصدي داشته است.

اقدامات حقوقي بانک مرکزي عليه دولت بحرين آغاز شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي به استناد «موافقتنامه تشويق و حمايت متقابل از سرمايه‌گذاري بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت پادشاهي بحرين» مصوب ۲۳ دي ماه ۱۳۸۲، اقدام حقوقي خود عليه دولت بحرين به خواسته استرداد وجوه سرمايه‌گذاري شده در بانک‌هاي آن کشور را آغاز کرد ...

کفايت سرمايه ۵۰ ميليون دلاري ايجاد آفشور بانک‌ها در مناطق آزاد

سخنگوي دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت:‌ طبق قوانين کفايت سرمايه راه‌اندازي بانک آفشور در اين مناطق ۵۰ ميليون دلار است که براي سرمايه‌گذاران خارجي اين عدد منطقي است.

چالش‌هاي اساسي بانک مرکزي در دولت جديد

يک کارشناس اقتصادي گفت: علاوه بر مسئله رشد نقدينگي و تورم، نظارت بر بانک‌ها و موسسات پولي و اعتباري نيز يکي از چالش‌هاي مهم بانک مرکزي در دولت جديد خواهد بود.

بهاءالدين حسيني هاشمي در گفت‌وگو با خبرنگار ايبِنا با اشاره به چالش‌هاي بانک ...

بيش از ۷۰ درصد تسهيلات بانکي صرف تامين سرمايه در گردش شد

در دو ماهه نخست امسال مجموعا بيش از ۲۷۴ هزار ميليارد تومان تسهيلات از سوي بانک‌ها و موسسات اعتباري به بخش‌هاي کشاورزي، ‌صنعت-معدن، مسکن-ساختمان، ‌ بازرگاني، خدمات و بخش‌هاي متفرقه پرداخت شده که ۷۳.۷ درصد معادل ۲۰۱ هزار ميليارد از اين مبلغ صرف تامين سرمايه در ...

واکسيناسيون کارکنان نظام بانکي از اوايل هفته آينده آغاز مي‌شود

تهران-ايرنا- واکسيناسيون کارکنان نظام بانکي با پيگيري‌هاي بانک مرکزي و شبکه بانکي واکسيناسيون از اوايل هفته آينده آغاز مي‌شود.

به گزارش سه شنبه ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، پيرو تلاش هاي اين بانک از آغاز واکسيناسيون و نامه اخير دکتر کميجاني، رئيس کل بانک ...

رشد اقتصادي سال گذشته به ۳.۶ درصد رسيد

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: سال گذشته به موجب تدابير و اقدامات اتخاذ شده و مديريت و مهار آثار تحريم‌ها، رشد اقتصادي و رشد تشکيل سرمايه ثابت ناخالص داخلي به ترتيب به ارقام ۳.۶ و ۲.۵ درصد رسيد.

سامانه سفته و برات الکترونيکي راه‌اندازي شد

تهران- ايرنا- سامانه سفته و برات الکترونيکي در چارچوب پروژه خزانه‌داري الکترونيک با هدف فراهم آوردن ابزار لازم براي ارائه خدمات الکترونيک در تسهيلات بانکي و براي استفاده در زنجيره تأمين و توزيع، طراحي و راه‌اندازي شد.

به گزارش روز شنبه ايرنا از شبکه اخبار اقتصادي ...

کنترل تورم و تقويت ارزش ريال؛ خروجي استقلال بانک مرکزي

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي معتقد است استقلال بانک مرکزي در فضاي اقتصادي کشورمان، مي‌تواند به تقويت ارزش پول ملي هم کمک کند.

تصويب افزايش سرمايه بانک مهر ايران به ۵۰۰۰ ميليارد تومان

مديرعامل بانک مهر ايران گفت: در جلسه مجمع عمومي عادي سالانه و فوق‌العاده اين بانک با حضور نمايندگان سهامداران مصوب شد ۱۰ درصد سود اين بانک در سال مالي منتهي به پايان اسفند سال ۱۳۹۹ به سهامداران پرداخت و مابقي آن به عنوان سود انباشته در افزايش سرمايه بانک لحاظ شود.

استقبال مشتريان از سپرده‌گذاري بلندمدت در بانک‌ها

بررسي رشد اجزاي نقدينگي نشان مي‌دهد که رشد دوازده ماهه پول در پايان خردادماه سال ۱۴۰۰ کاهش يافته که حاکي از تقويت ماندگاري سپرده‌ها و استقبال بيشتر از سپرده‌گذاري بلندمدت در بانک‌هاست.

تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزي در خردادماه ۱۴۰۰

بانک مرکزي گزارشي از تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات اين بانک در خردادماه ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

جذب بيش از ۱۴ هزار ميليارد پول از بانک‌ها

بانک مرکزي طي هفته جاري در بازار باز و بين بانکي به ميزان ۱۴ هزار و ۴۶۰ ميليارد تومان از بانک‌ها جذب کرد. 

افزايش سرمايه ۲۲۴۳ درصدي بانک دي

مديرعامل بانک دي تحقق افزايش سرمايه اين بانک را سرآغاز تحولي بنيادي و دستاوردي کم‌نظير در نظام بانکي دانست که روند سودآوري و کسب درآمدهاي عملياتي را شتاب خواهد بخشيد.

انتشار داده‌هاي آماري بانکداري اسلامي

داده‌هاي آماري بانکداري اسلامي توسط IFSB براي سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ منتشر شد.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني وضع نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع بانک مرکزي اين هفته استمرار جذب نقدينگي بود و با اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد معکوس به مبلغ ۶۴.۶ هزار ميليارد ريال موافقت کرد.

بررسي آيين‌نامه اجرايي الزام بانک‌ها به ثبت تسهيلات قرض‌الحسنه

سازمان برنامه و بودجه کشور آيين نامه اجرايي بند (و) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور را که با همکاري وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعي تهيه شده،‌ به هيئت دولت ارائه نموده است.

توافق بازخريد معکوس ۶۴.۶ هزار ميليارد ريالي بانک مرکزي

تهران- ايرنا- با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مذکور در اين هفته استمرار جذب نقدينگي بود. از اين رو، بانک مرکزي به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد معکوس به مبلغ ۶۴.۶ هزار ميليارد ريال موافقت کرد.

انتشار اوراق گواهي سپرده سرمايه‌گذاري يک‌ساله با سود ۱۸ درصد

بانک مسکن در راستاي سياست‌هاي بانک مرکزي، انتشار اوراق گواهي سپرده مدت‌دار ويژه سرمايه‌گذاري عام يک‌ساله با نرخ سود علي‌الحساب ۱۸ درصد سالانه و نرخ سود بازخريد ۱۰ درصد سالانه را در دستورکار قرار داد.

ابلاغ انتصاب دکتر کميجاني به عنوان رييس‌کل بانک مرکزي

معاون اول رييس جمهور انتصاب دکتر کميجاني به عنوان رييس کل بانک مرکزي را به وزارت اقتصاد و بانک مرکزي ابلاغ کرد.

صدور مجوز افزايش سرمايه بانک خاورميانه

سازمان بورس و اوراق بهادار با صدور اطلاعيه‌اي در سامانه جامع اطلاع رساني ناشران (کدال)، خبر از افزايش سرمايه بانک خاورميانه داد.

گزارش بانک مرکزي از اثر متغيرهاي بنيادين بر بازار ارز

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد با وجود تشديد تحريم‌هاي اقتصادي از سوي دولت آمريکا در کنار تبعات منفي شيوع ويروس کويد-۱۹ در سطح جهان، تحولات اقتصادي سال ۱۳۹۹ حاکي از عملکرد مناسب اقتصاد کشور و روند رو به بهبود فعاليت‌هاي اقتصادي در کشور است.

۱۴۰۰واحدصنعتي تحت تملک بانک‌هاست

معاون وزير صمت با بيان اينکه در نواحي صنعتي ۱۴۰۰واحد تحت تملک بانک ها داريم،گفت: فعالسازي واحدها از طريق اقاله به صاحب قبلي و يا واگذاري به فرد جديد با ۱۰درصد نقد و ۶۰ماه تقسيط انجام مي شود.

تداوم سياست جذب نقدينگي از سوي بانک مرکزي

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين هفته نيز استمرار جذب نقدينگي بود.

ضربات بودجه‌اي چگونه استقلال بانک مرکزي را هدف مي‌گيرد؟

يک اقتصاددان با اشاره به اينکه استقلال بانک مرکزي نيازمند کاهش استقراض از بانک است، گفت: تا وقتي کسري بودجه از طرف مجلس و دولت وجود داشته باشد و درآمدها هم غيرقابل حصول باشد، تغييري اتفاق نمي‌افتد.

پرداخت ۲۳ هزار ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد

در ۲ ماهه امسال، بيش از ۲۳ هزار و ۵۲۷ ميليارد ريال تسهيلات در قالب پروژه رونق توليد پرداخت شده است.

اصلاح نظام بانکي روي ميز دولت جديد

اصلاح قوانين و نحوه عملکرد نظام بانکي به منظور افزايش کارايي بانک‌ها؛ از اساسي‌ترين مباحثي است که دولت آينده بايد در اين بخش به آن ورود و قوانين تدوين شده در دهه ۵۰ را اصلاح و به روزآوري کند.

جمع دارايي‌هاي حسابرسي نشده بانک ملت اعلام شد

اطلاعات و صورت‌هاي مالي تلفيقي (حسابرسي نشده) ۱۲ ماهه منتهي به پايان سال گذشته بانک ملت در سامانه جامع اطلاع رساني ناشران (کدال)، منتشر شد.

چالش‌هاي پيش روي نظام بانکي

مديرعامل بانک صنعت و معدن در يادداشتي به تشريح چالش هاي پيش روي نظام بانکي در پيشراني مؤثر جهش توليد و شکوفائي اقتصادي کشور پرداخت.

تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزي در ارديبهشت ۱۴۰۰

بانک مرکزي گزارش تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات اين بانک در ارديبهشت ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

«تراکنش بانکي» و انواع آن

اگر با «اينترنت بانک»، «موبايل بانک» و «اس‌ام‌اس بانک» سر و کار داشته‌ايد حتما کلمه «تراکنش» بارها به گوشتان خورده، اما معناي دقيق تراکنش چيست و به چه کاري مي‌آيد؟

قانون بانک مرکزي از طريق لايحه در دستور کار قرار گيرد

بانک مرکزي طي مکاتبه‌اي با رييس مجلس با تاکيد بر اينکه تدوين متن لايحه‌اي منطبق با ضوابط پذيرفته‌شده جهاني را در دستورکار دارد، تقاضا کرد، قانون بانک مرکزي از طريق لايحه دولت در دستورکار قرار گيرد.

رشد ۹۴ درصدي اعطاي تسهيلات به بخش‌هاي اقتصادي در سال ۹۹

تهران- ايرنا- مطابق اعلام بانک مرکزي، تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۱۸ هزار و ۹۸۹ هزار ميليارد ريال بوده که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل ۹ هزار و ۲۳۹ هزار ميليارد ريال (۹۴.۸ درصد) افزايش داشته است.

مهلت ثبت نام و پرداخت تسهيلات کرونايي ابلاغ شد

بانک مرکزي، مصوبات ستاد ملي مديريت کرونا در خصوص مهلت ثبت نام و پرداخت تسهيلات به صاحبان کسب‌وکارهاي به شدت آسيب ديده از کرونا را به بانک‌هاي عامل ابلاغ کرد.

گرفتاري استقراض دولت‌ها از بانک مرکزي

يک کارشناس مسائل اقتصادي با اشاره به اينکه بايد خط قرمز دولت آينده تورم باشد، استقراض از بانک مرکزي به صورت مستقيم و غيرمستقيم و چاپ پول را باعث ايجاد مشکلات بزرگي در اقتصاد دانست.

بانک مرکزي مستقل يا تحت کنترل؟

کنترل نقدينگي،پايه پولي و مهار تورم؛۳ماموريت مهم بانک مرکزي که تنها با تقويت استقلال سياستگذار پولي بدون وابستگي به دولت و مجلس محقق مي‌شود، امري که طرح اخير مجلس ابهامات فراواني پيرامون آن ايجاد کرد.

اصلاح نظام بانکي از درون بانک مرکزي صورت گيرد

يک کارشناس امور بانکي گفت: اصلاح نظام بانکي بايد از درون بانک مرکزي صورت گيرد. به عبارتي ديگر مشکل قانوني وجود ندارد و در اداره تبيين مقررات يا اداره مطالعات بر اين مسائل کار شده است.

ضوابط ناظر بر تملک سهام شرکت تأمين سرمايه توسط بانک‌ها

بانک مرکزي «ضوابط ناظر بر تملک سهام شرکت تأمين سرمايه و واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق سرمايه‌گذاري اختصاصي بازارگرداني توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي» را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

مانده تسهيلات بانکي ۴۹ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۴۳.۷ درصدي مانده سپرده‌ها و ۴۹.۲ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان بهمن ماه ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

انحراف از اهداف اوليه طرح قانون بانک مرکزي مجلس

موضوع سياست گذاري و استقلال بانک مرکزي در طرح قانون بانک مرکزي مجلس از سياست گذار، دشوارتر و نامتعارف‌تر شده‌ و در نهايت بسياري از نيت‌ها و اهدافي که در اين طرح وجود داشت دچار انحراف شده‌ است.

موضع عملياتي بانک مرکزي کاهش جزئي نقدينگي بود

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي اين بانک در اين هفته کاهش جزئي نقدينگي بود و بانک مرکزي با سفارش‌هاي ارسال‌شده بانک‌هاي متقاضي موافقت نکرد.

آخرين وضعيت «عمليات بازار باز» در هفته نخست خردادماه

تهران - ايرنا - بانک مرکزي اعلام کرد: با توجه به پيش‌بيني وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي اين بانک در اين هفته کاهش جزيي نقدينگي بود، به همين علت با سفارش‌هاي ارسال‌شده بانک‌هاي متقاضي براي خريد اوراق مالي اسلامي دولتي موافقت نکرد.

آينده نظام پولي کشور در خطر است!

پس از تصويب طرح مجلس درباره بانک مرکزي، بسياري از کارشناسان نسبت به خطرات اين طرح براي آينده نظام پولي کشور ناشي از اعطاي اختيارات سياسي بيش از اندازه به بانک مرکزي در مقايسه با اختيارات عملياتي هشدار دادند.

پيش‌بيني تداوم رشد اقتصادي مثبت در سال جاري

رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي در راستاي اهداف و وظايف خود مجموعه اقداماتي را در حوزه نظارتي و اصلاح نظام بانکي در دستور کار قرار داده و در حال اجراي آنهاست.

هشدار بانک مرکزي نسبت به وقوع خسارات جبران‌ناپذير در نظام پولي و بانکي

تهران - ايرنا - هيات عامل بانک مرکزي با ابراز نگراني شديد از تصويب کليات طرح مسووليت، اهداف، ساختار و وظايف بانک مرکزي با برشمردن اهم نارسايي‌ها در اين باره، نسبت به خسارات جبران‌ناپذير اجراي آن در نظام پولي و بانکي کشور هشدار داد.

گذار موفق شبکه بانکي به قرن جديد

پيوند فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي با کارکردهاي بانکي از بزرگترين دستاوردهاي نظام بانکي است که بانک مرکزي با محوريت معاونت فناوري هاي نوين اين مهم را راهبري کرده است.

پورابراهيمي: صرافي‌هاي مجازي رمز ارز ساماندهي شوند

جلوگيري از انباشت معوقات بانکي با استفاده از سامانه نظارتي سمات

مجوز اعطاي تسهيلات به کارگزاري‌ها و شرکت‌هاي سرمايه گذاري ابلاغ شد

بانک مرکزي طي ابلاغيه‌اي به مديران عامل بانک‌هاي دولتي و غيردولتي کشور، مجوز اعطاي تسهيلات به کارگزاري‌ها و شرکت‌هاي سرمايه گذاري را صادر کرد.

اثر تضعيف بانک مرکزي، تحميل تورم به اقتصاد است

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: يکي از موضوعات در طرح بانکداري کاهش استقلال بانک مرکزي و محدود شدن اختيارات است. مفهوم استقلال بانک مرکزي اين است که سياست‌گذار پولي بتواند با قوت و قدرت سياست‌هاي خود را اعمال کند و تحت تاثير سياست‌هاي مالي قرار نگيرد و ...

موافقت مجلس با کليات طرح مسئوليت، اهداف و وظايف بانک مرکزي

نمايندگان مجلس با کليات طرح مسئوليت، اهداف، ساختار و وظايف بانک مرکزي جمهوري اسلامي موافقت کردند و اين طرح براي بررسي به صورت دو شوري به کميسيون اقتصادي مجلس ارسال شد.

سيستم نظارتي بانک‌ها بايد اصلاح شود

رئيس کل اسبق بانک مرکزي گفت: قوانين و مقررات در نظام بانکي به درستي اجرا نشده و به همين دليل بايد بخش نظارتي بانک‌ها اصلاح شود.

رشد اقتصادي مسير پايدار تقويت ارزش ريال

يک کارشناس امور اقتصادي با تاکيد بر لزوم جلوگيري از بروز شوک‌هاي جديد اقتصادي، گفت: افت نرخ ارز در کوتاه مدت بر کاهش نرخ تورم و افزايش ارزش ريال موثر بوده و راهکار اساسي اصلاح ساختار است.

ساختار مديريت کل اعتبارت بانک مرکزي به عمليات پولي و اعتباري تغيير کرد

تهران - ايرنا - بانک مرکزي در تکميل چارچوب نوين سياست‌گذاري پولي، ساختار مديريت کل اعتبارات را متناسب با نيازهاي ناظر بر اين تحولات به مديريت کل عمليات پولي و اعتباري تغيير داد.

سياست نظام بانکي در بخش توليد

دبيرشوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي مي‌گويد: سياست بانک‌ها حمايت از توليد و نهايت همکاري با واحدهاي توليدي است؛ ضمن اينکه بانک‌ها واحدهاي توليدي فعالي که به ناچار تملک کرده‌اند را هرگز تعطيل نکرده‌اند.

