پنج شنبه, 03 اسفند 1396
گزارش های خبری- گفت و گو

گزارش های خبری- گفت و گو (565)

در حالی انتظار می‌رفت انتشار اوراق گواهی سپرده ٢٠ درصدی، ورود منابع به بانک‌ها را به همراه داشته و موجب جذب بخشی از نقدینگی شود، ولی آنچه که اکنون در بانک‌ها مشاهده می‌شود اغلب به هجوم مشتریان برای بستن حساب‌های سپرده سالانه ۱۵ درصد و تبدیل آن به اوراق گواهی ۲۰ درصدی دارد، جریانی که به وضوح و به اذعان مدیران بانکی به ضرر بانک‌ها تمام خواهد شد.
پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی، برای کنترل نوسانات ارزی، پرسش مهم این است که وضعیت بانک‌ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟‌
تهران- ایرنا- فراهم کردن سرمایه به منظور تامین مالی و پشتیبانی از پروژه های صنعتی و زیرساختی، با جذب سرمایه خارجی یک از راهکارهایی است که اقتصاددانان، از آن موتور محرکه شکوفایی اقتصادی نام می برند.
دبیر شورای عالی کانون صرافان ایران گفت: اعمال مالیات بر ارزش افزوده 5 درصدی امارات و ساز ناکوک هالک بانک ترکیه، باعث شده تا بر هزینه‌ نقل و انتقال ارز تأثیرگذار باشد.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی استفاده از ظرفیت حداکثری ۴۰ هزار واحد کوچک صنعتی را آرزوی این سازمان دانست و اعلام کرد: با شرایط فعلی امکان کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به بخش تولید وجود ندارد.
با وجود تسویه بخشی از بدهی بانک‌های تجاری و تخصصی به بانک مرکزی همچنان بانک‌های خصوصی با رشد بدهی مواجه‌اند و بر اضافه برداشت آنها از بانک مرکزی افزوده شده است.
فرهاد شریف، مشاور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران، معتقد است به دلیل مشکلاتی که در زمان تحریم‌ها با آن مواجه بودیم، کانال‌ و مسیرهای غیر رسمی زیادی شروع به فعالیت کردند که پس از برجام هم متاسفانه به دلایل مختلف در حال فعالیت هستند و اقتصاد کشور را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند و از آنجایی که بانک مرکزی در حد توان و بضاعتی که در اختیار داشته، تلاش خود را انجام داده است، نمی‌توان آن را ملامت کرد.
بر اساس اعلام بانک مرکزی نقدینگی آذر ماه نسبت به آذرماه سال گذشته با ۱۵.۳ درصد افزایش به هزار و ۴۴۵ هزار میلیارد تومان رسید.
عضو شورای پول و اعتبار با بیان اینکه روند رو به رشد نرخ دلار طی چند روز گذشته نشان داد که رویه از حالت طبیعی خارج شده است گفت: بر اساس گزارش رئیس کل بانک مرکزی بناست در هر زمان که نرخ دلار از حالت عادی خارج شد بانک مرکزی با دخالت خود مانع از آن شود. بانک مرکزی باید علت افزایش نرخ دلار را به صورت شفاف برای مردم توضیح دهد.
هنگ کنگ در سال ۲۰۱۷ برای سومین سال متوالی، در بین ۱۸۰ کشور، آزادترین اقتصاد جهان لقب گرفت و ایران در رده ۱۵۶ قرار گرفت.
صفحه1 از57

ورود اعضا