شماره اول نشريه اخبار کانون منتشر شد

شماره اول نشريه " اخبار کانون " حاوي مهمترين رويدادهاي ماه کانون با هدف اطلاع رساني به اعضاء و معرفي ظرفيت هاي جديد اين نهاد به سيستم بانکي و ساير نهادها و سازمان هاي مرتبط با فعاليت توسعه صنعتي کشور در قطع 25 ...

سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري خواستار استفاده از ظرفيت هاي کانون شد

سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري در ابلاغيه اي به مديريت هاي استاني اين سازمان ضمن خواستاري بهره گيري از ظرفيت ها و توانمندي هاي کانون و مشاوران عضو اين نهاد، زمينه هاي بالقوه همکاري بين کانون و سازمان ...

کليد بازگشت حيات اقتصادي به مناطق حادثه ديده

هماسادات گوشه بر ضرورت به کارگيري تجارب گذشته در بازسازي مناطق سيل زده تاکيد کرد و کليد بازگشت حيات اقتصادي به اين مناطق را مشارکت مردم براي بازسازي Sme  ها دانست.   


يادداشت رييس کل درباره آمارهاي سامانه‌هاي حاکميتي بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي گفت: آمارهاي سامانه‌هاي حاکميتي بانک مرکزي حکايت از روند بسيار شتابان ميزان و مبلغ تراکنش‌هاي بانکي در سال ۹۷ دارد.

هشتمين نشست رييس کل بانک مرکزي با اقتصاددانان برگزار شد

هشتمين نشست دوره‌اي رييس کل بانک مرکزي با اقتصاددانان عصر ديروز با محوريت موضوعاتي همچون بازار متشکل ارزي، عمليات بازار باز، نقدينگي و تورم برگزار شد.

تفاهمنامه محرمانه بانک ملت با دولت انگليس براي دريافت غرامت

مديرعامل بانک ملت با بيان اينکه تفاهمنامه‌اي با انگليسي‌ها درباره نحوه دريافت غرامت داريم که کاملا محرمانه است، گفت: به دنبال تهاتر غرامت با کالا نيستيم و شرايط هم اين گونه ايجاب نخواهد کرد که به جاي پول کالا ...


ميزان سرمايه تاسيس شعب بانک‌هاي خارجي در کشور

بر اساس دستورالعمل بانک مرکزي، سرمايه تاسيس شعبه بانک‌هاي خارجي حداقل ۱۰ ميليون يورو براي شعبه نوع اول و ۵ ميليون يورو براي شعبه نوع دوم است.

اصلاح نظام بانکي پيش نياز سياستگذاري پولي

تداوم روند استقراض بانک‌ها از بانک مرکزي سبب اخلال در سياستگذاري پولي و افزايش تورش در نيل به اهداف اقتصاد کلان خواهد شد.

بانک مرکزي دستورالعمل رفع تعهد ارزي صادرکنندگان را اصلاح کرد

بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران دستورالعمل و ضوابط اجرايي «رفع تعهد ارزي صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات کالا به چرخه اقتصادي کشور» را اصلاح و به دستگاه‌هاي ذيربط ابلاغ کرد.


سياست گذاري مناسب بانک مرکزي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: سياست درست بانک مرکزي التهاب خريد و فروش ارز، طلا و سکه و حتي مسکن را کاهش داد.

افزايش توان تسهيلات‌دهي بانک‌ها با فروش امول مازاد

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: خروج بانک‌ها از بنگاه‌داري و تعيين تکليف اموال مازاد موجب افزايش توان نظام بانکي در تسهيلات دهي مي‌شود.

رکود اقتصادي مانع فروش اموال مازاد بانک‌هاست

رييس پيشين پژوهشکده پولي و بانکي اظهار داشت: بخشي از اموال بانک‌ها در قالب ساختمان است که دليل آن سودآوري اين بخش بود اما در حال حاضر بيشتر آنها يا نصف کاره مانده و يا اگر به اتمام رسيده مشتري لازم را ندارد. به طور ...


برگزاري کنفرانس بين المللي مديريت پروژه

به اطلاع اعضاي محترم کانون مي رساند پانزدهمين کنفرانس بين المللي مديريت پروژه در تاريخ 4 و 5 اسفند ماه سال جاري با همکاري گروه پژوهشي صنعتي آريانا و انجمن مديريت پروژه ايران برگزار خواهد شد. 