بيانيه دولت در خصوص عملکرد مديريت ارزي بانک مرکزي

به دنبال انتشار خبر گزارش دادستان تهران در نشست شورايعالي قضائي، در خصوص  پرونده مداخله ارزي، دولت بيانيه‌اي را در اين خصوص صادر کرد.

به گزارش ايبِنا؛ متن بيانيه دولت به اين شرح است: در روزهاي اخير، خبري از گزارش دادستان تهران در نشست ...

موافقت بانک مرکزي با تزريق ۲۱ هزار ميليارد ريال نقدينگي به بانک‌ها

تهران- ايرنا- بانک مرکزي با تزريق ۲۱ هزار ميليارد ريال نقدينگي در قالب توافق بازخريد با سررسيد ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۹ درصد به بانک‌هاي متقاضي موافقت کرد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، پيرو اطلاعيه روز چهارشنبه (۱۵ ارديبهشت‌ماه ۱۴۰۰) مبني ...

مذاکرات وين چه تاثيري بر تورم و قيمت دلار دارد؟

يک کارشناس اقتصاد سياسي با بيان اينکه براي کنترل تورم و رشد توليد ملي بايد ريسک‌هاي ژئوپليتيک کاهش يابد، گفت: اين روزها که شاهد مذاکرات وين و مذاکرات فيمابين ايران و عربستان هستيم، بايد انتظار داشته باشيم که ريسک‌هاي مرتبط با اين موضوع کاهشي و در نتيجه در يک ...

هدفگذاري تورم تعديل مي‌شود

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به دو ناترازي مهم که ريشه اصلي تورم در کشور است، گفت: بزودي هدفگذاري تورمي را تعديل و برنامه جديد را اعلام خواهيم کرد.

آمادگي بانک‌ها براي بازگرداندن اموال تمليکي به صاحبان اصلي

دبيرکل کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: بانک ها براي تسويه بدهي بدهکاران و آزادسازي اموال تمليکي اعلام آمادگي کردند، اما افراد مي‌خواهند وجه التزامي که به اين بدهي‌ها اضافه شده را نپردازند.

دبيرکل کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي با بيان اينکه آنچه ...

۳۸ شرکت دانش‌بنيان، بانکداري ديجيتال ايران را توسعه مي‌دهند

تهران- ايرنا -۳۸ شرکت دانش‌بنيان در تلاش هستند تا فناوري‌هاي مورد نياز براي گسترش بانکداري ديجيتالي را در کشور توسعه دهند.

بانکداري ديجيتال را بايد مدلي از بانکداري کاربردي در عصر حاضر بدانيم که پيشرفت در فناوري‌هاي مورد نياز گام گذاشتن در اين مسير ...

پاسخي در مورد حمله به عملکرد بانک‌ها

کانون صنفي کارکنان شبکه بانکي کشور اعلام کرد: با توجه به رصد دائمي عملکرد شبکه بانکي، اعمال هرگونه تبعيض در زمينه تخصيص منابع و اعطاي تسهيلات به شرکت‌هاي زيرمجموعه بانک‌ها عملاً امکانپذير نيست.

معافيت مالياتي سود سپرده هاي بانکي به ادارات کل مالياتي ابلاغ شد

معاون سازمان امور مالياتي معافيت مالياتي سود سپرده هاي بانکي تا سقف اعلامي شوراي پول و اعتبار را به ادارت کل امور مالياتي استان ها ابلاغ کرد.

انضباط پولي؛ راهکار موثر کنترل نقدينگي در شرايط فعلي

يک کارشناس اقتصادي گفت: در شرايط فعلي، يک راه براي کنترل نقدينگي افزايش انضباط پولي است.

تعيين راهکارهاي پرداخت بدهي‌هاي عراق به ايران

وزير نيرو گفت: سفر هيات عراقي به ايران در خصوص تنظيم ترتيبات مالي براي پرداخت بدهي‌هاي عراق به ايران در زمينه گاز و برق است.

به گزارش ايبِنا، رضا اردکانيان وزير نيرو در ديدار با وزير برق عراق با اشاره به اينکه بخش عمده بدهي‌هاي عراق به شرکت ملي گاز ...

افزايش انضباط در بازار بين بانکي

سياست‌هاي بانک مرکزي در الزام بانک‌ها به نگهداري بخشي از دارايي‌هاي خود به شکل اوراق بدهي دولت و افزايش تدريجي اوراق دولتي در ترازنامه بانک‌هاباعث تقويت انضباط در رابطه شبکه بانکي با بانک مرکزي شد.

به گزارش ايبِنا، يکي از مهمترين سوالاتي که ...

بانک‌ها تا ۲۰ ارديبهشت‌ماه از صدور گواهي عدم پرداخت چک خودداري کنند

تهران- ايرنا- معاون اقتصادي رييس‌جمهوري گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباري از يکم تا بيستم ارديبهشت‌ماه از صدور گواهي عدم پرداخت چک اجتناب کنند.

به گزارش روز شنبه ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، «محمد نهاونديان» پس از جلسه ستاد ملي مقابله با ...

جزييات تصميمات بورسي بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي از موافقت اين بانک با تصميماتي از جمله اعطاي تسهيلات به کارگزاري‌ها و شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري و اصلاح نرخ تسعير دارايي‌هاي ارزي بانک‌ها در راستاي حمايت از بازار سرمايه خبر داد.

اصلاح نرخ تسعير دارايي ارزي بانک‌ها به شرط اعطاي معافيت مالياتي

رييس کل بانک مرکزي از آمادگي اين بانک براي اصلاح نرخ تسعير دارايي ارزي بانک‌ها به شرط اعطاي معافيت ماليات سود ناشي از تسعير خبر داد.

به گزارش ايبِنا، دکتر عبدالناصر همتي، در صفحه اينستاگرامي شخصي خود نوشت: درخصوص درخواست فعالين بازار سرمايه ...

تسهيل مراودات مالي با استفاده از رمزارزهاي حاصل از استخراج داخلي

تسهيل تجارت در شرايط تحريم، يکي از مزاياي تصميم جديد بانک مرکزي براي پرداخت‌هاي ارزي بابت واردات از طريق رمزهاي استخراج شده در داخل کشور است، موضوعي که گامي موثر در مراودات مالي خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ايبِنا؛ بازار رمزارزها به سرعت در ...

خداحافظي با تراکنش‌هاي بدون هويت در شبکه بانکي

تهران - ايرنا - معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي گفت: با دو تصميم مهم، به زودي شاهد عدم وجود تراکنش‌هاي بدون هويت در شبکه بانکي خواهيم بود.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، «مهران محرميان» در صفحه توييتري خود با اشاره به اينکه امروز دو گام مهم براي شفافيت ...

تراکنش‌هاي بدون کد و شناسه ملي برگشت مي‌خورد

از امروز تراکنش‌هاي بدون کد ملي شخص حقيقي و شناسه ملي شخص حقوقي در «پايا» برگشت مي‌خورد.

اصلاح نرخ تسعير دارايي ارزي بانک‌ها به شرط اعطاي معافيت مالياتي

رييس کل بانک مرکزي از آمادگي اين بانک براي اصلاح نرخ تسعير دارايي ارزي بانک‌ها به شرط اعطاي معافيت ماليات سود ناشي از تسعير خبر داد.

تشکيل کارگروه حمايت از توليد ملي در بانک‌ها

رئيس شوراي هماهنگي بانک‌ها گفت: کارگروهي را تعيين کرده ايم که قوانين مخل توليد که مانعي بر سر راه توليد هستند را شناسايي و براي اصلاح آن‌ها را به مراجع مربوطه ارجاع دهيم.

نقش بانکها در خروج ارز از کشور و جهش قيمت

يکي از ابزارهاي بانکها براي خلق پول،شناسايي سود از محل دارايي‌هاي ارزي است که عمده آن را وام‌هاي ارزي نکول شده تشکيل مي‌دهد.اما شعب خارجي بانک‌ها در خلق پول ونوسانات بازار ارز چه نقشي دارند؟

حرکت درست در اصلاح ترازنامه بانک‌ها

يک مدرس دانشگاه گفت: عمليات ريپو مزاياي مختلفي دارد و از جمله آن، اين است که ترازنامه بانک مرکزي متورم نمي‌شود و بانک‌ها نيز همچنان اوراق را در ترازنامه خودشان دارند.

برخورد با بانک‌هايي که به مصوبات نرخ سود پايبند نباشند

دبيرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: اگر با نرخ‌هاي علي‌الحساب، بانک‌ها سودي اضافه‌تر از نرخ مصوب بدهند آن مقدار اضافي مورد قبول و تاييد بانک مرکزي نيست و مشمول ماليات مي‌شود.

تزريق ۵ هزار ميليارد تومان نقدينگي به بانکها

بانک مرکزي با تزريق ۵۰.۰ هزار ميليارد ريال نقدينگي در قالب توافق بازخريد با سررسيد ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۸۰ درصد به بانک‌هاي متقاضي موافقت کرد.

بانک‌ها تمايلي به تمليک بنگاه‌هاي اقتصادي ندارند

مدير اداره ارزيابي سلامت نظام بانکي اظهار داشت: برخلاف برخي تصورات رايج، عموما بانک‌ها و مؤسسات اعتباري تمايلي به تمليک بنگاه‌هاي اقتصادي ندارند چراکه اساساً بانک‌ها تخصص يا نيروي انساني لازم براي سازمان‌دهي مناسب و مديريت يک کارخانه يا بنگاه اقتصادي توليدي ...

بانک‌ها به نرخ‌هاي سود مصوب شوراي پول و اعتبار پايبند باشند

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بانک‌ها بايد به نرخ‌هاي سود مصوب شوراي پول و اعتبار پايبند باشند و در اين زمينه معاونت نظارت بانک مرکزي با تخلفات برخورد خواهد کرد.

صندوق بين‌المللي پول تخمين خود از منابع ارزي ايران را اصلاح کرد

تهران - ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: صندوق بين‌المللي پول تخمين خود از «کل ذخاير رسمي ناخالص» کشور را اصلاح و ميزان آن را ۱۱۵ ميليارد دلار عنوان کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، به دنبال اعتراض بانک مرکزي به صندوق بين المللي پول در تخمين ...

بسته سياستي برگشت ارزهاي صادراتي تصويب شد

تهران - ايرنا - بانک مرکزي اعلام کرد:‌ بسته سياستي برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌هاي ۱۴۰۰-۱۳۹۷ در جلسه کميته ماده (۲) مصوب شوراي عالي هماهنگي اقتصادي به تصويب رسيد.

همتي:اطلاعات صندوق بين‌المللي پول از ذخاير ارزي ايران، اشتباه است

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي گفت: گزارش اخير صندوق بين‌المللي پول از تخمين ميزان ذخاير ارزي بانک مرکزي، يک خطاي فاحش و گزارشي غلط و ناشي از اطلاعات ناقص آنها است

دو مصوبه بانکي هيات دولت

هيات وزيران با اصلاح اساسنامه بانک سپه و انتقال بدهي شرکت خدمات کشاورزي به بانک کشاورزي به حساب بدهي دولت موافقت کرد.

اخطار دژپسند به بانک‌ها

از آنجا که همواره بانک‌ها از سودهاي بانکي تمکين نمي‌کنند، در اين زمينه وزير امور اقتصادي و دارايي جريمه مالياتي براي بانک‌هاي متخلف در نظر گرفته است. 

موافقت بانک مرکزي با واردات در مقابل صادرات سال ۹۷ صادرکنندگان

رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه اين بانک همچنان صادرات ريالي را قبول ندارد، گفت: صادرات ريالي را قبول نداريم ولي بايد مشکل صادرکنندگان آنرا حل کنيم، اگرچه اعتقاد به صادرات ريالي نداريم.

بانک صادرات ايران بر سکوي نخست واگذاري اموال مازاد قرار گرفت

‌بانک صادرات ايران رتبه برتر در شاخص واگذاري دارايي‌هاي مازاد بانک‌ها در بين بانک‌هاي دولتي و خصوصي‌شده را کسب کرد و به همين مناسبت در اين شاخص و شاخص اصلاح ساختار مالي مورد قدرداني وزير امور اقتصادي و دارايي در جلسه شوراي مديران اين وزارتخانه قرار گرفت.

به ...

افزايش سرمايه بانک مرکزي از محل اندوخته احتياطي

سرمايه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از محل اندوخته احتياطي افزايش يافت.

هدايت منابع بانکي به توليد؛ اولويت بانک مرکزي در ۱۴۰۰

يکي از اهدف کليدي امسال بانک مرکزي هدايت منابع بانکي به سمت توليد و رفع موانع پشتيباني بانک‌ها از توليد است.

گزارش فعاليت يک ماهه ۵ بانک در پايان سال ۹۹

گزارش فعاليت ماهانه دوره يک ماهه منتهي به پايان سال ۱۳۹۹ بانک‌هاي پاسارگاد، پارسيان، کارآفرين، خاورميانه و اقتصاد نوين در سامانه کدال منتشر شد.

۵ نکته پيرامون اجراي قانون توسط بانک مرکزي

معاون حقوقي و امور مجلس بانک مرکزي ۵ نکته را درباره توصيه برخي کارشناسان به عدم اجراي تکاليف بودجه‌اي توسط بانک مرکزي مطرح کرد.

موضع تند دکتر همتي در جلسه مجازي با رييس صندوق بين‌المللي پول

رييس کل بانک مرکزي گفت: انتظار داريم، صندوق بين‌المللي پول بدون تبعيض و نفوذهاي ايجاد شده توسط لابي‌هاي سياسي يا فشارهاي وارده از سوي آمريکا، هر چه سريع‌تر به درخواست قانوني ايران پاسخ دهد.

ثبات در سياستگذاري و اختصاص کارآمد منابع بانکي به ظرفيت توليد

رييس کل بانک مرکزي با تشريح اقدامات پشتيباني و رفع موانع از توليد، بر ثبات در سياستگذاري و اختصاص کارآمد منابع بانکي به ظرفيت توليد تاکيد کرد.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر عبدالناصر همتي در مصاحبه با برنامه «نگار» در ...

فروردين؛ آخرين مهلت مجلس به بانک مرکزي جهت اجراي قانون جديد چک

عضو هيات رييسه مجلس با بيان اينکه مسئولان بانک مرکزي قول داده اند از آغاز فروردين ۱۴۰۰، قانون جديد چک به صورت رسمي اجرا شود،گفت:اين آخرين مهلت مجلس به بانک مرکزي جهت اجراي اين قانون است.

افزايش ۹۶ درصدي تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي مختلف اقتصادي

تهران - ايرنا - تسهيلات پرداختي بانک‌ها در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۹ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۱۶۰۶۰ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۷۸۷۴ هزار ميليارد ريال (معادل ۹۶.۲ درصد) افزايش داشته است.

نرخ تسعير ارز بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزي نرخ تسعير اقلام پولي دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي براي گزارشگري مالي پايان سال مالي ۱۳۹۹ را اعلام کرد.

 

 

جلسه مشترک اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس با هيات عامل بانک مرکزي

امروز رييس و اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس ميهمان بانک مرکزي بودند.

آخرين ميزان واگذاري اموال مازاد بانک‌ها اعلام شد

مدير اداره ارزيابي سلامت نظام بانکي اظهار داشت: با تعريف و معيار واحدي که از اموال مازاد ارائه شده بايد اشاره کنم که ميزان اموال مازاد شبکه بانکي در پايان سال ۱۳۹۷ براساس اطلاعات ارائه شده از سوي شبکه بانکي به بانک مرکزي بر اساس ارزش دفتري نزديک به ۲۲۳ هزار ميليارد ريال ...

قدرت بانک مرکزي بايد افزايش يابد

يک اقتصاددان گفت: قدرت بانک مرکزي بايد افزايش يابد تا در کنار آن بتواند ارزش پول ملي را واقعي کند و در سال ۱۴۰۰ بايد ماموريت تقويت ارزش پول ملي دنبال شود.

۱۰ ميليارد دلار ارز ترجيحي توسط بانک مرکزي تامين شد

سخنگوي دولت گفت: با تلاش‌هاي آقاي همتي ۱۰ ميليارد دلار ارز ترجيحي توسط بانک مرکزي تامين شد و براي شش ماهه اول سال آينده نيز ۶ ميليارد دلار ارز ترجيحي در نظر گرفته شده است.

هشدار عالي‌ترين مقام بانک مرکزي را بايد جدي گرفت

رييس کل بانک مرکزي معتقد است بودجه‌۱۴۰۰ با توان رشد بالاي نقدينگي مي‌تواند به انتشار پول پرقدرت و رشد نقدينگي منجر شود؛ هشداري که روند کنترل تورم در چارچوب هدفگذاري سال آينده را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

اعمال روش‌هايي توسط بانک مرکزي براي کنترل نقدينگي و تورم

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به برخي روش‌هاي بانک مرکزي براي دستيابي به کنترل نرخ تورم، گفت: کنترل دالان نرخ سود بين بانکي و جلوگيري از رشد ترازنامه بانک‌ها به کنترل نقدينگي و تورم خواهد انجاميد.

دفاع از کارنامه بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي تامين ارز کالاهاي اساسي،‌ دارو و نهاده‌ها، مواداوليه توليد،پشتيباني از رشد اقتصادي، کنترل نقدينگي،مهار تورم و جلوگيري از وقوع ابرتورم و...را از مهم ترين دستاوردهاي بانک مرکزي دانست.

تکاليف بودجه با کنترل رشد نقدينگي در تناقض است

رييس کل بانک مرکزي نسبت به تناقض تکاليف بودجه‌اي بانک مرکزي با اهداف اين بانک در کنترل رشد نقدينگي هشدار داد.

تعديل نرخ ارز با آزادسازي منابع ارزي و تبعيت از سياست‌ بانک مرکزي

هرگونه اثرگذاري غيرکاشناسي از سوي نهادهاي مرتبط در برنامه‌ريزي بانک مرکزي براي کنترل جريان نقدينگي و تعديل نرخ ارز، آثار نامطلوبي بر نرخ تورم و نقدينگي و در نهايت کاهش ارزش پول ملي خواهد داشت.

تامين بودجه، مهم‌ترين چالش بانک مرکزي در سال ۱۴۰۰

يک کارشناس اقتصادي با بيان اينکه مهم‌ترين چالش در سال آينده چگونگي تامين بودجه است، تصريح کرد: بانک مرکزي بايد از اکنون سناريوهاي مختلفي را براي مواجهه با کسري بودجه طراحي کند.

برگزاري وبينار تخصصي بررسي قانون بانکداري ايران

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران از تدوين طرح قانون بانکداري جمهوري اسلامي ايران و برگزاري وبينار تخصصي براي بررسي مباحث فني و کارشناسي اين طرح خبر داد.

نرخ سود بين بانکي به ۱۹.۷ کاهش يافت

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي در يکي از شبکه‌هاي اجتماعي نوشت: در پايان هفته گذشته و با اقدام‌هايي که بانک مرکزي در مديريت بين بانکي به خصوص استفاده از عمليات ريپو انجام داد، ميانگين نرخ سود بين بانکي به ۱۹.۷ درصد کاهش يافت.

تداوم مذاکرات بانک مرکزي براي وصول مطالبات ارزي ايران

بهمن و اسفند امسال دور جديدي از مذاکرات و پيگيري‌ها براي وصول مطالبات ارزي ايران از کشورهايي مانند عراق، کره جنوبي و ژاپن توسط بانک مرکزي صورت گرفت و بازگشت منابع ارزي کشور جدي‌تر شد.

خودتحريمي عدم پذيرش FATF مانعي در مسير نظام بانکي

سال گذشته، دو لايحه براي الحاق به کنوانسيون‌هاي CFT و پالرمو پس از تصويب در مجلس و رد در شوراي نگهبان، براي تصميم‌گيري نهايي در مجمع تشخيص مصلحت نظام بلاتکليف ماند.

استقلال بانک مرکزي اقدام ضروري براي بهبود سلامت اقتصاد

کارشناس امور بانکي اظهار کرد بانک مرکزي بايد خارج از حيطه سلطه دولت‌ها فعاليت کند و اين امر يکي از مهمترين اقدامات ضروري براي بهبود سلامت اقتصاد کشور خواهد بود.

موافقت بانک مرکزي با تزريق نقدينگي به ۷ بانک و موسسه اعتباري

بانک مرکزي با تزريق ۲۷.۲ هزار ميليارد ريال نقدينگي در قالب توافق بازخريد با سررسيد ۷ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۸۱ درصد به بانک‌هاي متقاضي موافقت کرد.

تمديد تمهيدات بانک مرکزي براي مقابله با شيوع کرونا در سال ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- تمهيدات ويژه بانک مرکزي که پيش از اين با هدف کاهش مراجعه حضوري به شعب بانک‌ها در راستاي مقابله با شيوع ويروس کرونا به شبکه بانکي ابلاغ شده بود در سال ۱۴۰۰ نيز ادامه دارد که بر اساس آن، سقف انتقال وجه کارت به کارت شتابي و درون بانکي به ۱۰۰ ميليون ريال در هر ...

اخذ ماليات از حساب‌هاي بانکي در راستاي مبارزه با پولشويي

مديرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ايران اخذ ماليات از حساب‌هاي بانکي را در راستاي مبارزه با پولشويي عنوان کرد.

دولت اعلام سياست‌هاي ارزي را به بانک مرکزي واگذار کند

رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي سياست‌هاي ارزي در دو سال گذشته را تشريح کرد.

ديپلماسي اقتصادي بانک مرکزي براي آزادسازي منابع ارزي

تلاش‌هاي بي‌وقفه بانک مرکزي کشورمان براي آزادسازي ميلياردها دلار مسدود شده در کشورهايي همچون کره‌جنوبي، ژاپن و عراق، در ماه‌هاي اخير مشهود بوده است.

صفحه اختصاصي قانون جديد چک در وب سايت بانک مرکزي

صفحه اختصاصي قانون جديد چک با هدف اطلاع‌رساني و آموزش محتواي قانون جديد صدور چک به عموم مردم در پايگاه اطلاع رساني بانک مرکزي ايجاد شده است.

پيشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها به دولت

بانک مرکزي پيشنهاد اصلاح برخي مواد اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها و آيين‌نامه ميزان و نحوه دريافت حق‌ عضويت‌ در صندوق ضمانت سپرده‌ها را به هيات دولت ارائه کرد.

حمايت ويژه‌ نظام بانکي از فضاي کسب‌وکار با وجود محدوديت در منابع

رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي و نظام بانکي عليرغم وجود محدوديت‌ها در منابع، توجه ويژه‌اي به قشر اصناف، فضاي کسب و کار و جهش توليد داشته است.

استقلال بانک مرکزي در خدمت منافع عمومي

يک کارشناس اقتصادي گفت: گاهي منافع ملي همراهي بانک مرکزي را مي‌طلبد و استقلال بانک مرکزي بايد به گونه‌اي باشد که با اين منافع در هماهنگي کامل قرار گيرد.

تمديد فرصت امهال مطالبات واحدهاي توليدي تا شهريورماه ۱۴۰۰

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي مصوبه شوراي پول و اعتبار مبني بر تمديد مهلت استفاده از مصوبه اين شورا در خصوص تعيين تکليف بدهي غيرجاري واحدهاي توليدي تا پايان شهوريور ماه ۱۴۰۰ را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

مجوز بانک مرکزي براي افزايش سرمايه بانک دي صادر شد

سامانه کدال خبر از افشاي اطلاعات با اهميت براي بانک دي در بورس داد.

تغييرات ۶ ماهه حجم اسکناس و مسکوک نزد بانک‌ها

حجم اسکناس و مسکوک نزد بانک‌ها با وجود افزايش در ارديبهشت و خرداد امسال تا ۱۲۴.۱ هزار ميليارد ريال، در فصل دوم سال کاهشي شد و در شهريورماه به ۹۸.۵ هزار ميليارد ريال رسيد.

ارايه پيش‌نويس اساسنامه بانک ملي ايران به هيات دولت

در اجراي تکليف مقرر در ماده (۶) قانون تسهيل اعطاي تسهيلات بانکي پيش‌نويس اساسنامه بانک ملي ايران جهت سير مراحل بررسي و تصويب، به هيات دولت ارايه شد.

رشد مثبت اقتصادي در فصل دوم سال به دليل استحکام اقتصاد

قائم مقام بانک مرکزي گفت:‌ رشد مثبت اقتصادي کشور در فصل دوم سال جاري حاکي از تاب آوري و استحکام بالاي اقتصاد کشور است.

نگاهي به برخي اقدامات بانک مرکزي در سالي که گذشت

به عقيده کارشناسان، بانک مرکزي در سال ۱۳۹۹ چند اقدام اساسي را در جهت اصلاح و بهبود عملکرد نظام بانکي به انجام رسانده که براي تحقق هر يک از آنها شايد به سال‌ها زمان و هزينه نياز بود.

۳۵ درصد اموال مازاد بانک‌هاي دولتي به فروش رفت

معاون وزير اقتصاد اظهار داشت: ارايه تسهيلات بانکي در سال جاري نسبت به سال گذشته رشد ۲۵ درصدي داشته است. تسهيلات اعطايي نظام بانکي در سال ۹۸ حدود ۹۷۰ هزار ميليارد تومان بود.

خبر خوش رييس کل بانک مرکزي به بدهکاران بانکي

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: مهلت استفاده از شرايط ويژه امهال بدهي واحدهاي توليدي به بانک‌ها تا پايان شهريور ۱۴۰۰تمديد شد.

ترکيب دارايي‌هاي بانک‌ها اصلاح شد

يکي از اقدامات بانک مرکزي، الزام بانک‌ها به نگهداري ۳ درصد از سپرده‌هاي بخش غير دولتي به صورت اوراق بدهي بوده که سعي شده تا ترکيب دارايي‌هاي بانک‌ها اصلاح شود.

حمايت دستگاه‌ها از بانک مرکزي در مديريت ارزي

دستگاه‌هايي مانند وزارت اقتصاد، صمت، گمرک و ... بايد نقش حمايتي خود از بانک مرکزي در مديريت منابع ارزي را ايفا کنند.

مقابله بانک مرکزي با هزينه‌هاي ضدتوسعه‌اي

يک کارشناس اقتصادي معتقد است بانک مرکزي بايد در اقتصاد ۱۴۰۰، سياست‌هاي مستقلي را در پيش بگيرد و ضمن مقابله با رانت، و دريافت معوقات همه منابع را به سمت توليد و صادرات دانش‌پايه سوق دهد.

خلاصه دارايي و بدهي بانک‌هاي تجاري در پايان پاييز

ميزان دارايي‌هاي خارجي بانک‌هاي تجاري در آذرماه سال جاري بالغ بر ۱۳۱۶/۸ هزار ميليارد ريال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۵۱/۸ درصد رشد نشان مي‌دهد.

ميزان دارايي‌ها و بدهي‌هاي بانک‌هاي تخصصي منتشر شد

بانک مرکزي گزارش خلاصه دارايي‌ها و بدهي‌هاي بانک هاي تخصصي در آذر ماه ۹۹ را منتشر کرد که به طور کلي اين ميزان در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ رشد ۳۵ درصدي داشت. 

رشد ۱۷.۸ درصدي دارايي‌هاي خارجي بانک مرکزي

بانک مرکزي گزارش خلاصه دارايي‌ها و بدهي‌هاي خود در آذرماه را منتشر کرد که بر اين اساس، ميزان دارايي‌هاي خارجي آن با رشد ۱۷.۸ درصدي همراه بود.  

پشت پرده انحراف در جريان ادغام ۵ بانک و مؤسسه

ارزش دارايي بانک مهر اقتصاد با بررسي هيأت کارشناسي در اسفندماه ۹۷، ۲۰ هزارميلياردتومان برآورد شد اما دارايي اين بانک در روز برگزاري مجمع عمومي فوق‌العاده دستکم ۷۰ هزار ميلياردتومان بوده است.

عملکرد ۹ماهه بانک‌ها در پرداخت وام

بررسي آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور حاکي از آن است که مبلغ کل تسهيلات اعطايي در آذر ۹۹ نسبت به اسفندماه سال ۹۸ رشد ۳۰.۸ درصدي داشته است.

بايدها و نبايدهاي بانک مرکزي در سال ۱۴۰۰

يک اقتصاددان بابيان اينکه تا اينجاي کار بانک مرکزي عملکرد مثبتي داشته است، گفت: بانک مرکزي در سال آينده بايد تنها براي تعيين استانداردها و حاشيه نرخ‌ها سياست‌گذاري کند و بگذارد بازار مسير خود را برود.

مواضع صريح رئيس کل بانک مرکزي در مورد نرخ سود

رئيس کل بانک مرکزي با تشريح مواضع اين بانک در خصوص سود بانکي، دلار ۴۲۰۰ توماني، درآمدهاي ارزي و نرخ ارز، گفت: بالا رفتن وام ازدواج منجر به سنگيني اقساط و مطالبه افزايش تعداد ضامنين خواهد شد.

اعتبار پنج هزار ميليارد توماني بانک‌ها براي دو شرکت خودروسازي

رييس کل بانک مرکزي گفت: در کنار انتشار گواهي اوراق مولد (گام)، حدود پنج هزار ميليارد تومان هم اعتبار بانک‌ها براي دو خودروسازي ايران خودرو و سايپا در نظر گرفته شده است.

بانک‌ها چگونه مي‌توانند به جهش توليد کمک کنند؟

رئيس کل بانک مرکزي گفت: در راستاي جهش توليد بانک‌ها بايد حتي الامکان منابع خود را به سمت واحدهاي توليدي هدايت کنند که اين امر اثر مثبتي در رشد اقتصادي خواهد داشت.

متناسب‌سازي ميزان تسهيلات بانک‌هاي خصوصي با سپرده‌ها

رييس کل بانک ‌مرکزي در جلسه شوراي هماهنگي بانک‌هاي استان فارس بر ضرورت رعايت بخشنامه بانک مرکزي براي متناسب‌سازي ميزان تسهيلات اعطايي بانک‌هاي خصوصي با سپرده‌هاي آنها تاکيد کرد.

تأکيد بر توسعه روابط اقتصادي و بانکي ايران و عمان

در ديدار رئيس کل بانک مرکزي کشورمان و وزير خارجه عمان بر توسعه روابط اقتصادي و بانکي ميان دو کشور تاکيد شد.

حمايت از جهش توليد و برخورد با سوءاستفاده کنندگان از منابع بانکي

رييس کل بانک مرکزي و دادستان کل کشور بر ضرورت رفع مشکلات توليدکنندگان واقعي و مقابله با سوءاستفاده کنندگان از منابع بانکي با تعامل بانک مرکزي و قوه قضاييه تاکيد کردند.

نظارت بر ترازنامه بانک‌هاي تجاري براي کنترل نقدينگي

يک کارشناس اقتصادي معتقد است که کم‌هزينه‌ترين روش براي تقويت ارزش پول ملي، کنترل ترازنامه بانک‌هاي تجاري براي جلوگيري از افزايش نقدينگي است.

مزاياي تشکيل بانک‌هاي بزرگ

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: بانک‌هاي بزرگ و قدرتمند مي‌تواند به اقتصاد کشور کمک کنند زيرا اگر تسهيلات در يک نقطه کانوني باشد، به راحتي مي‌تواند به اقتصاد تزريق شود.

مجوز بانک‌ها براي تملک سهام شرکت‌هاي تامين سرمايه

با ابلاغ بانک مرکزي، بانک‌ها و موسسات اعتباري براساس ضوابطي که بانک مرکزي طراحي خواهد کرد مي‌توانند واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق سرمايه‌گذاري و شرکت‌هاي تامين سرمايه را خريداري کنند.

تراکنش‌هاي بانکي فاقد کد شهاب در ساتنا برگشت مي‌خورند

تهران - ايرنا - روابط عمومي بانک مرکزي اعلام کرد: همه تراکنش‌هاي بانکي فاقد «کد شهاب» از ۵ بهمن ماه در ساتنا برگشت مي‌خورند.

شرايط کشور به هيچ وجه به وضعيت بي‌ثبات قبل باز نمي‌گردد

رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي تاکيد کرد که در حوزه سياست گذاري پولي و تأمين مالي کسري بودجه، شرايط امروز کشورمان به هيچ وجه به وضعيت قبلي باز نمي‌گردد و مجموع شرايط نيز همين را نشان مي‌دهد.

بانک ها ۳۰۰ ميليارد تومان اوراق بدهي خريداري کردند

بانک مرکزي نتيجه سي و چهارمين مرحله از حراج اوراق بدهي دولتي در ۳۰ دي‌ماه ۱۳۹۹ را اعلام کرد که بر اساس آن، بانک ها ۳۰۰ ميليارد تومان اوراق بدهي دولتي خريداري کردند.

اگر ارزپاشي مي‌کرديم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه اگر ارزپاشي مي‌کرديم، دلار به ۵۰ هزار تومان و نرخ تورم به ۱۲۰ درصد مي‌رسيد، گفت: درآمدهاي ارزي کشور رو به افزايش است.

بانک ملي افزايش سرمايه مي‌دهد

بانک ملي ايران افزايش سرمايه ۳۶۵ درصدي را در برنامه دارد.

سپرده‌هاي بانکي ۴۰ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۴۰.۷ درصدي مانده سپرده‌ها و ۴۲.۸ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان مهرماه ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

عدم پذيرش تراکنش‌هاي بدون کد ملي يا شناسه ملي از اوايل بهمن ماه

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي از عدم پذيرش تراکنش‌هاي بدون کد ملي يا شناسه ملي از اوايل بهمن ماه خبر داد.

واکنش کانون بانک‌ها به نامه دادستاني درباره نرخ سود تسهيلات

با توجه به طرح برخي موارد مطرح شده از سوي دادستان کل کشور در نامه‌اي به رييس کل بانک مرکزي، کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي نيز برخي توضيحات را در اين خصوص ارائه داد.

امکان تحقق رشد اقتصادي بدون حمايت بانک ها از توليد وجود نداشت

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه امکان تحقق رشد اقتصادي بدون حمايت بانک ها از توليد وجود نداشت، گفت: توقف رشد پول و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذرماه نسبت به آبان، نشانه مهمي از کاهش انتظارات تورمي است و اين نکته سيگنال مثبتي به بازارها تلقي مي‌شود که ...

وعده رئيس کل بانک مرکزي براي ثبات قيمت‌ها و کاهش تورم

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به فروکش کردن هيجانات سياسي، رشد صادرات نفت و گشايش‌هاي آغاز شده، اعلام کرد: اميدوارم به تدريج شاهد آرامش بيشتر در بازارها، ثبات قيمت‌ها و کاهش تورم باشيم. 

 

افزايش ۱۰ هزار ميليارد توماني سرمايه بانک‌هاي دولتي در سال آينده

تهران-ايرنا- سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس گفت: براساس موافقت اين کميسيون، دولت مي‌تواند تا سقف ۱۴۶ هزار ميليارد تومان اوراق مالي اسلامي براي تامين مالي مصارف تعيين شده در بودجه منتشر کند.

بانک مرکزي سياست نرخ موثر ارز را دنبال کند

يک کارشناس مسائل اقتصادي گفت: بانک مرکزي علاوه بر اينکه بايد سياست نرخ موثر ارز را به کار گيرد، بايد اجازه دهد تا نرخ ارز با توجه به تفاوت نرخ تورم داخلي و خارجي تغيير کند.

امضاي صورتجلسه توافقات ايران و عراق در امور بانکي

بغداد –ايرنا-هيات هاي جمهوري اسلامي ايران و عراق در پايان گفت وگوهاي روز سه شنبه خود صورتجلسه توافقات حاصله دو کشور در امور بانکي را امضاء کردند.

اعمال مقررات احتياطي در ترازنامه بانک‌ها

معاون نظارت بانک مرکزي گفت: بانک‌ها فقط زماني مجاز هستند رشد ترازنامه آنها بيشتر باشد که در چارچوب ضوابط و مقرراتي که بانک مرکزي وضع کرده اتفاق بيفتد.