برگزاري سومين دوره مسابقات ملي چالش هاي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات

به آگاهي اعضاي محترم کانون مي رساند سومين دوره مسابقات ملي چالش هاي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات با عنوان «ICT  Challenge» توسط دانشگاه صنعتي شريف در روزهاي 24 و 25 مرداد ماه سال جاري برگزار خواهد شد. 

دومين همايش معافيت هاي مالياتي «چگونگي و شرايط استفاده از معافيت هاي قانوني»

به اطلاع اعضاي محترم کانون مي رساند دومين همايش معافيت هاي مالياتي با حضور مدير کل امور مالياتي تهران در 24 تيرماه 1398 در هتل بين المللي المپيک برگزار خواهد شد. 


آيا سياست مديريت نرخ ارز بانک مرکزي حرکت در مسير درست است؟

هرچند ممکن است تلاش بانک مرکزي از روش‌هاي ايده‌آل و مبتني بر کارکرد آزاد نظام قيمت‌ها فاصله داشته باشد، اما مي‌توان آن را روش مطلوب ممکن در چارچوب محدوديت‌هاي سياستگذار پولي تلقي کرد.

خشکاندن ريشه دارايي‌هاي غيرمولد بانک‌ها

معضل دارايي­‌هاي غير مولد بانک‌ها، مقوله­‌اي پيچيده و چند بعدي است و رفع اين معضل، مستلزم تدارک بسته‌­اي از اقدامات و تمهيدات است که طيف متنوعي از ابزارها را در بر مي­‌گيرد.

عمليات بازار باز، ترمز تورم است

يک استاد دانشگاه اظهار داشت: بخشي از نظريه پولي مدرن که بر روي انتشار اوراق تاکيد دارد، در کشور اجرا شود. يعني دولت اوراق بدهي منتشر و در بخش واقعي تزريق و سرمايه‌گذاري کند تا رونق به اقتصاد بازگردد.


ارز بي‌عُرضه!

بانک مرکزي تا خرداد ماه سال جاري ۱۳ ميليارد و ۲۲۵ يورو با قيمت دولتي براي واردات کالا و خدمات تأمين کرده و ارزهاي ديگري نيز با قيمت دولتي تأمين ارز شده‌اند، اما تأمين اين ارزها نيز نتوانسته جلوي افزايش قيمت‌ها ...

دستور به اقتصاد؛ بيراهه حمايت از توليد

تهران- ايرنا- دولت به منظور تنظيم بازار و جلوگيري از افزايش قيمت ها در توليد، دلار 4200 توماني را براي واردات کالاهاي اساسي اختصاص داد در حالي که اين تصميم چندان در کنترل بازار موفق نبود و شاهد برخي رفتارهاي دلالي در جامعه ...

برنامه وزارت اقتصاد براي کاهش شعب بانکي

دسترسي يا دستيابي فارغ از مکان و زمان به خدمات بانکي، سهولت در پرداخت‌ها، صرفه‌جويي در وقت و هزينه‌ها، آسان‌سازي نقل‌و‌انتقال‌هاي پول و...


افزايش ۶۰ درصدي سرمايه‌گذاري داخلي در مناطق آزاد

دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: سرمايه‌گذاري داخلي در مناطق آزاد از سال ۹۶ تا ۹۷ معادل ۶۰ درصد رشد داشته و از حدود ۴ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان به ۶ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان رسيده است.

روند سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در ايران

جريان ورودي سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي (FDI) در ايران طي سال ۲۰۱۸ به ميزان ۳.۵ ميليارد دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش نشان مي‌دهد.

بررسي طرح حذف دلار از مبادلات بين‌المللي

مرکز پژوهش‌هاي مجلس عنوان کرد: طرح حذف دلار از معاملات بين‌المللي که در مجلس مطرح شده در بندهايي ممنوعيت معاملات دلار را پيگيري مي‌کند که بازار ارز را با چالش‌هاي قابل توجهي مواجه خواهد کرد.


قيمت بنزين در سال آينده چقدر است؟

رئيس سازمان برنامه و بودجه درباره احتمال افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي از جمله بنزين توضيحاتي داد.

محدوديتي براي حمايت از کالاهاي داخلي نداريم

وزير صنعت ، معدن و تجارت با بيان اين‌که هيچ محدوديتي براي حمايت از کالاهاي داخلي نداريم، گفت: هر کجا که قوانين و مقررات تسهيل‌گر متناسب با شرايط روز کشور نباشد، دولت براي رفع مشکلات آن‌ها اعلام آمادگي کرده ...