ضرورت مقاومت بانک مرکزي در برابر استقراض

نايب رييس هيات مديره بورس تهران گفت:‌ هرگونه استقراض جديد از بانک مرکزي به معناي خلق پول و ايجاد نقدينگي جديد است که مي‌تواند هدفگذاري‌هاي نرخ تورم را تحت تاثيرات منفي قرار دهد.

جزئيات ادغام ۵ بانک نيروهاي مسلح

معاون نظارت بانک مرکزي با بيان اينکه با ادغام ۵ بانک و موسسه مالي، سپرده بانک سپه به ۴۷۰ هزار ميليارد تومان رسيد، گفت: مقرر شد قبل از ادغام هرکدام از بانکها ۱۰ درصد شعب خود را کاهش دهند.

 

تشکيل بزرگترين بانک کشور با ۴۷۰ هزار ميليارد تومان سپرده

فرهاد حنيفي، معاون نظارت بانک مرکزي طي توضيحاتي نکاتي را درخصوص طرح ادغام بانک هاي وابسته به نيروهاي مسلح تشريح کرد.

وظايف بانک مرکزي در اجراي قانون پايانه‌هاي فروشگاهي وارد مرحله اجرا شد

تهران - ايرنا - معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي گفت: متقاضيان جديد ابزارهاي پرداخت از بهمن ماه بدون تشکيل پرونده مالياتي نمي‌توانند کارت‌خوان يا درگاه پرداخت داشته باشند و پرونده مالياتي دارندگان فعلي کارت‌خوان يا درگاه پرداخت فاقد پرونده نيز به طور خودکار ...

واکنش بانک مرکزي به نامه صمت: بخشنامه به درخواست شما صادر شد!

بانک مرکزي در واکنش به نامه وزارت صمت به رئيس جمهوري، اعلام کرد که اين بخشنامه بر اساس مصوبه وزارت صمت از سوي بانک مرکزي صادر شده است.

اصلاح آيين‌نامه نحوه تسويه بدهي‌هاي قطعي دولت از طريق اسناد خزانه

هيات وزيران آيين نامه اجرايي قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، مربوط به نحوه تسويه بدهي‌هاي قطعي دولت از طريق اسناد خزانه را اصلاح کرد.

بانک مرکزي چگونه «ابربانک سپه» را کنترل خواهد کرد؟

يک مقام مسئول در بانک مرکزي با بيان اينکه تمام تمهيدات براي صيانت ازحقوق سپرده‌گذاران بانکهاي ادغامي انديشيده شده، گفت: تسهيلات‌گيرندگان‌وسپرده‌گذاران همچون سابق همه خدمات را دريافت مي‌کنند.

پروژه بزرگ ادغام بانک‌هاي وابسته به نيروهاي مسلح پايان يافت

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: پروژه بزرگ و مهم ادغام بانکهاي وابسته به نيروهاي مسلح، امروز به پايان رسيد.

اجراي قانون چک به تعويق نيفتاد

کارشناس ارشد حقوق بانکي با تاکيد بر اينکه اجراي قانون چک به تعويق نيفتاده، گفت: فقط اجراي يک بند از الزامات بدليل فراهم نشدن زيرساخت از سوي بانک مرکزي، باکمک مصوبه ستاد کرونا به تعويق افتاد.

بانک مرکزي مسير حرکت نرخ ارز را رصد مي‌کند

رئيس کل بانک مرکزي گفت که اين بانک با تکيه بر قدرت بازارسازي خود، مسير حرکت نرخ ارز را رصد کرده و بر اساس مجموعه اهداف سياستگذاري خود، منابع و ابزارهاي در دسترس آن را مديريت مي‌کند.

بانک‌هاي ايراني در ليست برترين بانک‌هاي اسلامي

در جديدترين گزارش بين‌المللي از ۱۰ بانک برتر اسلامي از لحاظ رشد دارايي‌ها، ايران با سه بانک ملت، پست بانک و کشاورزي رتبه نخست را دارد.

رشد اقتصادي کشور در نيمه نخست سال ۱۳۹۹ به ۱.۳ درصد رسيد

بانک مرکزي اعلام کرد: رشد اقتصادي کشور (به قيمت‌هاي ثابت سال ۱۳۹۰) در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ به عدد ۱.۳ درصد رسيد.

رشد اقتصادي کشور مثبت شد

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: ايستادگي و همت ملت بزرگ ايران در اوج جنگ اقتصادي و کرونا و تلاش فعالين اقتصادي کشور در سال جهش توليد جواب داد.

پايان آذر؛ آخرين مهلت ارائه تقاضاي تسويه بدهي بدهکاران بانکي

بانک مرکزي مهلت تسليم تقاضا به مؤسسات اعتباري براي بهره‌مندي از قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران شبکه بانکي را تا پايان آذرماه تمديد کرد.

مردم چقدر در بانک ها سپرده گذاري کردند؟

بررسي ميزان تسهيلات و سپرده‌هاي بانکي در شش ماهه اول سال جاري بيانگر اين است که بانک‌ها در شهريور ماه بيشترين ميزان سپرده و تسهيلات را داشته‌اند که به تربيت معادل ۸۶.۶ و ۸۶ درصد افزايش يافته‌ است.

همتي: بانک مرکزي از اول دي ماه ترازنامه بانک ها را کنترل مي کند

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي به روند کاهشي انتظارات تورمي و پديدار شدن رشد اقتصادي به خاطر آمارهاي رشد کشاورزي و صنعت کشور اشاره کرد و گفت: بانک مرکزي از اول دي ماه سال جاري ترازنامه بانک ها را به صورت دوره اي کنترل مي کند

ضوابط جديد صدور چک از امروز ۲۲ آذر ۹۹ اجرا مي‌شود

از امروز صدور برگ چک‌هاي جديد در وجه حامل ممنوع بوده و لازم است تمام صادرکنندگان چک‌هاي جديد را صرفاً در وجه گيرنده مشخص ‌صادر کنند و گيرندگان چک نيز از پذيرش چک‌هاي مذکور در وجه حامل خودداري کنند.

به گزارش ايبِنا؛ بر اساس اطلاعيه هاي بانک ...

رفع يکساله محدوديت‌هاي ناشي از چک برگشتي براي بنگاه‌هاي اقتصادي

بانک مرکزي براساس مفاد قانون صدور چک با هماهنگي وزارت صمت و استانداري‌هاي سراسر کشور، رفع محدوديت‌هاي ناشي از چک برگشتي براي بنگاه‌هاي اقتصادي را به مدت يک سال اجرايي کرد.

بانک‌ها حق جلوگيري از برگشت زدن چک‌ها از سوي مشتريان را ندارند

اگرچه برخي استانداران براي مساعدت با فعالان اقتصادي در کسادي بازارها ناشي از کرونا، به بانک‌ها درخواست عدم برگشت زدن چک‌ها را داده‌اند اما دبير کل کانون بانک‌ها اين کار را غيرقانوني مي‌داند.

اجازه خروج سرمايه از کشور را نمي‌دهم

رييس کل بانک مرکزي با اعلام اينکه پيش‌بيني مي‌کنيم که در يکساله منتهي به خرداد ۱۴۰۰ بتوانيم به تورم ۲۲ تا ۲۴ درصدي نزديک شويم، افزود: اجازه خروج سرمايه و واردات کالاهايي که در اولويت نباشد را نمي‌دهم.

رشد حدود ۹ درصدي درآمد بانک‌هاي دولتي

مقايسه بودجه سال ۱۴۰۰ با سال ۹۹ حاکي از رشد حدود ۹ درصدي درآمد بانک‌ها در سال آينده است.

رشد ۵۸ درصدي پرداخت تسهيلات بانک صنعت و معدن

مديرعامل بانک صنعت و معدن اعلام کرد: مجموع تسهيلات اعطايي بانک صنعت و معدن طي ۸ ماه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته به ميزان ۵۸ درصد افزايش پيدا کرده است.

تسهيلات بانکي به بخش بازرگاني ۲ برابر شد

آمار منتشر شده از سوي وزارت صمت نشان مي‌دهد که تسهيلات پرداختي بانک‌ها و شموسسات اعتباري به بخش بازرگاني در نيمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بيش از دو برابر شده است.

اميدها به فعاليت بنگاه‌هاي اقتصادي، تقويت سرمايه‌گذاري و جهش توليد افزايش مي‌يابد

عبدالناصر همتي در يادداشتي از عنايت رهبر معظم انقلاب به کنترل پايه پولي و نقدينگي در جهت مهار تورم و نيز همراهي دولت در تأمين کسري بودجه ۸ ماه اول سال قدرداني و تقدير کرد.

معمارنژاد : بانک تجارت در انجام ماموريت‌هاي خود موفق بوده است

نشست تخصصي تشريح آخرين وضعيت عملکرد بانک تجارت در حوزه‌هاي مالي و بانکداري با حضور معاون بانک و بيمه وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزار شد.

موسسه اعتباري کوثر در بانک سپه ادغام شد

مديرعامل بانک سپه اعلام کرد با برگزاري مجمع عمومي عادي به‌طور فوق‌العاده ساليانه و مجمع فوق‌العاده ادغام موسسه اعتباري کوثر، اين موسسه رسماً در بانک سپه ادغام شد. به گزارش ايبِنا، محمد کاظم چقازردي اظهار داشت: در اجراي مصوبه شوراي راهبري ادغام، بانک سپه با ...

چگونه موسسات اعتباري مجوزدار را بشناسيم؟

بانک مرکزي طي اطلاعيه‌اي براي جلوگيري از خدشه‌دار شدن وجهه نظام بانکي و ايجاد رقابت‌هاي ناسالم و همچنين اطلاع مشتريان بانکي، اسامي همه نهادها و موسسات مالي مجاز را اعلام کرد.

۲۱۲۸.۴ هزار ميليارد ريال تسهيلات براي صنعت و معدن

تهران- ايرنا- مجموع تسهيلات اعطايي به بخش صنعت و معدن در نيمه نخست امسال به رقم دو هزار و ۱۲۸.۴ هزار ميليارد ريال رسيد که درمقايسه با مدت مشابه پارسال ۷۹.۸ درصد رشد نشان مي دهد.

استفاده از عناوين نهادهاي پولي و بانکي، بدون اخذ مجوز ممنوع است

تهران - ايرنا - هرگونه استفاده از عنوان موسسه اعتباري، تعاوني اعتباري، شرکت واسپاري (ليزينگ)، شرکت صرافي و صندوق قرض الحسنه در تابلو، سربرگ، مکاتبات و ... يا اشتغال به اين امور بدون داشتن مجوز از بانک مرکزي ممنوع است.

سياست بانک مرکزي شفافيت و سامانه‌محور شدن فرآيند تخصيص ارز است

تهران - ايرنا - بانک مرکزي با اجراي سياست ارز ۴۲۰۰ توماني به طور مستمر و شفاف، اسامي دريافت کنندگان اين نوع ارز را اعلام کرده و به اين سياست خود ادامه مي‌دهد.

تمهيدات جديد بانکي براي مقابله با شيوع کرونا

با هدف مقابله با شيوع ويروس کرونا، بانک مرکزي تمهيداتي مانند افزايش سقف انتقال روزانه کارت به کارت شتابي و از طريق پرداخت سازها را پيش‌بيني کرده تا ميزان مراجعات حضوري مردم به شعب بانک‌ها کاهش يابد.

ماليات بر تراکنش‌ها، مردم را به راه‌هاي جايگزين وادار مي‌کند

دبيرکانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: وقتي ماليات بابت تراکنش‌ها باشد و هزينه اين تراکنش‌ها، براي استفاده کننده بالا برود، راه‌هاي جايگزيني توسط مردم و طرفين پيدا خواهد شد.

محمدرضا جمشيدي دبير کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي در گفتگو با ...

کاهش تورم با مديريت نرخ سود بين بانکي

تهران- ايرنا- در يک سال گذشته اقتصاد ايران در مواجهه با مشکلاتي مانند تحريم‌هاي ظالمانه و شيوع ويروس کرونا، با عوامل تورم‌زا مواجه شده است؛ بانک مرکزي در اين شرايط با راه‌اندازي عمليات بازار باز و تعيين کريدور نرخ سود بين بانکي، به اقدامات ضدتورمي روي آورده است ...

مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي منصوب شد

مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از سوي دکتر عبدالناصر همتي، منصوب شد.

تاکيدات رييس‌کل بانک مرکزي در مورد تقويت بازار سرمايه

تاکيدات رييس‌کل بانک مرکزي در جلسه شوراي عالي بورس در مورد تقويت بازار سرمايه، منتشر شد.

سه اقدام مهم بانک مرکزي در سال جاري

رئيس کل بانک مرکزي ضمن تشکر از کليه بانکها براي اقداماتشان در راستاي حمايت از جهش توليد گفت: بانک ها حمايت خود از جهش توليد را به صورت عملي نشان داده اند و اين روند استمرار خواهد داشت.

سقف بانک مرکزي براي قيمت فروش ارز خريداري شده از بازار متشکل ارزي

بانک مرکزي به منظور ساماندهي معاملات بازار متشکل ارزي، سقف مجاز قيمت فروش ارز اين بازار را يک درصد بالاتر از «قيمت پاياني سنا» تعيين و اعلام کرد هر کارگزار بيش از۵۰۰هزار يورو حق ذخيره ندارد.

ضرورت رعايت ضوابط مبارزه با پولشويي براي کاهش التهاب بازار ارز

رئيس کل بانک مرکزي بر ضرورت رعايت ضوابط مبارزه با پولشويي براي کاهش التهاب بازار ارز تاکيد کرد.

همتي: پروژه ادغام بانک‌هاي نيروهاي مسلح از مهمترين برنامه‌هاي اصلاح نظام بانکي بود

تهران- ايرنا- عبدالناصر همتي رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي در اينستاگرام تاکيد کرد که پروژه ادغام ۵ بانک وابسته به نيروهاي مسلح در بانک سپه يکي از مهمترين برنامه‌هاي اصلاح نظام بانکي بود که باتدبير مقام معظم رهبري با جديت آغاز و با يک کار فشرده، به ياري خدا به نتيجه ...

لايحه اصلاح برخي محدوديت‌هاي قانون صدور چک ارائه شد

لايحه اصلاح ماده (۵) مکرر الحاقي به قانون صدور چک به منظور تسريع در فرآيند رسيدگي به موضوع تعليق محدوديت در فعاليت بنگاه‌هاي اقتصادي به هيات دولت ارائه شد.

حرکت بازار ارز به سمت نرخ تعادلي

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به اينکه با کاهش عوامل برونزا دست بانک مرکزي براي مديريت بازار بسيط‌تر خواهد شد، افزود: بازار ارز به سمت نرخ تعادلي حرکت مي‌کند.

همتي: بايد انتظارات متراکم شده در بازار ارز تخليه شود

تهران - ايرنا - رييس بانک مرکزي در صفحه اينستاگرام خود نوشت: به صورت طبيعي و در چارچوب فرآيندهاي بازار، بايد اجازه تخليه انتظارات متراکم شده به بازار ارز داده شود. «عبدالناصر همتي» عصر شنبه در ادامه اين يادداشت افزود: در برخي از تحليل ها در خصوص شرايط فعلي بازار ارز، ...

افزايش ۴۸.۸ درصدي سپرده بانک‌هاي تخصصي نزد بانک مرکزي

ميزان سپرده بانک&zwnjهاي تخصصي نزد بانک مرکزي در پايان شهريورماه سال جاري با ۴۸.۸ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲۲۹.۳ هزار ميليارد ريال رسيد.

تعيين تکليف رفع تعهد ارزي صادرات از محل ورود موقت

توافقات بانک مرکزي، گمرک و وزارت صمت حکايت از تعيين تکليف رفع تعهد ارزي صادرات از محل ورود موقت دارد و بانک مرکزي مکلف شده تا منشاء و ميزان تامين ارز اظهارنامه&zwnjهاي صادراتي را بررسي نمايد. به گزارش خبرنگار مهر، در جريان توافقات صورت گرفته ميان بانک مرکزي جمهوري اسلامي ...

عملکرد ۶ ماهه بانک‌هاي تجاري/ دارايي‌هاي خارجي ۴۶.۴ درصد رشد کرد

ميزان دارايي&zwnjهاي خارجي بانک&zwnjهاي تجاري در شهريورماه سال جاري بالغ بر ۷۴۴.۵ هزار ميليارد ريال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۶.۴ درصد رشد نشان مي&zwnjدهد. به گزارش ايبِنا؛ بر اساس گزارش «گزيده&zwnjهاي آماري بانک مرکزي»، وضعيت خلاصه دارايي&zwnjها و بدهي&zwnjهاي بانک&zwnjهاي ...

تغييرات ارقام عمده پولي

سپرده&zwnjهاي جاري در شهريور امسال رشد ۹۰ درصدي و سپرده&zwnjهاي پس&zwnjانداز رشد ۲۸ درصدي را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت؛ همچنين رشد سپرده&zwnjهاي کوتاه&zwnjمدت به بيش از دو برابر رشد سپرده&zwnjهاي بلندمدت رسيد.

تخلف ۳۱ درصدي بانک‌ها از بخشنامه افشاي صورت‌هاي مالي

در حالي ۳۱ درصد بانک&zwnjها از بخشنامه بانک مرکزي در خصوص افشا اطلاعات صورت&zwnjهاي مالي تخطي کرده&zwnjاند که تاکنون مسئولان بانک مرکزي نسبت به اين موضوع واکنش خاصي در رسانه&zwnjها نشان نداده&zwnjاند.

سامانه ارتباطات مردمي بانک مرکزي افتتاح شد

سامانه ارتباطات مردمي بانک مرکزي با حضور رئيس کل بانک مرکزي به صورت رسمي افتتاح شد.

عرضه ارز در سامانه نيما شدت گرفت

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه بسته جديد ارزي در راه است اعلام&zwnjکرد: عرضه ارز در سامانه نيما به سرعت افزايش يافته و روند معاملات حواله&zwnjهاي ارزي رشد خوب و قابل توجهي پيدا کرده است.

عملکرد ضعيف بانک مرکزي در اجراي سامانه نهاب

شناسايي صاحبان حساب هاي بانکي مي&zwnjتواند اثر قابل توجهي در رصد فعاليت هاي سوداگرانه داشته باشد اما علي رغم گذشت ۴ سال از ايجاد سامانه نهاب در سال گذشته، ۴۹ درصد اشخاص حقوقي پوشش داده شده است.

عملکرد شبکه بانکي در اجراي طرح اعطاي تسهيلات کرونا بررسي شد

جلسه «بحث&zwnjوبررسي عملکرد شبکه بانکي در اجراي طرح اعطاي تسهيلات کرونا»، به رياست دکتر اکبر کميجاني، قائم مقام بانک مرکزي، برگزار و بر لزوم تسريع و تسهيل در پرداخت تسهيلات مذکور، تاکيد شد. به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، «جلسه بحث&zwnjوبررسي عملکرد ...

بانک مرکزي به دنبال راهي براي کاهش فشار تورمي در بازارها

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي در اينستاگرام تاکيد کرد: بانک مرکزي به خوبي واقف است که با توجه به وجود شوک منفي عرضه، ناترازي بانک&zwnjها و نياز مالي دولت؛ امروز افزايش نرخ سود بانکي سياستي نيست که توفيق قطعي داشته باشد و برهمين اساس به&zwnjدنبال روش&zwnjهاي ديگري ...

پمپاژ ارز توسط بانک مرکزي براي مديريت بازار

رييس کميته فقهي سازمان بورس و اوراق بهادار ايران با اشاره به لزوم جلوگيري از تقاضاهاي کاذب ارزي، گفت: پمپاژ ارز توسط بانک مرکزي مفيد است، زيرا بايد بازار ارز را مديريت کند. غلامرضا مصباحي مقدم، نماينده سابق مجلس و رييس کميته فقهي سازمان بورس و اوراق بهادار ايران در گفتگو با ...

ايران رييس دوره‌اي گروه ۲۴ شد

رييس کل بانک مرکزي در اجلاس مجازي اخير وزرا و روساي کل گروه ۲۴، رياست دوره‌اي اين گروه را براي مدت دوازده ماه عهده‌دار شد.

افزايش ۲۷ درصدي عرضه ارز در سامانه نيما

تهران ايرنا - حجم عرضه ارز به صورت حواله در بستر سامانه نيما نسبت به روز کاري قبل حدود ٢٧ درصد افزايش يافت.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي بانک مرکزي، براساس اطلاعات دريافتي از معاملات ارزي در بازار دوم، حجم عرضه ارز به صورت حواله (در بستر سامانه نيما) نسبت به روز کاري ...

ورود بازارساز به بازار اسکناس ارز

بانک مرکزي به عنوان بازارساز از امروز روزانه ۵۰ ميليون دلار به بازار متشکل ارزي تزريق خواهد کرد.

تحريم‌هاي جديد بانکي، فضاسازي رواني است

تحليلگر مسائل تحريم با بيان اينکه تحريم ۱۷بانک ايراني پيرو دستور بهمن‌ماه سال گذشته ترامپ عملياتي شده، گفت: در ميدان واقعي اقتصاد ايران، اين تحريم‌ها اثر خود را از دست داده‌اند و رواني است.

اسماعيل صابري : نقدينگي به سمتي مي‌رود که ارزش زماني خود را حفظ و يا به نوعي از تورم فرار کند

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفته که به منظور جلوگيري از رشد يکباره نرخ ارز و همچنين حفظ ارزش پول ملي، بايد کانال‌هايي به منظور هدايت نقدينگي به سمت توليد ايجاد کنيم.

ترازنامه نامتعادل بانکهاچگونه سفره مردم را تحت تأثيرقرارمي‌دهد؟

بانک مرکزي تلاش دارد وضعيت ترازنامه بانک‌ها را بهبود ببخشد؛ ترازنامه‌اي که به اذعان کارشناسان سال‌هاست نابسامان و به عبارتي رها است و زندگي مردم را تحت تاثير قرار داده است.

ابلاغيه ۷ بندي کانون بانک‌هاي خصوصي به شعب

کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي طي ابلاغيه در خصوص رعايت دقيق پروتکل‌هاي بهداشتي در اوج گيري پاندمي کرونا به اعضا اين کانون بر رعايت ۷ بند تاکيد کرد.

سرپرست روابط عمومي بانک مرکزي منصوب شد

رييس کل بانک مرکزي طي حکمي، پويا جبل عاملي را به عنوان سرپرست اداره روابط عمومي اين بانک منصوب کرد.

به گزارش ايبِنا، در متن حکم دکتر همتي آمده است: 

اميد است با اتکال به خداوند متعال و استفاده از تجربيات ارزنده خود در انجام وظايف محوله و ...

مجلس با اصلاح طرح واگذاري سهام مازاد بانک رفاه کارگران موافقت کرد

تهران- ايرنا- نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با اصلاح طرح مربوط به واگذاري سهام مازاد بانک رفاه کارگران موافقت کردند.

سپرده‌هاي بانکي ۳۸ درصد افزايش يافت/ رشد ۳۲ درصدي تسهيلات

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۳۸ درصدي مانده سپرده‌ها و ۳۱.۹ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان تير ماه ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

خريد و فروش ارز مشروط شد

بانک مرکزي اعلام کرد: ايجاد جو رواني نامطلوب و التهاب در بازار ارز جرم محسوب مي شود و هرگونه  خريد وفروش ارز بايد در بانک ها وصرافي هاي مجاز ودر چارچوب مقررات اعلامي بانک مرکزي انجام شود.

پرداخت ۵۹۸ هزار ميليارد تومان تسهيلات بانکي در ۵ ماه نخست سال

رييس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: در پنج ماه نخست سال ۵۹۸ هزار ميليارد تومان تسهيلات توسط بانک‌ها پرداخت شده که از اين مبلغ ۳۰۰ هزار ميليارد تومان سرمايه در گردش است.

افزايش سرمايه ۶۲ هزار ميليارد توماني بانک‌هاي دولتي

سرمايه بانک‌هاي دولتي از ۲۰ هزار ميليارد تومان در سال ۹۸ به ۸۲ هزار ميليارد تومان در سال ۹۹ افزايش يافت.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، وزارت امور اقتصادي و دارايي با انتشار گزارشي از اقدامات انجام شده در بازه زماني شهريور ۹۸ تا مرداد ۹۹ در حوزه اصلاح ...

گزارش عملکرد توليد ناخالص داخلي در فصل اول سال ۱۳۹۹

بانک مرکزي اعلام کرد: رشد اقتصادي غيرنفتي در فصل بهار ۹۹، منفي شش دهم درصد بوده است.

يادداشت رييس کل بانک مرکزي درباره ارقام رشد اقتصادي فصل اول سال

يادداشت جديد رييس کل بانک مرکزي درباره ارقام رشد اقتصادي فصل اول سال ۱۳۹۹ منتشر شد.

يادداشت رييس کل بانک مرکزي درباره جلسه با اعضاي اتاق بازرگاني

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي،‌ نکاتي را درباره جلسه با اعضاي اتاق بازرگاني مطرح کرد.

تداوم تعامل بانک مرکزي با صادرکنندگان

رييس‌کل اين بانک در ديدار با گروهي از صادرکنندگان نمونه کشور و اعضاي هيات رييسه اتاق‌هاي بارزگاني، ضمن قدرداني از عملکرد آنان در بازگشت ارزهاي صادراتي به بررسي و مرور مشکلات آنان در اين مسير پرداخت.

کنترل تورم، پايداري بازارها و تامين ارز؛ اولويت‌هاي بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي ضمن تأکيد بر بهره‌گيري از نقدها و تحليل‌هاي صاحب‌نظران، اولويت‌هاي اصلي بانک مرکزي را کنترل تورم، دستيابي به پايداري بازارها و تامين ارز براي ملزومات مردم دانست.

فروش ارز سهميه‌اي در صرافي‌ها متوقف شد

تهران- ايرنا- صف‌هاي طولاني و البته جنجال برانگيز خريد ارز سهميه‌اي از صرافي‌هاي بانکي، واکنش بانک مرکزي را به همراه داشت و موجب توقف فروش ۲۲۰۰ دلار ارز سهميه‌اي به هر فرد شد.

تامين تقاضاي بازار ارز، پُرقدرت ادامه دارد

بررسي‌هاي ميداني حاکي از آنست که حجم معاملات اسکناس در بازار غيررسمي بسيار پايين بوده و حجم تقاضاي روزانه در بازار رسمي اسکناس نيز طي چند روز اخير رقمي بين ۵ تا ۸ ميليون دلار بوده است.

نرخ سود سپرده‌هاي مدت‌دار در صورت برداشت قبل از سررسيد اعلام شد

بانک مرکزي مصوبه شوراي پول و اعتبار در خصوص تغيير نرخ سود سپرده‌هاي مدت‌دار در زمان برداشت قبل از سررسيد را ابلاغ کرد.

۲۸۰ هزار ميليارد ريال اموال مازاد بانک‌ها فروخته شد

۲۸۰ هزار ميليارد ريال اموال مازاد بانک‌هاي دولتي از دي‌ ماه ۱۳۹۶ تا مرداد ماه سال ۱۳۹۹ فروخته شد.

عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالاي ايران

معاون توسعه بازار بورس کالا گفت: اطلاعيه عرضه اموال مازاد نخستين بانک منتشر شد.

گام‌هاي دولت تدبير و اميد در مسير تحقق اصلاح نظام بانکي

تهران - ايرنا - تاکيد رهبر معظم انقلاب در ديدار با هيات دولت بر انجام اصلاح نظام بانکي بيانگر اهميت اين موضوع در نگاه نظام حکمراني کشور به شمار مي‌رود که دولت تدبير و اميد تاکنون گام‌هاي موثري را براي تحقق اين هدف برداشته است.

توضيحاتي پيرامون افزايش بدهي دولت به بانک مرکزي در دو سال اخير

بانک مرکزي توضيحاتي پيرامون افزايش بدهي دولت به بانک مرکزي در دو سال اخير ارائه کرد.

انتصاب مشاور رسانه‌اي بانک مرکزي و مديرمسئول شبکه خبري ايبِنا

مشاور رسانه‌اي بانک مرکزي و مديرمسئول شبکه خبري ايبِنا از سوي رييس کل بانک مرکزي منصوب شد.

از ابتداي سال؛ ۵۸ هزار ميليارد تومان اوراق دولت به فروش رسيد

رئيس کل بانک مرکزي با ارايه گزارش خلاصه تحولات نقدينگي در مرداد ماه گفت: رشد نقدينگي پنج ماهه نسبت به پايان سال ۹۸ در حدود ۱۲ درصد است.

ارايه گزارش خلاصه تحولات نقدينگي توسط رييس کل بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي با ارايه گزارش خلاصه تحولات نقدينگي در مرداد ماه گفت: رشد نقدينگي پنج ماهه نسبت به پايان سال ۹۸ در حدود ۱۲ درصد است.

واگذاري املاک مازاد بانک ملي ايران سه برابر شد

واگذاري هاي حوزه سهام و اموال مازاد شرکت هاي تابعه بانک ملي ايران از ابتداي سال جاري تا پايان مردادماه معادل سه برابر فروش سال گذشته بوده است.

تشکيل کميته مديريت نقدينگي در بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به تشکيل کميته مديريت نقدينگي گفت: خوشحالم به مردم بگوييم نقدينگي کنترل شده و در ۵ ماهه ابتدايي امسال رشد پايه پولي ۴ درصد و رشد نقدينگي ۱۲ درصد بوده است.

به‌روزرساني فهرست دريافت‌کنندگان ارز نيمايي و دولتي

بانک مرکزي در راستاي شفاف‌سازي و اطلاع‌رساني عمومي فهرست دريافت‌کنندگان ارز دولتي و سامانه نيما را به‌روزرساني و منتشر کرد.

تسريع در روند رسيدگي و پرداخت تسهيلات مرابحه خريد کالا و خدمات

قائم مقام بانک مرکزي خواستار تسريع در روند رسيدگي و پرداخت تسهيلات مرابحه خريد کالا و خدمات شد.

توقف نماد معاملاتي دو بانک و ۲۴ شرکت بورسي

اطلاعات منتشر شده از سوي بورس اوراق بهادار تهران نشان مي‌دهد که تا تا پايان هفته سوم داد و ستدها در بازار سهام، نماد معاملاتي دو بانک و ۲۴ شرکت بورسي ديگر متوقف شده است.

برخي از اقدامات بانک مرکزي براي اصلاح نظام بانکي

رييس کل بانک مرکزي در صفحه اينستاگرام خود برخي اقدامات بانک مرکزي براي اصلاح نظام بانکي را تشريح کرد.

به گزارش ايبِنا، دکتر عبدالناصر همتي در ياداشتي اينستاگرامي برخي از اقدامات بانک مرکزي براي اصلاح نظام بانکي را تشريح کرد. اين اقدامات به شرح زير ...

موافقت شوراي پول و اعتبار با انتشار اوراق وديعه

شوراي پول و اعتبار ضمن موافقت با انتشار اوراق وديعه توسط بانک مرکزي، سقف فردي تسهيلات مسکن روستايي و تسهيلات مسکن ايثارگران را افزايش داد.

آشنايي مردم با بازار بورس موجب هدايت سرمايه ها به سمت جهش توليد

حسين مهري:اقبال عموم مردم به بورس و ورود به بازار سرمايه بيشتر شده و افراد درحال آشنايي بااين بازار هستن وفرهنگ سازي واطلاع رساني ميتواند به اين بازار تعميق دهد و سرمايه ها را بسمت جهش توليد هدايت کند.

تلاش مجلس براي حفظ استقلال بانک مرکزي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، از تلاش مجلس براي حفظ و رعايت استقلال بانک مرکزي خبر داد و گفت: بايد به سمت اقتصادي غيرسياسي حرکت کنيم.

وصول ۱۶ هزار ميليارد تومان از مطالبات بدهکاران بانکي

رئيس کل بانک مرکزي تاکيد کرد: مسئله ارز فقط اقتصادي نيست و مسئله‌اي امنيتي، سياسي و اقتصادي است و نهادهاي امنيتي نيز بايد در اين زمينه همکاري کنند.

چرا چين و روسيه با ايران همکاري بانکي ندارند؟

روايتي تحريف‌شده از علت عدم همکاري بانکي روسيه وچين با ايران طي هفته جاري موجب شد بار ديگر مساله تبعات عدم الحاق ايران به کنوانسيون‌هاي ذيل برنامه اقدام FATF مطرح شده و ضريب پيدا کند.

کاهش ۱۵.۸ درصدي بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي

بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي طي يک سال منتهي به خرداد ماه سال جاري ۱۵.۸ درصد کاهش يافته که اين کاهش عمدتا از ناحيه بانک‌هاي غيردولتي و موسسات اعتباري غيربانکي بوده است.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، براساس آمار بانک مرکزي، بدهي بانک‌ها و موسسات ...

اقدامات سياستي بانک مرکزي در جهت کنترل تورم

تهران - ايرنا - بانک مرکزي با انتشار گزارش «مروري بر تحولات اقتصاد کلان و اقدامات انجام گرفته در بانک مرکزي»، مهمترين اقدامات سياستي جديد بانک مرکزي در ماه‌هاي اخير براي مهار تورم را بررسي کرد.

 بانک مرکزي با انتشار گزارشي مختصر مروري بر تحولات اقتصاد ...

بحران بانکي در کشورهاي درگير بي‌ثباتي سياسي ۲.۵ درصد محتمل‌تر است

يافته‌هاي تحقيقي انجام شده توسط صندوق بين‌المللي پول حاکي از آن است که احتمال بروز بحران بانکي در کشوري که درگير نزاع داخلي و بي‌ثباتي سياسي است، ۲.۵ برابر بيشتر از ساير کشورها است.

رشد ۴۷ درصدي پرداخت تسهيلات بانک صنعت و معدن به واحدهاي توليدي

مديرعامل بانک صنعت و معدن ‌ گفت: پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي در ۴ ماهه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد رشد داشته، در حالي که سال ۹۸ هم نسبت به سال ۹۷ رشدي ۴۵ درصدي داشته‌ايم.

تبعات برداشت از صندوق توسعه را به دولت هشدار داده بوديم

رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي نسبت به خريد منابع ارزي صندوق توسعه ملي که آثاري مشابه استفاده از پايه پولي دارد، هشدار داد.

سقف پرداخت وجه نقد در بانک‌ها ۱۵ ميليون تومان تعيين شد

بانک مرکزي با ابلاغ بخشنامه‌اي به بانک‌ها، سقف مقرر براي پرداخت وجه نقد به ارباب رجوع در سال ۱۳۹۹ را ۱۵ ميليون تومان تعيين کرد.

واگذاري اموال مازاد غيربانکي براي افزايش اعطاي تسهيلات

تهران- ايرنا- عضو هيأت مديره بانک صنعت ومعدن گفت: واگذاري سهام و اموال مازاد غير بانکي راهکاري براي افزايش توان تسهيلات‌دهي و افزايش سرمايه بانک‌هاي دولتي محسوب مي‌شود.

مديرعامل جديد بانک مسکن منصوب شد

وزير امور اقتصادي و دارايي، بنا به پيشنهاد هيات مديره بانک مسکن طي حکمي محمود شايان را به سمت مدير عامل جديد اين بانک منصوب کرد.

نرخ ارز روند نزولي خواهد گرفت

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، بيان داشت:‌ به طور حتم با تدابير دولت به ويژه بانک مرکزي، روند نزولي نرخ ارز آغاز خواهد شد.

لزوم تکميل اطلاعات در سامانه سمات براي اعطاي هرگونه تسهيلات

اعطاي هر گونه تسهيلات به اشخاص حقيقي‏‏‏‏‏/حقوقي صرفاً پس از تکميل اطلاعات درخواستي در سامانه متمرکز الکترونيکي تسهيلات و تعهدات (سمات) و دريافت شماره پيگيري از سامانه مذکور، مجاز خواهد بود.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک ...

۸۰ درصد فايناس و تامين مالي واحدهاي توليدي از طريق سيستم بانکي

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، با تاکيد بر ضرورت فعال شدن بازار سرمايه براي تامين مالي واحدهاي توليدي، گفت: اکنون فشار حداکثري به بانک ها اعمال مي شود.

علي اکبر کريمي در گفتگو با ايبِنا، با بيان اينکه بار اصلي تامين مالي واحدهاي توليدي بر دوش ...

بانک مرکزي، مصوبه تغيير نرخ سود سپرده‌هاي بانکي را ابلاغ کرد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي مصوبه شوراي پول و اعتبار در خصوص سقف نرخ سود علي‌الحساب سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي بانک مرکزي، سقف نرخ سود علي‌الحساب سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري که به پيشنهاد بانک مرکزي و ...

يادداشت رئيس‌کل بانک مرکزي در مورد برنامه‌هاي سامان‌دهي بازار ارز

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي با مردم و فعالان اقتصادي در مورد برنامه‌هاي سامان‌دهي بازار ارز صحبت کرد.

نسبت مانده تسهيلات به سپرده‌هاي بانکي ۷۸.۵ درصد شد

نسبت مانده تسهيلات به سپرده‌هاي بانکي پس از کسر سپرده قانوني در فروردين‌ماه ۱۳۹۹ معادل ۷۸.۵ درصد بوده است

پيش درآمدي بر اصلاحات در نظام بانکي

الگوي مناسب اصلاحات در نظام بانکي بايد در محورهاي مختلف حاکميتي، ساختاري، مالي، توسعه سرمايه انساني و فن‌آوري و تحول ديجيتالي تدوين و تصويب و با اجماع ملي اجرايي شود.

بازگشت ارز صادرکنندگان بايد الزام‌آور شود

عضو هيات علمي دانشگاه تهران اظهار داشت: دولت بايد با اجراي سياست‌هاي بازدارنده و سختگيرانه صادرکنندگان را ملزم کند که ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند.

يادداشت اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي

يادداشت اينستاگرامي جديد رييس کل بانک مرکزي منتشر شد.

تغيير در روش‌هاي بازگشت ارز صادراتي

کمتر از 10 روز ديگر تا پايان مهلت رسمي رفع تعهد ارزي از سوي صادرکنندگان براي صادرات سال ۹۸ باقي نمانده و اکنون، به گفته فعالان اقتصادي، تغييراتي در روش‌هاي بازگشت ارز صادراتي ايجاد شده است.

کسب رتبه اول تحقق سلامت اداري توسط بانک مرکزي

تهران - ايرنا - بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در سال ۱۳۹۸ رتبه اول دستگاه‌هاي اجرايي کشور در مبارزه با مفاسد اقتصادي و تحقق سلامت اداري را کسب کرد.

شناسايي ۲ هزار بنگاه اقتصادي تملک‌شده توسط نظام بانکي

تهران- ايرنا- معاون هماهنگي اقتصادي وزير کشور گفت: اين وزارتخانه توانست براي اولين بار تمامي واحدهاي تملک‌شده توسط شبکه بانکي را در پايان سال ۹۶ را با تعداد  دو هزار و ۲۶ مورد شناسايي کند که با تلاش‌هاي انجام شده در مقطعي تعداد اين واحدها تا ۵۰ درصد کاهش يافت ...

فروش ۴۹.۹ هزار ميليارد ريال اوراق بدهي دولت

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: ۴۹.۹ هزار ميليارد ريال اوراق بدهي دولت در روز سه‌شنبه توسط بانک‌ها، نهادهاي مالي و ساير سرمايه‌گذاران خريداري شد.

به گزارش روز سه‌شنبه بانک مرکزي در اطلاعيه اين بانک درباره اعلام نتيجه حراج اوراق بدهي دولتي آمده ...

تسريع شبکه بانکي در پرداخت تسهيلات به واحدهاي آسيب‌ديده از کرونا

قائم مقام بانک مرکزي بر لزوم تسريع شبکه بانکي در پرداخت تسهيلات به واحدهاي آسيب ديده ناشي از شيوع ويروس کرونا تاکيد کرد.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر اکبر کميجاني، در دومين نشست «بحث و بررسي عملکرد شبکه بانکي در اجراي ...

الزام بانک مرکزي براي ارتقاء امنيت در زيرساخت‌هاي بانکي

معاون فناوري اطلاعات بانک اقتصاد نوين با اشاره به الزام بانک مرکزي در خصوص رفع موارد امنيتي بانک‌ها در سال جاري گفت: هر بانکي براي تحقق اين مهم بايد ازنظر تجهيزات و سيستم‌ها، خود رامورد پايش قرار دهد.

گواهي سپرده يورويي؛تعهدي براي دولت بعد

عبدالناصر همتي در حالي از تصميم براي انتشارگواهي سپرده يورويي خبر داده که فشار دولت به اين بانک در سال ۹۶ براي پيش فروش ارز به جايي نرسيد و اين اقدام مي تواند منجر به تولد«سلطان يورو»شود!

افزايش ۳۱ درصدي مانده سپرده‌هاي بانکي در سال ۹۸

مانده سپرده‌هاي بانکي در پايان سال ۹۸ نسبت به پايان سال ماقبل آن ۳۱.۴ درصد افزايش يافت.

يادداشت جديد اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي

يادداشت جديد اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي منتشر شد.

بانک مرکزي آمار رشد نقدينگي در سه ماهه ابتدايي ۱۳۹۹ را اعلام کرد

بانک مرکزي آمار رشد نقدينگي در سه ماهه ابتدايي سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد که براساس آن حجم نقدينگي در هفته منتهي به ۲۹ خرداد ۱۳۹۹به ۲۶۵۱۴.۶ هزار ميليارد ريال رسيده است.

استقلال عمل بانک مرکزي؛ کليد موفقيت هدف‌گذاري تورم

عضو هيات مديره بانک سامان تاکيد کرد که نکته بسيار مهم و کليدي در موفقيت سياست جديد بانک مرکزي در هدف‌گذاري تورم، استقلال عمل و داشتن اختيارات کافي از سوي دولت است.

مصوبات بيست و پنجمين جلسه شوراي فقهي بانک مرکزي

در بيست و پنچمين جلسه شوراي فقهي بانک مرکزي، مسئله نحوه تامين مالي شرکت‌هاي واسپاري (ليزينگ) توسط بانک‌ها و موسسات اعتباري بررسي شد.

شرايط تاييد صلاحيت مديران واحدهاي تابعه موسسات اعتباري

بانک مرکزي مقررات ناظر بر تاييد صلاحيت داوطلبان تصدي سمت مديريتي در واحدهاي تابعه موسسات اعتباري در داخل يا خارج از کشور و شعب يا دفاتر نمايندگي بانک‌هاي خارجي در ايران را ابلاغ کرد.

نرخ سود در بازار بين بانکي به ۸.۵ درصد رسيد

معاون وزير اقتصاد با بيان اينکه زماني نرخ سود در بازار بين بانکي حدود ۲۸ درصد بود اما اخيرا به ۸.۵ درصد هم رسيد و امروز بر روي ۱۰ درصد ثابت شده است، گفت: کاهش نرخ تامين مالي به نفع همه است.

اقدام خوب بانک مرکزي در کنترل تورم

مديرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ايران، با اشاره به هدف‌گذاري تورمي بانک مرکزي، اين اقدام را به جا و مناسب در شرايط فعلي عنوان کرد.

ماموريت ارزي رييس جمهور به بانک مرکزي

رئيس جمهور از رئيس کل بانک مرکزي خواست به حضور پرقدرت در تامين ارز مورد نياز کالاهاي ضروري مردم و واحدهاي توليدي ادامه داده و درعين حال با همکاري نهادهاي ذيربط نظارت بر بازار ارز را با جديت دنبال کند.

بانک مرکزي درهردو مقوله کنترل نقدينگي ونرخ ارز آگاهانه عمل مي‌کند

يادداشت اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي درباره سياست‌گذاري پولي و ارزي منتشر شد.

مشوق‌هاي صادراتي محرکي براي بازگشت ارز حاصل از صادرات

مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران، تاکيد کرد: مشوق‌هاي صادراتي محرکي براي بازگشت ارز حاصل از صادرات خواهد بود.

افزايش حجم تسهيلات اعطايي بانک‌ها

بررسي آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور حاکي از آن است که مبلغ کل تسهيلات اعطايي در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۲۳.۸ درصدي داشته است.

۲۵۰صادرکننده‌ قلابي که۶.۸ميليارد يورو ارز را خارج از شبکه فروختند

بانک مرکزي از آماري رونمايي کرده که بر مبناي آن،۲۵۰صادرکننده معادل ۶.۸ميليارد يورو ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادي بازنگردانده‌اند. داده‌هايي عجيب و غريب که براي اولين بار اعلام شد.

ضرورت تداوم اصلاح ناترازي بانکها

رييس کل بانک مرکزي ضمن تقدير از عملکرد شبکه بانکي در پرداخت تسهيلات معيشتي ناشي از شيوع ويروس کرونا، بر تداوم نقش بانک‌ها در رونق بازار سرمايه تاکيد کرد.

نرخ‌هاي بازار، ارزش ذاتي دلار نيست

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه نرخ‌هاي کنوني در بازار ارز، ارزش ذاتي دلار نيست، گفت: نرخ خريد و فروش اعلامي صرافي‌هاي منتخب بازار نيز، براي جلوگيري از سفته بازي و آربيتراژ است.

ديگر در تامين ارز براي واردات گشاده‌دستي نمي‌کنيم

رييس کل بانک مرکزي گفت: ديگر مثل گذشته در تامين ارز براي بخش‌هاي مختلف از جمله واردات گشاده دستي نمي‌کنيم و آن را فقط براي تامين مواد اوليه، دارو و کالاهاي اساسي اختصاص مي‌دهيم.

انعقاد تفاهم‌نامه پژوهشکده پولي‌وبانکي و مرکز پژوهش‌هاي مجلس

پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي و مرکز پژوهش‌هاي مجلس به منظور گسترش همکاري‌هاي علمي و پژوهشي در راستاي کمک به تصميم‌سازي مطلوب در حوزه سياست‌گذاري پولي و بانکي کشور تفاهم‌نامه همکاري منعقد کردند.

پايان مهلت استفاده از مزاياي قانون حذف سود مرکب

کارشناس ارشد حقوق بانکي با اشاره به مهلت قانوني براي استفاده بدهکاران از قانون تسهيل تسويه بدهي، گفت: تنها يک هفته به پايان مهلت استفاده از مزاياي قانون حذف سود مرکب وجود دارند.

بازار داغ خريدوفروش کوتاژهاي صادراتي

بانک مرکزي بار ديگر اعلام کرده که مهلت بازگشت ارز صادراتي ۹۸ را تمديد نخواهد کرد؛ تاکيدي که سبب شده تا بازار خريد و فروش کوتاژهاي صادراتي به منظور رفع تعهد ارزي داغ‌تر از هر زمان ديگري باشد.

افزايش فهرست رسته‌هاي کسب و کارهاي آسيب‌ديده از بيماري کرونا

بانک مرکزي اعلام کرد که فهرست کسب و کارهاي آسيب‌ديده از بيماري کرونا به ۱۴ رسته افزايش يافت.

درآمدزايي ۱۰ هزار ميلياردي از حراج اوراق بدهي

رئيس کل بانک مرکزي با اعلام اين که بيش از ۴‌.۵ ميليارد دلار براي انجام واردات تامين شده است‌، گفت: براي تامين کسري بودجه حراج اوراق بدهي دولت  ۱۰ هزار ميليارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت.

کاهش صف‌هاي رفع تعهد ارزي

صف‌ طولاني رفع تعهد ارزي صادرکنندگاني که مي‌خواستند ارز حاصل از صادرات خود را به واردکنندگان واگذار کنند، به يکي از دردسرهاي ماههاي اخيرصادرات تبديل شده بود؛ اما اکنون مسير هموارتر شده است.

نرخ سود بانکي حتما کاهش مي‌يابد

رييس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفـت: براي مثال در حال حاضر که نرخ سود در بازار بين بانکي تعديل شده، اثر مثبتي بر روي بازار سرمايه گذاشت و باعث شد، توجه مردم به بازار سرمايه جلب شود و بازار سرمايه هم رونق گرفت اما وقتي نرخ به صورت دستوري و بالاي 22 درصد تعيين ...

دستورالعمل اجرايي ميزان ارز قابل حمل، نگهداري و مبادله داخل کشور

«دستورالعمل اجرايي مربوط به تعيين ميزان ارز قابل حمل، نگهداري و مبادله در داخل کشور» به موجب بخشنامه شماره ۹۹.۶۴۴۴۵ مورخ ۱۳۹۹.۳.۱۱ به شبکه بانکي کشور ابلاغ شد.

هدف بانک مرکزي در تنظيم نرخ سود بازار بين بانکي محقق شد

مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران با تاکيد بر تصميم صحيح دولت در زمينه صندوق‌هاي ETF، گفت: بانک مرکزي به هدف تنظيم نرخ سود در بازار بين بانکي رسيد.

پاسخ بانک مرکزي به ابهامات هدفگذاري تورم

بانک مرکزي اعلام کرد که قصد دارد نرخ سود و دالان سود بازار بين بانکي را به نحوي تنظيم کند که ميزان انبساط پولي به تدريج کاهش پيدا کرده و عملا رشد تقاضاي کل اقتصاد کنترل شود.

مصوبه شوراي فقهي بانک مرکزي براي حل يکي از معضلات بانکي کشور

تهران- ايرنا- يک کارشناس حقوق بانکي از حل يکي از معضلات فعلي شبکه بانکي و تسهيلات گيرندگان براي امهال مطالبات خبر داد و گفت: با تصويب شوراي فقهي بانک مرکزي، مشکل شرعي استفاده از "عقد مشارکت مدني" براي "امهال مطالبات بانکي" برطرف شده و بانک‌ها مي توانند با ...

چابک‌سازي نظام بانکي در گام دوم انقلاب

نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس يازدهم برنامه‌هاي مجلس جديد در زمينه انجام اصلاحات در قوانين نظام بانکي را تشريح کرد.

مشمولان امهال اقساط وام قرض‌الحسنه درخرداد فقط يک قسط پرداخت کنند

بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي نبايد بيش از يک قسط از مشمولان طرح امهال اقساط وام‌هاي قرض‌الحسنه ماه‌هاي اسفند ۱۳۹۸ و فروردين و ارديبهشت ۱۳۹۹ دريافت کنند.

بانک مهر اقتصاد در بانک سپه ادغام شد

تهران- ايرنا- بانک مهر اقتصاد در ادامه ساماندهي بانک‌هاي نظامي، به عنوان دومين بانک نظامي در بانک سپه ادغام شد.

آغاز ساماندهي بانک‌هاي نظامي با ادغام بانک حکمت در سپه

تهران- ايرنا- بانک حکمت با هدف ساماندهي نظام بانکي به عنوان نخستين بانک نظامي امروز (شنبه) در بانک سپه ادغام شد، در گام بعدي قرار است چهار بانک و موسسه اعتباري انصار، قوامين، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباري کوثر نيز فرايند ادغام را طي کنند.

بخشودگي سود و جرايم تسهيلات زير ۱۰۰ميليون تا پايان خرداد تمديد شد

بانک مرکزي در نامه اي به بانکها بخشودگي سود و جرايم تسهيلات زير ۱۰۰ميليون را تا پايان خرداد تمديد کرد.

سازوکار جديد نحوه محاسبه و نگهداري سپرده قانوني ابلاغ شد

بانک مرکزي سازوکار جديد نحوه محاسبه و نگهداري سپرده قانوني بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي را ابلاغ کرد.

بازارها به نرخ هدف ۲۲ درصدي تورم واکنش نشان دادند

رييس کل بانک مرکزي گفت: اعلام نرخ هدفگذاري شده 22 درصدي براي تورم دو اثر بسيار مهم داشت؛ اول اينکه تمام دستگاه‌هايي که در کنترل تورم نقش دارند بايد پس از اعلام نرخ هدف‌گذاري شده نهايت همکاري با بانک مرکزي را داشته باشند و همچنين شاهد آن بوديم که پس از اعلام نرخ 22 ...

کاهش مصرف و صادرات، اقتصاد آلمان را به رکود کشاند

تهران- ايرنا- رويترز روز دوشنبه نوشت: به دنبال همه‌گيري کرونا و دوران قرنطينه، کاهش مصرف، سرمايه‌گذاري و صادرات اقتصاد آلمان را در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ميلادي به رکود سوق داد.  

به گزارش رويترز، دفتر آمار فدرال آلمان با نگاهي اجمالي به آسيب‌هاي ناشي از بيماري ...

بانک ها موظف به دريافت سفارش فروش سهام عدالت شدند

تهران- ايرنا- بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي مکلفند به نمايندگي از شرکت‌هاي کارگزاري با انعقاد قرارداد نسبت به دريافت سفارش فروش سهام بورسي و فرابورسي متعلق به دارندگان سهام عدالت اقدام کنند.

به گزارش روز شنبه روابط عمومي بانک مرکزي، با توجه به نقش و جايگاه ...

مصادره املاک براي سود مرکب

در حالي که قوانين بالادستي به دنبال رفع موانع توليد هستند، برخي بانک ها با مصادره کارخانه ها به بهانه عدم دريافت اقساط تسهيلات توليد، در تحقق شعار جهش توليد وقفه مي اندازند.

يادداشت دکتر همتي درباره جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي جزييات جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت را تشريح کرد.

پايان تيرماه ۹۹؛ آخرين فرصت ايفاي تعهدات ارزي صادراتي سال ۹۸

صادرکنندگان تا پايان تير ۹۹ فرصت دارند تا تعهدات ارزي صادراتي سال ۹۸ خود را ايفا کنند، در غير اين صورت محدوديت‌هاي بسته سياستي بازگشت ارز حاصل از صادرات و نحوه رفع تعهد ارزي، براي آنها اجرا خواهد شد.

اعلام نحوه تامين ارز مصارف خدماتي مرتبط با تسهيلات ارزي

تهران - ايرنا - بانک مرکزي دستورالعمل مربوط به نحوه تامين ارز بابت مصارف ارزي خدماتي مرتبط با تسهيلات ارزي را ابلاغ کرد.

گام بزرگ دولت براي خصوصي‌سازي واقعي و مردمي‌کردن واگذاري‌ها

تهران- ايرنا- نحوه واگذاري‌هاي دولتي در سال‌هاي گذشته همواره مورد انتقاد بود، زيرا معمولا به جاي خصوصي‌سازي، «خصولتي سازي» صورت مي‌گرفت، اما دولت دوازدهم با عرضه صندوق‌ سرمايه‌گذاري (ETF) گام بزرگي براي مشارکت واقعي مردم در اقتصاد برداشته است.

توضيحات مرتبط در پي طرح مجدد رويه واردات بدون انتقال ارز

بانک مرکزي در پي طرح مجدد رويه واردات بدون انتقال ارز توضيحات ضروري را اعلام کرد.

کاهش سود بانکي به کمتر از ۱۵ درصد در دستور کار نيست

تهران- ايرنا- معاون وزير اقتصاد گفت: در شوراي پول و اعتبار هيچ بحثي براي براي کاهش سود سپرده‌هاي بانکي به کمتر از ۱۵ درصد وجود ندارد.

«عباس معمارنژاد» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا درباره شايعات مربوط به برنامه کاهش سود بانکي، اظهار داشت: آنچه ...

۳ بانک به فهرست پذيره‌نويسي (ETF) افزوده شد

وزارت اقتصاد در اطلاعيه‌اي بانک‌هاي اقتصادنوين، پست بانک ايران و توسعه تعاون را به فهرست بانک‌هاي منتخب جهت پذيره‌نويسي واحدهاي صندوق سرمايه‌گذاري "واسطه‌گري مالي يکم" افزود.

برگزاري حراج اوراق بدهي دولتي در بازار بين‌بانکي

کارگزاري بانک مرکزي در نظر دارد بازار اوليه فروش اوراق بدهي دولتي را در بازار بين‌بانکي ايجاد کند.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، کارگزاري بانک مرکزي در راستاي کاهش هزينه‌هاي معاملاتي، تسهيل دسترسي بانک‌ها و موسسات مالي ...

افزايش تعامل بانک مرکزي و مجلس

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با مثبت ارزيابي کردن اجراي قانون حذف ربح مرکب از سوي بانک ها، گفت: تعامل بانک مرکزي و مجلس افزايش يافته واين امر مي تواند آثار مثبتي را براي نظام بانکي به ارمغان بياورد.

سيدناصر موسوي لارگاني در گفتگو با خبرنگار مشاهده

روند مثبت دسترسي به منابع بانک مرکزي در خارج از کشور

تهران- ايرنا- رئيس‌کل بانک مرکزي با بيان اينکه دسترسي به منابع بانک مرکزي در خارج از کشور روند مثبتي پيدا کرده است، از تامين بيش از ۲.۵ ميليارد دلار در طول ۵۰ روز گذشته از طريق بانک مرکزي و صادرکنندگان غير نفتي خبر داد.

عبدالناصر همتي روز سه شنبه با انتشار يادداشتي در ...

ادامه رونق سهام بانک‌ها در بورس

آمارهاي معاملاتي بورس اوراق بهادار نشان مي‌دهد که صنعت بانکي بعنوان يکي از گروه هاي پيشرو در بورس مورد استقبال سرمايه گذاران قرار گرفته و حجم قابل توجه‌اي از نقدينگي‌ها به سمت اين گروه منتقل شده است.

سقف پرداخت نقدي به مشتريان بانک‌ها ۴۵ ميليون تومان تعيين شد

بانک مرکزي با صدور بخشنامه‌اي به بانک‌ها سقف پرداخت وجه نقد به مشتريان را در موسسات اعتباري ۴۵ ميليون تومان تعيين کرد.

اقتصاد منطقه يورو تا سال ۲۰۲۲ در غل و زنجير کرونا است

بانک مرکزي اروپا اعلام کرد که اقتصاد منطقه يورو احتمالا در نيمه دوم سال ۲۰۲۰ احيا مي‌شود، اما پاندمي کرونا تا سال ۲۰۲۲ مانع از رشدي مشابه سال ۲۰۱۹ خواهد شد.

به گزارش ايبِنا از رويترز، بانک مرکزي اروپا در نشست روز گذشته عمده سياست‌هاي پولي خود ...

آغاز پذيره نويسي صندوق هاي قابل معامله ETF در ۹ بانک از فردا

فروش باقيمانده سهام دولت در بانک‌هاي تجارت، ملت، صادرات و بيمه‌هاي اتکايي امين و البرز در قالب واحدهاي سرمايه گذاري صندوق سرمايه گذاري قابل معامله (ETF) از فردا آغاز مي شود.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، ششم ارديبهشت ...

نقش بانک‌ها در کاهش خروج ارز از کشور

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به تشريح وظايف شبکه بانکي در حمايت از توانمندي‌هاي داخلي پرداخت و گفت: بانک‌ها مي‌توانند در خودکفايي کشور و کمک به اقتصاد موثر باشند.

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي در گفتگو با ايبِنا با بيان ...

رسميت نرخ سود ۱۸ درصدي اوراق گواهي سپرده در بانک‌ها

مديرعامل بانک صادرات با اشاره به تعيين نرخ ۱۵ درصد براي سود سپرده‌هاي بانکي تصريح کرد که در عين حال نرخ سود ۱۸ درصد نيز براي اوراق گواهي سپرده بانک‌ها براي تامين مالي بيشتر به رسميت شناخته شده است.

حجت الله صيدي در گفت‌‎وگو با خبرنگار مشاهده

شرايط تاييد صلاحيت مديران بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزي دستورالعمل نحوه احراز و لغو تاييديه صلاحيت حرفه‌اي مديران موسسات اعتباري را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، طبق بند «ت» ماده ۲۱ «قانون احکام دايمي برنامه‌هاي توسعه کشور» مصوب سال ١٣٩٥ مقرر شده ...

پرداخت ۹۷۴۹ هزار ميليارد ريال تسهيلات بانکي

تهران- ايرنا- تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي اقتصادي در سال ۹۸ حدود ۹ هزار و ۷۴۹ هزار ميليارد ريال بود که در مقايسه با سال ۹۷ رشد ۲۶ درصدي داشته است.

به گزارش روز سه شنبه بانک مرکزي، سهم تسهيلات پرداختي در قالب سرمايه در گردش در کليه بخش‌هاي اقتصادي طي ۱۲ ماهه ...

بيش از ۱۳۷ هزار ميليارد ريال تسهيلات به دانش‌بنيان‌ها اعطا شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: بيش از ۱۳۷ هزار ميليارد ريال تسهيلات در سال ۱۳۹۸ به شرکت‌هاي دانش‌بنيان اعطا شد.

به گزارش روز سه شنبه بانک مرکزي، يک هزار و ۱۰۸ شرکت دانش بنيان در سال گذشته هرکدام به طور ميانگين ۱۲۴ ميليارد ريال دريافت کردند.

ميزان تسهيلات ...

آغاز پذيره‌نويسي سهام شرکت‌هاي دولتي در ۹ بانک از هفته آتي

تهران- ايرنا- وزارت امور اقتصادي و دارايي اعلام کرد: بانک‌هاي ملي، سپه، مسکن، کشاورزي، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض‌الحسنه مهر ايران به عنوان بانک‌هاي منتخب از ۱۴ ارديبهشت‌ماه، آماده پذيره‌نويسي متقاضيان خريداري واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق ...

هم‌انديشي با مسئولان فناوري بانک‌ها براي تسهيل خدمات پرداخت خُرد

يادداشت اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي در مورد تسهيل خدمات پرداخت خرد به مردم با شکل استاندارد و يکپارچه در بانک‌ها منتشر شد.

رسميت نرخ سود ۱۸ درصدي اوراق گواهي سپرده در بانک‌ها

مديرعامل بانک صادرات با اشاره به تعيين نرخ ۱۵ درصد براي سود سپرده‌هاي بانکي تصريح کرد که در عين حال نرخ سود ۱۸ درصد نيز براي اوراق گواهي سپرده بانک‌ها براي تامين مالي بيشتر به رسميت شناخته شده است.

شرايط تاييد صلاحيت مديران بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزي دستورالعمل نحوه احراز و لغو تاييديه صلاحيت حرفه‌اي مديران موسسات اعتباري را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

انجام ۲۶ ميليارد و ۷۱۶ ميليون تراکنش شاپرکي در سال ۱۳۹۸

شبکه پرداخت الکترونيک کشور در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۶ ميليارد و ۷۱۶ ميليون تراکنش در ابزارهاي کارتخوان، ابزار پذيرش اينترنتي و موبايلي به ارزش ۳۱ هزار و ۹۳۹ ميليارد ميليون ريال انجام داده است.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، بررسي مجموع عملکرد دوازده ماهه ...

رشد ۳۲ درصدي ميزان سپرده‌هاي مردم در سيستم بانکي در سال ۱۳۹۸

ميزان سپرده‌هاي مردم در سيستم بانکي کشور در سال ۱۳۹۸ در مقايسه با سال ۱۳۹۷، ۳۲ درصد افزايش يافت.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر همتي گفت: ميزان سپرده هاي مردم نزد سيستم بانکي در پايان سال ۱۳۹۸ نسبت به پايان سال ۱۳۹۷ با ۳۲ ...

عرضه ۵۳۳.۶ ميليون يورو ارز صادراتي در فروردين‌ماه

بررسي عملکرد بازار ثانويه نشان مي‌دهد که در فروردين‌ماه ۱۳۹۹ رقمي معادل ۵۳۳.۶ ميليون يورو ارز حاصل از صادرات در اين بازار به فروش رسيده است.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، معاونت بررسي‌هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران در گزارشي به عملکرد ...

رئيس جديد پژوهشکده پولي و بانکي منصوب شد

تهران- ايرنا- «شاپور محمدي» با حکم رئيس‌کل بانک مرکزي به عنوان رئيس پژوهشکده پولي و بانکي منصوب شد.

به گزارش روز سه شنبه بانک مرکزي، عبدالناصر همتي در حکمي رييس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار را به رياست پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي برگزيد.

پيش از اين، ...

کارکنان بانک‌ها موظف به گزارش تخلف مالياتي هستند

تهران- ايرنا- بانک مرکزي نامه دادستان انتظامي مالياتي در رابطه با ارتکاب جرم مالياتي و مجازات مباشرت در جرم براي کارکنان بانک‌ها را به نظام بانکي ابلاغ کرد که بر اساس آن، گزارش نکردن تخلف مالياتي در حکم مباشرت در جرم خواهد بود.

پيش از اين، دادستان انتظامي مالياتي با ...

نتيجه درخواست وام از صندوق بين‌المللي پول چه شد؟

رئيس کل بانک مرکزي جديدترين و آخرين وضعيت درخواست وام ۵ ميليارد دلاري را اعلام و تشريح کرد.

شفاف‌سازي همتي درباره اعطاي تسهيلات ۷۵ هزار ميليارد توماني

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: يک سوم اين مبلغ به حساب خانوارهاي يارانه‌بگير واريز مي‌شود و بقيه صرف پرداخت وام به واحدهاي کوچک و متوسط توليد کالا و خدمات خواهد شد.

عبدالناصر همتي روز دوشنبه با انتشار يادداشتي در اينستاگرام نوشت: اين روزها، عطف به سابقه برخي ...

تحول بانک‌ها در پساکرونا

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به عملکرد مناسب شبکه بانکي در روزهاي شيوع کرونا، گفت: بانک مي‌توانند شعبات خود را کم کرده و مردم به صورت غير حضوري کارهاي خود را انجام دهند.

ايران؛ نايب رييس اول گروه ۲۴ صندوق بين المللي پول شد

ايران نايب رئيس اول گروه ۲۴ صندوق بين المللي پول شد و معاون اقتصادي بانک مرکزي در جلسه مجازي گروه ۲۴ صندوق بين المللي پول شرکت کرد و به ايراد سخنراني پرداخت.

تکاليف شبکه بانکي براي سازماندهي ظرفيت‌هاي ملي مقابله با کرونا

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي شرح وظايف، اقدامات و تکاليف شبکه بانکي کشور در راستاي سازماندهي ظرفيت‌هاي ملي مقابله با بيماري کرونا را ابلاغ کرد.

مهلت ارايه اسناد حمل در حواله‌هاي ارزي افزايش يافت

مدت زمان ارائه اسناد حمل در خصوص حواله هاي ارزي، تا اطلاع ثانوي براي شرکت‌هاي توليدي به ١١ ماه و براي واحدهاي تجاري به ٨ ماه افزايش يافت.

کرونا سافت‌بانک را در آستانه ثبت بزرگ‌ترين ضرر سالانه قرار داد

گروه مالي سافت بانک ژاپن اعلام کرد که براساس تخمين‌ها، انتظار دارد تا در پايان سال مالي منتهي به مارس صندوق ۱۰۰ميليارد دلاري اين گروه موسوم به ويژن فاند با ضرر ۱۶.۵ ميليارد دلاري مواجه شود.

به گزارش ايبِنا از رويترز، سافت بانک در بيانيه‌اي ...

دادگاه لوکزامبورگ سخنان دکتر همتي را تأييد کرد

دادگاهي در لوکزامبورگ با صدور بيانيهاي گفته هاي مقامهاي ايراني درباره مخالفت مراجع قضايي اين کشور با انتقال داراييهاي مسدود شده ايران به خانوادههاي قربانيان حملات يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ را تاييد کرد.

به گزارش ايبِنا، ‌ دادگاهي در لوکزامبورگ با ...

تسهيلات بانکي ۲۳ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۲۶.۹ درصدي مانده سپرده‌ها و ۲۳ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان آذر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، گزارش بانک مرکزي از وضعيت کل مانده سپرده‌ها و تسهيلات ريالي و ارزي ...

تصميمات موثر بانک مرکزي براي حمايت از بخش توليد

رييس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس بر ضرورت تداوم همراهي شبکه بانکي با واحدهاي توليدي در کشور خبر داد و گفت: تصميمات حمايتي اتخاذ شده بانک مرکزي مورد تاييد مجلس است.

حميدرضا فولادگر در گفتگو با ايبِنا با اشاره به تصميمات صورت گرفته از ...

يادداشت اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي

يادداشت جديد اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي منتشر شد.

عدم دريافت نسخه کاغذي در مکاتبات توسط بانک مرکزي

بانک مرکزي به منظور مقابله جدي با شيوع ويروس کرونا و باهدف کاهش مراجعات، از هم وطنان تقاضا مي‌کند، مکاتبات خود با اين بانک را از طريق دفاتر پيشخوان دولت در سراسر کشور، به صورت الکترونيکي، به آدرس dabirkhaneh@bamarkazi.gov.ir ارسال کنند.

بانک مرکزي، تغيير در سود سپرده‌ها را تکذيب کرد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي با تکذيب تغيير سود بانکي، اعلام کرد: اين بانک برنامه‌اي براي تغيير در نرخ سود سپرده‌ها ندارد.

شايعاتي از روز گذشته در فضاي مجازي درباره احتمال کاهش سود بانکي منتشر شده است. اين شايعه به پيشنهاد يکي از بانک‌هاي خصوصي در اين خصوص باز ...

کاهش بهره به ١٧.۵ درصد

بانک مرکزي در يک بسته پيشنهادي که با بانکها در ميان گذاشته شده، کاهش نرخ سود سپرده هاي بانکي اشخاص حقيقي به ١٧.۵ درصد از اول ارديبهشت را مطرح کرده است.

تعداد چک‌هاي برگشتي ۳.۶ درصد بالا رفت

تهران- ايرنا- بانک مرکزي گزارش داد که در بهمن ۹۸ حدود ٧١٩ هزار فقره چک به ارزش ١١٦ هزار ميليارد ريال برگشت خورده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۳.۶ درصد و از نظر مبلغ ۴.۱ درصد افزايش داشته است

بانک مرکزي برنامه‌اي براي تغيير در شرايط و نرخ سپرده‌ها ندارد

بانک مرکزي اعلام کرد که اين بانک برنامه‌اي براي تغيير در نرخ سود سپرده‌ها ندارد.

آمادگي بانک مرکزي براي اجراي گسترده عمليات بازار باز

رئيس کل بانک مرکزي از آمادگي بانک مرکزي براي اجراي گسترده عمليات بازار باز به منظور کمک به دولت و غلبه بر مشکلات اقتصادي خبر داد.

نبرد با کرونا در شعب بانک‌ها

با وجودي که دولت تصميم گرفته تا تمامي ادارات و سازمان‌ها را براي مقابله با ويروس کرونا تا روز ۱۵ فروردين تعطيل کند، اما بانک‌ها جزو مشاغل حساس محسوب شده و از اين موضوع مستثني شدند.

همتي: بخشي از منابع مسدود شده کشور آزاد مي‌شود

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: با تلاش‌هاي وزارت امور خارجه و بانک مرکزي، احتمال آزاد شدن بخشي از منابع مسدود شده کشور وجود دارد.

«عبدالناصر همتي» روز چهارشنبه در حاشيه نشست هيات دولت با بيان اينکه اين منابع با فشار دولت مشاهده

مهار کرونا و تقويت بهداشت، شرط بهبود اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱

تهران– ايرنا– مديرعامل صندوق بين المللي پول ابراز خوشبيني کرد که با مهار کرونا و تقويت بخش بهداشت، اوضاع اقتصادي جهان در سال ۲۰۲۱ بهبود يابد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاري رويترز از واشنگتن، کريستالينا جورجيوا مديرعامل صندوق بين المللي پول گفت: در ...

بودجه ۱۵۰ ميليارد دلاري براي مقابله با کرونا؛ بدهي کشورهاي فقير تعليق شود

تهران- ايرنا- رئيس بانک جهاني از اختصاص ۱۵۰ ميليارد دلار کمک اين بانک به کشورهاي در حال توسعه براي مقابله و برون رفت از بحران همه گيري ويروس کرونا خبر داد و گفت: اين مبلغ در يک بازه زماني ۱۵ ماهه در اختيار کشورها قرار مي گيرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، ديويد مالپس در ...

عرضه بيش از يک و نيم ميليارد دلار ارز در اسفندماه ۹۸ در بازار ثانويه

تهران – ايرنا – بانک مرکزي اعلام کرد :‌ در راستاي تامين ارز جهت واردات کالاها و مواد اوليه مورد نياز کشور، در اسفندماه جاري بيش از يک و نيم ميليارد دلار در بازار ثانويه ارز ا سوي اين بانک و صادرکنندگان غيرنفتي عرضه شده است.

به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، نرخ ...

افزايش ۲۳ درصدي تسهيلات بانکي

تهران- ايرنا- آمارهاي بانک مرکزي نشان مي‌دهد که مانده تسهيلات بانکي در پايان سه ماهه سوم سال ۹۸ به يک هزار و ۷۴۰ هزار ميليارد تومان رسيده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۳ درصد و نسبت به پايان سال گذشته ۱۵.۴ درصد افزايش داشته است.

بررسي آمار بانک مرکزي نشان دهنده رشد ۲۶ ...

تسويه بدهي بدهکاران بانکي تا پايان خرداد ۹۹ به تعويق افتاد

تهران -ايرنا -دبير مجمع تشخيص مصلحت با اشاره به پاسخ مجمع به استفساريه مجلس گفت: مجمع تشخيص با اصلاح مهلت و مواعيد مصوبه آذرماه خود، تسويه بدهي بدهکاران بانکي را تا پايان خرداد ماه ۱۳۹۹به تعويق انداخت.

به گزارش روز سه شنبه اداره کل روابط عمومي مجمع، محسن رضايي با اشاره ...

بانک مرکزي روش واردات موقت رابلوکه کرد

پرونده ورود موقت کالاها و رفع تعهد ارزي صادرکنندگان از اين روش، در حالي براي دو سال است بلاتکليف مانده که در مقابل ۶۰۰ ميليون دلار واردات، يک ميليارد دلار ارز به کشور برگشته است.

دستورالعمل محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه بانک‌ها ابلاغ شد

بانک مرکزي دستورالعمل محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه مؤسسات اعتباري را اصلاح و ابلاغ کرد.

اعلام آمادگي شبکه بانکي براي تعويق پرداخت تسهيلات

شبکه بانکي براي تعويق پرداخت تسهيلات اعلام آمادگي کرد.

به گزارش ايبِنا،  محمدرضا حسين‌زاده؛ رئيس شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي و کوروش پرويزيان؛ رئيس کانون بانک‌هاي خصوصي از آمادگي شبکه بانکي براي اجراي اين مصوبه خبر دادند.

پيرو ...

ريسک سرمايه‌گذاري در بازار ارز بالاست

رييس‌کل بانک مرکزي نسبت به تصميم اخير وزير اقتصاد براي بازگشت دامنه نوسان بازار سرمايه به روال قبلي واکنش نشان داد.

ادغام بانک‌ها شفافيت عملکرد را افزايش مي‌دهد

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با تاکيد بر ضرورت استمرار دولت در ادغام بانک‌ها، گفت: با ادغام بانک‌ها علاوه بر تشديد نظارت‌ها شفافيت بيشتري نيز ايجاد مي‌شود.

سررسيد وام‌هاي قرض‌الحسنه و تسهيلات برخي کسب‌وکارها به تعويق افتاد

تهران - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: اقساط تسهيلات کسب و کارهايي که به دليل شرايط ناشي از شيوع کرونا دچار مشکل شده‌اند و همينطور اقساط تسهيلات قرض‌الحسنه کليه اشخاص، در ماه‌هاي اسفند ۹۸ و فروردين و ارديبهشت ۹۹ بدون وضع هر گونه جريمه يا کارمزد به زمان انتهاي ...

شرايط امهال مطالبات واحدهاي توليدي اعلام شد

بانک مرکزي مصوبه ستاد تسهيل و رفع موانع توليد که توسط شوراي پول و اعتبار اصلاح شده بود، را ابلاغ کرد.

نحوه مساعدت بانک‌ها به صاحبان کسب وکار فردا بررسي‌ مي‌شود

فردا -سه‌شنبه،‌ دوازدهم اسفند- نحوه مساعدت بانک‌ها به صاحبان کسب‌وکار در جلسه شوراي پول و اعتبار بررسي مي‌شود.

بانک مرکزي استارت کمک به توليد و اشتغال کشور را زد

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: بانک مرکزي با اجراي عمليات بازار باز به طور حتم استارت کمک به توليد و اشتغال کشور را زده است.

تمهيدات بانک مرکزي براي کاهش مراجعات حضوري مردم به شعب

به منظور پيشگيري از شيوع ويروس کرونا، اقدامات لازم براي تسهيل استفاده از درگاه‌هاي غير حضوري و کاهش مراجعات حضوري مردم به شعب و دستگاه‌هاي خودپرداز به صورت موقت پيش بيني و به شبکه بانکي ابلاغ شد.

شرط بانک مرکزي براي انتقال وجه بالاي ۲۰۰ ميليون تومان

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي اعلام کرد، انتقال وجه با مبلغ بالاتر از سقف مشخص، براي اشخاص حقيقي از طريق کليه تراکنش‌هاي بانکي مشروط به درج بابت و در صورت نياز منوط به ارائه اسناد مثبته شد.

ابلاغ دستورالعمل اجرايي قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران بانکي

بانک مرکزي دستورالعمل اجرايي قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران شبکه بانکي را ابلاغ کرد.

نسبت مالکانه به ۱۵ درصد کاهش يافت

براساس بخشنامه بانک مرکزي نسبت مالکانه از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش يافت.

با هيجانات بازار ارز هيجاني برخورد نمي‌کنيم

رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: بانک مرکزي با هيجانات بازار ارز هيجاني برخورد نمي‌کند و توصيه مي‌شود از ورود به دام رواني سفته بازان و سودجويان مردم پرهيز کنند.

عملکرد ۹ ماهه بانک‌ها در پرداخت وام

بررسي آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور حاکي از آن است که مبلغ کل تسهيلات اعطايي در آذر ۹۸ نسبت به اسفند ماه سال ۹۷ رشد ۹.۷ درصدي داشته است.

افزايش سرمايه بانک مرکزي از محل اندوخته احتياطي

مصوبه افزايش سرمايه بانک مرکزي از محل اندوخته احتياطي به اين بانک ابلاغ شد.

به گزارش ايبِنا، هيات وزيران در جلسه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ به پيشنهاد مجمع عمومي بانک مرکزي و به استناد قانون پولي و بانکي کشور با افزايش سرمايه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از محل ...

تبليغات گمراه‌کننده توسط بانک‌ها ممنوع شد

 

بانک مرکزي ممنوعيت تبليغات غيرشفاف و گمراه‌کننده از سوي بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، بانک مرکزي در بخشنامه‌اي به بانک‌ها و موسسات اعتباري غير بانکي اعلام کرد: اخيراً برخي بانک‌ها و ...

حداقل سرمايه تاسيس بانک برون‌مرزي در مناطق آزاد ۵۰ ميليون يورو شد

حداقل سرمايه مورد نياز براي تاسيس بانک برون‌مرزي در مناطق آزاد از ١٠٠ ميليـون يورو به ٥٠ ميليون يورو کاهش يافت.

واکنش همتي درباره انتقال ايران به ليست سياه FATF

رييس کل بانک مرکزي در واکنش به انتقال ايران به ليست سياه FATF، در اينستاگرام نوشت: عملکرد بانک مرکزي به مردم اطمينان داده که چنين وقايعي مشکلي براي تجارت خارجي و ثبات نرخ ارز ايجاد نمي کند.

باقيمانده سهام بانک‌هاي دولتي واگذار مي‌شود

معاون بيمه و بانک وزارت اقتصاد گفت:‌ باقيمانده سهام دولت در بانک‌هاي قابل واگذاري از طريق بورس واگذار مي‌شود.

رييس کل بانک مرکزي: اقتصاد از رکود خارج مي‌شود

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي گفت: شاخص هاي بانک مرکزي نشان مي دهد که اقتصاد با بهبود روند تدريجي اوضاع از رکود خارج مي شود.

« عبدالناصر همتي» روز سه شنبه در يادداشت اينستاگرامي خود نوشت: امروز ۲۲ بهمن ۹۸، درچهل و يکمين سالگرد انقلاب، شاهد حضور پرشور مردم در ...

فروش ۶ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان املاک بانک‌هاي دولتي

وزير اقتصاد اعلام کرد: تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان سهام و ۶ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان املاک بانک‌هاي دولتي فروخته شده است.

گام‌هاي نهايي براي ادغام بانکهاي نظامي

پروسه ادغام بانکهاي نظامي مراحل انتهايي را سپري مي‌کند و آنگونه که بانک مرکزي مي‌گويد کار تا ۸۰درصد پيش رفته؛اما شعب به روال سابق به کار خود ادامه داده و فقط برچسب تعلق به بانک سپه را دارند.

تقويت تمايل مردم براي سرمايه‌گذاري در امور توليدي

عضو کميسيون بودجه مجلس گفت: بانک مرکزي با کاهش نرخ سود بانکي تمايل مردم براي سرمايه‌گذاري در امور توليدي را تقويت کند.

دستورالعمل جديد بانک مرکزي براي صدور بن کارت در بانک‌ها

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي به بانک‌ها و موسسات اعتباري شرايط صدور بن کارت براي وزارتخانه‌ها و شرکت‌ها و موسسات دولتي را اصلاح کرد.

کنترل تورم در کنار حمايت از توليد و رشد اقتصادي هدف بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي هدف کنترل تورم را در کنار حمايت از توليد و رشد اقتصادي دنبال مي کند .

بررسي تقسيط بدهي واحدهاي توليدي در جلسه امروز شوراي پول و اعتبار

مصوبه ستاد تسهيل در خصوص پرداخت ۵ درصد اصل و سود بدهي و يکسال تنفس و تقسيط حداکثر ۵ ساله بقيه بدهي واحد توليدي به بانک، امروز در شوراي پول و اعتبار بررسي مي‌شود.

کميجاني، سرپرست پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي شد

تهران- ايرنا- رييس بانک مرکزي در حکمي «اکبر کميجاني»‌ را به عنوان سرپرست پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي منصوب کرد.

الزام ارائه اسناد در انتقال وجه بيش از ۱۰ ميليارد ريال

انتقال وجه بيش از ده ميليارد ريال به صورت درون بانکي و بين بانکي (ساتنا) بايد همراه با درج بابت و ارايه اسناد مثبته به شعب بانک‌ها باشد.

 

سپرده‌هاي بانکي ۲۹ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۲۹.۲ درصدي مانده سپرده‌ها و ۲۲.۳ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان مهر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

طرح گواهي اعتبار مولد «گام» به مرحله نهايي رسيد

رئيس کل بانک مرکزي گفت: طرح تامين مالي توليد با ظرفيت اوليه ۵۰ هزار ميليارد تومان تأمين اعتبار، از طريق تعدادي از بانک‌هاي دولتي و خصوصي براي حمايت از واحدهاي توليدي فعال کشور اجرايي مي‌شود.

اجراي طرح گام از هفته آينده

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به اجرايي شدن عمليات بازار باز، گفت: بازار پول با عمليات بازار باز کنترل مي شود و فردا اولين حراج اوراق عمليات بازار باز را داريم .

بانک‌ها ديجيتال مي‌شوند

عضو هيات مديره بانک ملت با اشاره به اينکه مقوله ديجيتالي شدن مورد توجه بانک‌ها در دنيا قرار گرفته است،‌ گفت: برخي بانک‌ها در ايران برنامه‌ريزي و مطالعه در اين زمينه را آغاز کرده‌اند.

بانک مرکزي تا حد امکان از فعالان بخش خصوصي و تعاوني حمايت مي‌کند

رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي تا حد امکان از فعالان بخش خصوصي و تعاوني حمايت مي‌کند.

چند نکته در خصوص بانک مرکزي و برنامه تقويت اقتصاد

رييس کل بانک مرکزي در صفحه شخصي خود در اينستاگرام، نکاتي را در خصوص بانک مرکزي و برنامه تقويت اقتصاد مطرح کرد.

کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادي با عمليات بازار باز

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي تاکيد کرد که امروزه بانک هاي مرکزي عمليات بازار باز يا خريد و فروش اوراق را براي دستيابي به اهداف اقتصاد کلان خود، يعني کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادي انجام مي‌دهند.

انسداد حسابهاي بانکي اجاره‌اي؛ کليد خروج از کسري بودجه

دريافت ماليات از پردرآمدها مي‌تواند بخشي از کسري بودجه دولت را جبران کند، اما ترفندهاي فراريان مالياتي از جمله استفاده از حساب‌هاي بانکي اجاره‌اي مانع تحقق اين امر شده است.

کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادي با عمليات بازار باز

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي تاکيد کرد که امروزه بانک هاي مرکزي عمليات بازار باز يا خريد و فروش اوراق را براي دستيابي به اهداف اقتصاد کلان خود، يعني کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادي انجام مي‌دهند.

کاهش هزينه بانک‌ها و بيمه‌ها با تحقق اقتصاد هوشمند

تهران- ايرنا- معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به حرکت نظام بانکي و بيمه‌اي به سوي اقتصاد هوشمند، گفت: استفاده از فناوري‌هاي نوين پنج تا ۶ درصد و طراحي مدل کسب و کار تا ۲۵ درصد از هزينه‌هاي اين شرکت‌ها را کاهش مي‌دهد.

شفاف‌سازي نظام بانکي در نحوه تسهيلات‌دهي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس بر شفاف‌سازي عملکرد بانک‌ها در حوزه تسهيلات‌دهي تاکيد کرد.

سقف خريد و فروش نقدي ارز در بازار متشکل ۵۰ هزار يورو شد

بانک مرکزي در راستاي تسهيل تعاملات ارزي کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ايران اعلام کرد که سقف خريد و فروش نقدي ارز در اين بازار از ۱۰ هزار دلار به ۵۰ هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزها تغيير يافت.

ثبات بازار ارز از قيمت آن براي بانک مرکزي مهمتر است

رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه محدود کردن گردش ريال در کشور در  يک سال گذشته براي کنترل بازار ارز و پول تعيين کننده بود، گفت: براي ما ثبات بازار ارز مهمتر از قيمت ارز است.

پيشنهاد اصلاح سازوکار وثيقه‌گيري در بانک‌ها

سخنگوي کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس بر ضرورت ساماندهي عملکرد بانک‌ها از حيث وثيقه‌گيري در ارايه تسهيلات تاکيد کرد.

بانک مرکزي قانون "تسهيل تسويه بدهي بدهکاران" را ابلاغ کرد

بانک مرکزي طي بخشنامه‌اي قانون "تسهيل تسويه بدهي بدهکاران" معروف به "قانون حذف ربح مرکب" را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

امکان دريافت تسهيلات حوادث غيرمترقبه براي بدهکاران بانکي

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي اعلام کرد که بدهي و معوقات و چک برگشتي احتمالي آسيب‌ديدگان مانع از دريافت تسهيلات موضوع حوادث غيرمترقبه نيست.

انتشار ۳۵ هزار ميليارد تومان اوراق رهن ثانويه در صورت مجوز بانک مرکزي

مديرعامل بانک مسکن اظهار داشت: در بخش تسهيلات مشارکت مدني، ۳۱۰۰ ميليارد تومان تسهيلات پرداخت شده که ۵۰ درصد افزايش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته است و با اين تسهيلات ۵۶ هزار واحد ساخته شد که در اين بخش رشد ۵۲ درصدي داشتيم.

عمليات بازار باز در بانک مرکزي آغاز شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در چارچوب سياستگذاري جديد پولي با هدف مديريت نرخ سود در بازار بين بانکي و کنترل نقدينگي و مهار تورم، از آغاز به‌کار اجراي عمليات بازار باز در اين بانک خبر داد.

بانک‌ها جزو ۱۰ صنعت با ارزش بازار سهام شدند

تازه‌ترين آمارهاي منتشر شده نشان مي‌دهد بانک‌ها و موسسات اعتباري در ميان ۱۰ صنعت بزرگ بورس و فرابورس از نظر ارزش معاملات تا پايان آذر سال ۹۸ قرار گرفتند.

چه مقرراتي درباره صدور چک تضميني تمديد شد؟

شوراي عالي هماهنگي اقتصادي مصوبه اين شورا در مورد چک‌هاي تضميني را يکسال تمديد کرد و بر اين اساس شرايط صدور چک تضميني در يکسال آينده نيز براساس مصوبه قبلي اين شورا خواهد بود.

بررسي پيشنهاد افزايش سرمايه بانک‌هاي دولتي

وزير اقتصاد از بررسي پيشنهادات افزايش سرمايه بانک‌هاي دولتي بين اين وزارتخانه، بانک مرکزي و سازمان برنامه و بودجه خبر داد.

رابطه دولت و بانک مرکزي در طرح جديد بانکداري

براساس طرح بانکداري ۵ وظيفه بانکداري دولت، کارگزاري دولت در بازارهاي بين‌المللي، مشاوره و گزارش‌دهي به دولت و مجلس، پرداخت تنخواه به دولت و عامليت فروش ارزهاي دولتي بر عهده بانک مرکزي گذاشته شده است.

بانک مرکزي از هيچ تلاشي براي حفظ ثبات بازار ارز دريغ نمي‌کند

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي گفت: اين بانک از هيچ تلاشي براي خنثي سازي فشار حداکثري به مردم ايران و براي حفظ و تداوم ثبات در بازار ارز و پول و نيز ساير بازارها، فروگذار نخواهد کرد.

برات کريمي مديرعامل بانک دي شد

در پي برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق‌العاده بانک دي و انتخاب اعضاي جديد هيات‌مديره، برات کريمي به عنوان مديرعامل جديد بانک دي منصوب شد.